17,18.09.2009
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
W KLASIE IV „a” i IV „d”
Imię i nazwisko prowadzącego: Małgorzata Cmela
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut.
TEMAT LEKCJI: Jak dzielimy wypowiedzenia?- powtórzenie 
i utrwalenie wiadomości. 
CELE LEKCJI:
Na poziomie umiejętności:
Uczeń potrafi przyporządkować rodzaj wypowiedzi do podanych zdań.
Uczeń potrafi odróżnić logiczną wypowiedź od przypadkowego „zlepku” słów.
Na poziomie wiadomości:
Uczeń powtarza, czym jest wypowiedź..
Uczeń wie, jakie są rodzaje wypowiedzeń ze względu na cel wypowiedzi.
Na poziomie postaw:
Uczeń aktywnie bierze udział w lekcji.
Uczeń jest wdrażany i motywowany do dbałości o estetykę i etykę komunikacji językowej.
MATERIAŁY: zeszyt ćwiczeń do języka polskiego (kl. IV „Między nami”), kartki 
z wykreślaną, ćwiczenia-notatka.
METODA: pogadanka heurystyczna.
FORMA PRACY: praca zbiorowa i indywidualna.
| Etapy lekcji | Czynności Nauczyciela | Czynności Ucznia | Umiejętności Kluczowe | 
| Zaangażowanie | 
-Nauczyciel wita się z klasą  
- Nauczyciel prosi ucznia  -Nauczycie pyta: Jakie jest rozwiązanie? | 
 
 
 
 -Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela.; uczniowie rozwiązują ćwiczenie. - Hasłem „wykreślani” jest: ĆWICZYMY WYPOWIEDZENIE. | -umiejętność kreatywnego, logicznego myślenia - komunikacja: nauczyciel - uczeń | 
| Badanie | 
-Nauczyciel mówi: Zapiszmy sobie temat dzisiejszej:  
 -Nauczyciel mówi: Przypomnijmy sobie: co to jest wypowiedzenie? 
 
 
 -Ze względu na cel wypowiedzi wypowiedzenia dzielimy na…? | 
-Uczniowie przepisują temat  
 
 
 
 
 -Uczeń odpowiada: Wypowiedzenie to zrozumiała, uporządkowana gramatycznie informacja przekazana za pomocą słów. 
 -Oznajmienie, pytanie i rozkaz. 
 
 | - komunikacja: nauczyciel- uczeń 
 | 
| Prezentacja | 
-Nauczyciel prosi ucznia  
 -Nauczyciel prosi: Przeczytajmy polecenie do ćwiczenia 1. Proszę to ćwiczenie wykonać indywidualnie. Możecie korzystać z Waszych notatek. -Odczytajmy to ćwiczenie na głos. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 -Wykonajcie teraz ćwiczenie 2. -Nauczyciel mówi: Wklejcie sobie te ćwiczenia po tematem lekcji. | -Uczeń wykonuje polecenie. 
 
 -Uczeń czyta: Uzupełnij luki. -Uczniowie samodzielnie wykonują ćwiczenia. 
 
 
-Uczeń odczytuje: Wypowiedzeniem nazywamy ZROZUMIAŁĄ  Wypowiedzenie zaczynamy WIELKĄ literą. Kończymy zaś: KROPKĄ, WYKRZYKNIKIEM lub znakiem ZAPYTANIA- zależy to od CELU wypowiedzi. - Uczniowie wykonują polecenie. -Uczniowie wykonują zadanie. | - twórcze rozwiązywanie problemu -pisanie -czytanie - komunikacja: nauczyciel- uczeń 
 | 
| Przekształcanie | - Nauczyciel mówi: Otwórzcie teraz zeszyty ćwiczeń na stronie 49. 
 -Proszę o przeczytanie polecenia do ćwiczenia 1. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 -Przejdźmy do kolejnego ćwiczenia. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
-Proszę przeczytać polecenie  
 | 
 
 
 
 -Uczeń czyta: Zamaluj jednym kolorem pola, które nie zawierają zrozumiałej informacji, a drugim pola, które zawierają. 
 Pola, które zawierają: Jestem jeszcze mała; Czy będę mieć dużo przyjaciół?; Bardzo lubię podróżować; Słodycze, to jest to!; Pięknie czytam!; Poznawać świat; Ciepły szal; Cudownie?; Kocham szkołę; 
 
Pola, które nie zawierają: Cię noc; Wozem dwa warkocze; Ona wy;  
 
-Uczeń czyta: Psotny chochlik „posklejał” wyrazy w tekście  
 
Maryla spojrzała na Anię. Jej serce ścisnął ból na widoku bladej twarzyczki wyrażającej rozpacz. Rozpacz niewinnego stworzenia znów zamykanego w klatce, z której właśnie się wyrwało. Poczuła,  - Uczeń czyta polecenie: obok wypowiedzi zapisz ich rodzaj. 
 
 | - zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce -pisanie -mówienie - komunikacja: nauczyciel- uczeń 
 | 
| Podsumowanie | -Czym jest wypowiedzenie? 
 
 -Jakie mamy rodzaje wypowiedzeń ze względu na cel wypowiedzi? -Zapiszmy zadanie domowe. Zeszyt ćwiczeń, strona 50, ćwiczenia 5. | 
-Wypowiedzenie jest to zrozumiała  -Ze względu na cel wypowiedzi wypowiedzenia dzielimy na: rozkaz, pytanie i oznajmienie. -Uczniowie zapisują zadanie domowe. | -samokształcenie - komunikacja nauczyciel-uczeń | 
Wykreśl wszystkie słowa(13), jakie kojarzą Ci się z językiem polskim; odczytaj hasło z pozostałych liter.
| K | C | Z | Y | T | A | N | K | A | U | S | 
| S | Z | Ć | P | O | D | M | I | O | T | Ł | 
| I | A | T | E | K | S | T | W | I | W | O | 
| Ą | S | E | C | L | Z | Y | M | Y | Ó | W | 
| Ż | O | A | D | I | A | L | O | G | R | N | 
| K | W | T | W | T | Y | P | O | W | I | I | 
| A | N | R | E | E | P | I | T | E | T | K | 
| L | I | T | E | R | A | T | U | R | A | D | 
| Z | K | E | N | A | I | O | P | I | S | A | 
Hasło……………………………………………………………………………………………
Uzupełnij luki:
Wypowiedzeniem nazywamy________________ i ________________ gramatycznie informację, która przekazana jest za pomocą ________________. Wypowiedzenie zaczynamy ________________ literą. Kończymy zaś: ________________, ________________ lub znakiem ________________ - zależy to od ________________ wypowiedzi.
Napisz zdanie.
Oznajmujące:
(np. Ania pisze zadanie.)
________________________________________________
Rozkazujące:
(np. Aniu, napisz zadanie!)
________________________________________________
Pytające:
(np. Czy Ania pisze zadanie?)
________________________________________________