Konspekt lekcji z zastosowaniem metody zadań dodatkowych dla klasy VI. Atletyka terenowa. Bieg z przeszkodami. Nauka i doskonalenie skoku dosiężnego.
Cele główne lekcji:
Umiejętności: 1. Bieg z przeszkodami.
2. Skok dosiężony.
3. Czworakowanie pod niskimi przeszkodami.
Psychmotoryka : Kształtowanie zwinności, zręczności i skoczności.
Wiadomości: Zwrócenie uwagi na zmianę oddechu (rytmu)
W czasie ćwiczeń ruchowych.
Wychowawcze: Ochrona współćwiczącego przy wykonywaniu
ćwiczeń. Eksponowanie pomysłów uczniów w dobrze znanych zabawach z różnymi przyborami.
Miejsce ćwiczeń: boisko przyszkolne, łąka, las.
Liczba ćwiczących: 24 uczniów.
Pomoce: 4 chorągiewki, 24 woreczki foliowe lub baloniki, kłoda, piłka lekarska, laska lub gałąź, 6 obręczy.
Tok lekcji |
Nazwa i opis zadania. |
Doz owa nie |
Uwagi metodyczne |
|
Lp. |
|
|
|
|
CZĘŚĆ I WSTĘPNA 6 min |
1.Czynność organizacyjno porządkowe.
2. Przygotowanie organizmu do wysiłku. |
Kto szybciej stanie przy drzewie.
z nadmuchiwaniem woreczków, baloników. |
2'
3'
1'
|
Motywacja do zajęć. Samokontrola, kontrola wzajemna. |
CZĘŚĆ III GŁÓWNA 32MIN |
|
Podział dzieci na grupy, przydział zadań głównych i dodatkowych, określenie terenu ćwiczeń. I Stanowisko - bieg z przeszkodami. II Stanowisko - stojąc na podwyższeniu podnoszenie laski, gałązki. III Stanowisko Zadanie główne - skok dosiężny do gałęzi. Zadanie dodatkowe - pokonać odległość 2m jak najmniejszą liczbą kroków. IV Stanowisko - czworakowanie pod krzakiem lub niską przeszkodą. V Stanowisko Zadanie główne - marsz z wysokim unoszeniem nóg z obręczy do obręczy. Zadanie dodatkowe - podrzucanie woreczków w górę z jednoczesnym wyjściem z koła. Po dwóch stacjach ćwiczenia oddechowe i wyprostne według inwencji uczniów. |
4'
4'
4'
2'
2'
4'
2'
2'
2x4' |
Wykorzystanie naturalnych przeszkód terenowych. Przejścia pomiędzy stacjami krokiem różnych zwierząt. Pokaz ćwiczeń. |
CZĘŚĆ III KOŃCOWA 7MIN |
Zabawa uspokajająca. |
Zabawa „kotki w słońcu” - Leżenie bokiem - przeciąganie się jak koty. Omówienie ćwiczeń, ocena. Zbieranie sprzętów. Powrót do szkoły. Porządkowanie ubioru, czyszczenie obuwia, higiena osobista. |
4'
3' |
Samoocena. Wyróżnienie. Okrzyk. |
Opracował na podstawie notatek własnych z zajęć na studiach podyplomowych na Politechnice Opolskiej Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii w Opolu, Opole 2000r. mgr Piotr Król
1