Wykład 10
25.11.2009
Dydaktyka
Planowanie pracy dydaktycznej- program nauczania przedmiotu, przygotowanie nauczyciela do prowadzenia zajęć: metodyczne, merytoryczne, organizacyjne. Znaczenie konspektów w pracy nauczyciela.
Planowanie pracy dydaktycznej
Jednym z głównych warunków skuteczności i świadomego oraz celowego działania, zwłaszcza długotrwałego i złożonego, jest planowanie. Polega ono na przemyślanym przewidywaniu przebiegu i rezultatów określonych procesów zgodnie z programem czynności.
Projekt ten obejmuje z jednej strony listę zadań jakie mają być wykonane w ustalonych terminach, z drugiej zaś strony wskazuje realizatorów, metody oraz środki urzeczywistniania tych zadań. Określa dodatkowe sposoby kontroli i oceny uzyskanych wyników.
Nauczyciel musi zaplanować swoją pracę.
Rodzaje planowania dydaktycznego
Nauczyciel przygotowując się do realizacji zadań dydaktycznych czekających go w nowym roku szkolnym sporządza dla klas roczny plan nauczania w zakresie swojej specjalnośc, zwany również rozkładem materiału. Podstawę opracowania tego planu stanowi program odpowiedniego przedmiotu. Zawarte w programie hasła opracowuje się szczegółowo nadając im odpowiedni charakter. Należy uwzględnić zadania i warunki pracy w danej klasie a zwłaszcza stopień zaawansowania uczniów w nauce, posiadane środki dydaktyczne, zwłaszcza podręczniki, liczbę lekcji służących powtórzeniu przerobionego materiału, jego kontroli i ocenie itp. Plany roczne zawierają na ogół wykazy tzw grup tematycznych odnoszących się do poszczególnych jednostek metodycznych o tyle w planach okresowych eksponuje się tematy poszczególnych lekcji. Za celowością sporządzania planów okresowych przemawia zarówno fakt iż wyznaczają one konkretne i zarazem szczegółowe zadania dydaktyczne.
Plan lekcji składa się z:
Tematu
Założonych do zrealizowania celów dydaktycznych i wychowawczych, wyrażonych najczęściej w kategogoriach czynności, jakie w wyniku lekcji mają być opanowane przez uczniów
Porządku czyli tzw. toku lekcji który składa się przeważnie z czynności przygotowawczych, jak np. sprawdzanie obecności, kontrola pracy domowej itd., czynności podstawowe których rodzaj zależy od typu lekcji, wreszcie czynności końcowe do których należy utrwalenie materiału oraz zadanie pracy domowej.
Natomiast konspekt jest szczegółowym rozwinięciem planu lekcji. W swojej budowie najczęściej temat, cel ogólny, szczegółowy, porządek, temat pracy domowej, przewidywane pytania nauczycieli i uczniów. Dodatkowo zamieszcza się w konspekcie rejestr tych metod i środków dydaktycznych.
Nauczyciel może uznać lekcję za przygotowaną jeżeli sam dobrze rozumie materiał przygotowany do przekazania uczniom.
Program nauczania przedmioty
Nazwa szkoły:
Wydział:
Kierunek
Studia:
Program nauczania na rok akademicki:
Wykłady: /godz.
Ćwiczenia: /godz.
Zajęcia praktyczne: /godz.
Praktyka zawodowa: /godz.
Jakie informacje zawiera program nauczania przedmiotu:
Cel ogólny do przedmiotu.
Cele szczegółowe do teorii/ wykładów.
Tematy wykładów z liczbą godzin.
Ćwiczenia/ zajęcia praktyczne/ tematy i liczba godzin.
Umiejętności wynikowe jakie student ma osiągnąć po zajęciach.
Tematy ćwiczeń lub zajęć praktycznych z liczbą godzin.
Metody oceniania.
Metody nauczania.
Warunki zaliczenia przedmiotu.
Przygotowanie nauczyciela do prowadzenia zajęć.
Przygotowanie nauczyciela do lekcji składa się z 3 zakresów:
merytorycznego
metodycznego
organizacyjnego
Przygotowanie merytoryczne
Zakres ten jest określony przez konkretny temat i jego miejsce w programie. Zakłada ono właściwe wykorzystanie wiedzy nauczyciela zaplanowanie zgodne z tematem takich zagadnień, które mogą być zarwno niezbędne jak i pożądane. Przygotowanie to można inaczej nazwać przygotowaniem przedmiotowym gdzie nauczyciel określa jakie treści, w jakim celu i w jakim porządku będzie realizował. Pzwala to ustalić:
odpowiedni wariant przygotowanej treści
stopień kreatywności
zakres zagadnień
dobór właściwych przykładów zadań i ćwiczeń
zakres środków dydaktycznych w różnych formach
treści w podręczniku i innych materiałach
Przygotowanie metodyczne.
Planowanie metodyczne jest projektowaniem zajęć dydaktycznych. Poprzez tego typu przygotowanie określamy rodzaj i temat lekcji. Oprócz metod i środków dydaktycznych przydatnych podczas realizacji tematów, przygotowanie metodyczne powinno objąć także przewidywane w toku zajęć formy i metody kontroli pracy i osiągnięć uczniów, co wiąże się także z wdrażaniem uczniów do samokontroli.
Plan metodyczny składa się z :
tematu lekcji
celów dydaktyczno- wychowawczych
metod, form i środków dydaktycznych
typu i struktury lekcji
treści merytorycznych
sposobu sprawdzania i oceniania uczniów
czynności nauczyciela i ucznia
Przygotowanie organizacyjne
przygotowanie miejsca zajęć
przygotowanie warsztatu pracy
wcześniejsze zarezerwowanie pracowni
przygotowanie środków dydaktycznych
przygotowanie materiałów do wykorzystania w trakcie trwania zajęć
Zewnętrznym wyrazem przygotowania nauczyciela jest konspekt zajęć zawierający:
plan
układ materiału do przekazania i opracowania z uczniami
metody i środki dydaktyczne do wykorzystania w toku pracy
Konspekt lekcji to szczegółowe podsumowanie na piśmie przygotowania nauczyciela do lekcji, jest zewnętrznym wyrazem przygotowania nauczyciela do zajęć. Konspekt spełnia rolę scenariusza zajęć. Zadaniem konspektu jest pomoc w zrealizowaniu celów jakie zostały sformułowane do tematu.
Przed napisaniem konspektu:
zapoznać się szczegółowo z treścią lekcji na podstawie programu
ustalić zadanie lekcji
opracować strukturę lekcji
ułożyć plan lekcji
przygotować się do przeprowadzenia poszczególnych części lekcji zgodnie z planem
Najważniejsze elementy konspektu:
temat lekcji
zadania lekcji (cele)
plan lekcji
przebieg lekcji
temat pracy domowej
metody nauczania
pomoce naukowe
literatura
Konspekt lekcji wg WHO
temat
dział programowy
cel ogólny
co uczeń wie
co uczeń pozna
cele szczegółowe-cele operacyjne
cele wychowawcze- motywacyjne
metody
literatura
środki dydaktyczne
Konspekt teoretyczny metryczka
Nazwa szkoły:
Wydział:
Kierunek:
Rok:
Semestr:
Przedmiot:
Czas:
Typ lekcji
Rodzaj lekcji
Data
Osoba prowadząca:
Temat
Cele kształcenia:
Cel ogólny:
Cele szczegółowe:
Metody dydaktyczne:
Środki dydaktyczne:
Literatura:
Cel |
Materiał dydaktyczny |
Metody dydaktyczne |
Środki dydaktyczne |
Czas realizacji |
|
Czynności organizacyjne: *przywitanie studentów *podanie tematu i celu *sprawdzenie listy obecności |
|
|
10 min |
1 |
Charakterystyka systemu kształcenia zawodowego pielęgniarek w Polsce: *przedstawienie systemu kształcenia piel. w Polsce *kształcenie pielęgniarek poziom podstawowy w latach 1945-2000 *kształcenie piel. poziom ponadpodstawowy 1957-2000 |
wykład |
slajdy |
50 min |
2 |
Czynniki rzutujące na zmiany….. |
|
|
|
6 |
Sprawdzenie stopnia zrozumienia przekazanej wiedzy *pytania wykładowców *pytania studentów |
|
|
|
7 |
Zakończenie zajęć *podziękowanie i pożegnanie studentów *czynności porządkowe |
|
|
|
Praktyczna nauka zawodu- konspekt
Stanowi integralną część procesu dydaktycznego i spełnia istotne funkcje w kształceniu danej specjalności czy uzyskaniu kwalifikacji w danym zawodzie. Rodzaje zajęć kształtujących praktyczne umiejętności zawodowe w zawodzie pielęgniarki
-pracownia
-zajęcia praktyczne
-praktyka zawodowa
Konspekt do zajęć w pracowni ćwiczeń metryczka
Nazwa szkoły
Wydział:
itd.
Autorzy:
Czas realizacji:
Rodzaj:
Typ:
Konspekt do zajęć praktycznych w szpitalu
Metryczka (wydział…)
Temat
Cel ogólny