Scenariusz zajęć zintegrowanych dla grupy mieszanej

Temat kompleksowy: Spotkanie przy wigilijnym stole

Temat zajęć: Ubieramy choinkę
Data:
18.12.13
Prowadz
ący: Anna Szymczak

Cele główne:

- poznawanie przez dzieci zwyczajów związanych z obchodami Œwiąt Bożego Narodzenia.
- wywołanie radosnego nastroju spowodowanego zbliżającymi się œwiętami i obecnoœcią bliskich osób;
- wzmacnianie wzajemnych relacji w rodzinie opartych na szacunku, akceptacji i miłoœci;

Cele operacyjne:
Dziecko:
- wciela się w role;
- wymienia skojarzenia związane ze Œwiętami Bożego Narodzenia;
- œpiewa kolędy i piosenki o tematyce œwiątecznej;

- porusza się rytmicznie zgodnie z akompaniamentem;
- prawidłowo reaguje na polecenia i sygnały;
- skupia uwagę na słuchanym opowiadaniu;
- swobodnie wypowiada się na okreœlony temat;
- liczy w zakresie 10;
- rozwiązuje proste zadania z treœcią;
- współpracuje i współdziała podczas wykonywania zadań;
- poprawnie nazywa kolory;
- posługuje się okreœleniami wielkoœci: mały, duży, œredni;
- wspólnie z rodzicem wykonuje stroik œwiąteczny.

Rodzice:
- podejmują aktywnoœć zabawową wspólnie z dzieckiem;
- włączają się w działania przedszkola na rzecz rozwoju dziecka;
- integrują się z innymi rodzicami i œrodowiskiem przedszkolnym;

Metody pracy: słowna, czynna, oglądowa.

Formy pracy:
z całą grupą, indywidualna z pomocą rodzica, zabawy integracyjne.

Pomoce dydaktyczne: odtwarzacz CD, opowiadanie ,, Bajka o Œwiętym Mikołaju, nagrania płytowe CD kolęd, ołówki, nożyczki, klej, pudełko ze „œwiątecznymi skarbami” (Mikołaj, gwiazda, bombki, żłóbek, opłatek, cukierki, choinka, aniołek, prezenty, płyta z kolędami, ciastka, pierniki...), szablon choinki dla każdego dziecka, szablony bombek małych, œwieczki, bombki, aniołki, mikołajki, kolorowy brokat, szyszki, wata, kwiaty sztuczne, talerze papierowe itp.

Realizacja podstawy programowej:

- 1 p.1, 2, 3,
- 2 p.1, 2, 3, 4, 5,
- 3 p.1,2,3,4,
- 8 p. 1, 2, 3;
- 9 p.2;

- 14 p. 2, 3, 4, 5, 6,

Przebieg zajęć:

- Czym różnią się bombki?

-Ile jest wszystkich bombek?

-Ile jest najmniejszych bombek?

-Ile jest œrednich bombek?

-Ile jest najmniejszych bombek?

Rozwiązanie zadania matematycznych z treœcią. Dzieci układają bombki na choince, następnie przeliczają i udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela.). Próby samodzielnego układania treœci zadania przez chętne dziecko.

7. Taniec integracyjny ,,Pada œnieg” - Wykorzystanie elementów pedagogiki zabawy wg Klanza Uczestnicy spotkania tworzą pary: rodzic - dziecko. Kolejno ruchem improwizowanym tańczą w œrodku koła kolejne pary, w rytmie słyszanej muzyki.

8. Wysłuchanie opowiadania Anny Sójki ,,Opowieœć o choince”. Próby odpowiedzi na pytania dotyczące jego treœci.

9. ,,Œwiąteczne prezenty” - kalambury słowne. Rodzice losują karteczki z nazwami prezentów, jakie dzieci zazwyczaj otrzymują pod choinkę. Zadaniem ich jest opisanie przedmiotu bez podania jego nazwy. Dzieci próbują odgadnąć, o jakim prezencie opowiada osoba dorosła.

10. Wykonanie ozdób na œwiąteczny stół i aniołków z talerzy papierowych.