Mgr Małgorzata Żebrowska - nauczyciel nauczania zintegrowanego

Mgr Renata Wleklińska - nauczyciel wspomagający

Miejsce: SP 217 Warszawa

Kształcenie zintegrowane

Klasa III integracyjna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Czas zajęć: 45 min.

TEMAT: Chronimy środowisko.

CELE OGÓLNE

Uczeń:

CELE OPERACYJNE

Uczeń:

POSTAWY

Uczeń:

CELE REWALIDACYJNE

METODY PRACY

Problemowa, praktycznego działania, praca z tekstem.

FORMY PRACY

Zbiorowa, grupowa zróżnicowana, indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Koperty z zadaniami dla grup, karty pracy dla uczniów zdolnych, karty pracy dla uczniów z orzeczeniami z PPP, zagadki, plansze „Recykling”, tekst „Domowe porządki”, rozsypanki zdaniowe - paski papieru, na których napisane są zdania dotyczące zwierząt, szary papier, kolorowe serduszka, kolorowe kartki, klej, słowniki ortograficzne, słownictwo dotyczące ochrony przyrody, płyta z muzyką Mozarta.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. Powitanie dzieci - uczniowie stojąc w kręgu witają się i mówiąc wierszyk wykonują wcześniej ustalone gesty (załącznik 1). Ułożenie planu dnia, ustalenie daty i zaznaczenie jej w kalendarzu.

  1. Rozwiązywanie przez uczniów zagadek czytanych przez nauczyciela i odczytanie końcowego hasła Chronimy środowisko (załącznik 2).

  1. Głośne czytanie przez uczniów tekstu „Domowe porządki”.

  1. Wybieranie przez uczniów spośród różnych roślin i zwierząt gatunków chronionych (załącznik 3).

  1. Rytmizacja obrazkowo-ruchowa - zabawa.

  1. Prawda czy fałsz” - porządkowanie przez uczniów zdań opisujących zwierzęta (załącznik 4).

  1. Rozdanie przez nauczyciela serduszek, na których uczniowie indywidualnie zapisują „Prośby roślin i zwierząt do ludzi”.

  1. Odczytanie prac, omówienie i wyeksponowanie ich na „Drzewku marzeń”.

  1. Zabawa pt. „Rytmiczna iskierka”.

  1. Podzielenie uczniów na cztery grupy:

Omówienie przez nauczyciela zadań, które uczniowie będą wykonywać w grupach.

Ćwiczenie z zakresu SI poprawiające czucie głębokie w celu wspierania koncentracji uwagi.

  1. Napisanie przez uczniów w grupach apelu do ludzi na temat ochrony przyrody.

  1. Odczytanie i omówienie prac.

  1. Piosenka pt. „Zostawcie nam czysty świat”.

  1. Ewaluacja zajęć.

Uczniowie otrzymują karty samooceny (załącznik 5).0x01 graphic