8894


SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNO - RUCHOWYCH

Cele ogólne zajęć:

Cele operacyjne:

Metody realizacji zadań:

Formy prowadzenia zajęć:

Środki dydaktyczne:

magnetofon, nagrania podkładów muzycznych do piosenek i zabaw, tamburyn, flet, kolorowe figury geometryczne, ręczniki, podwójna kartka gazety, opaski na głowę bociana i żabki dla każdego dziecka, kartki papieru dla każdego dziecka, zielone kredki.

Przebieg zajęć:

  1. Piosenka na powitanie. Tekst piosenki. Aneks 1.

  2. Zabawa ożywiająca: aerobik.

  3. Zabawa muzyczno - taneczna „Zuzanna”. Tekst piosenki. Aneks 2.

  4. Zabawa muzyczno - ruchowa „Niedźwiadek”. Tekst piosenki.

Aneks 3.

  1. Zabawa muzyczno - ruchowa „Jak to miło być kaczuszką”. Tekst piosenki. Aneks 4.

  2. Ćwiczenia kształtujące z gazetami.

  1. Zabawa ruchowa przy piosence - „Rysunek”.

  1. Zabawy z ręcznikiem - „Jesteśmy cudakami”.

  1. Relaksacja - Zabawa przy piosence „Kółko małe, kółko duże”. Tekst piosenki. Aneks 5.

  2. Zabawa na koncentrację -„Rytmiczny głuchy telefon”.

  1. Zabawa: „Grupa w rozsypce”.

  1. Zabawa: „Ratuj mnie kto może”.

  1. Zabawa przy piosence „Bocian”.

  2. Zabawa taneczna przy piosence „Świeci słońce”.

  3. Zabawa - „Kałuże”.

  1. Ćwiczenia.

  1. Zabawa - „Zaczarowany las”.

Metoda ruchu rozwijającego przy muzyce. Nauczyciel wydaje polecenia,

a dzieci muszą je wypełniać odpowiednio do jego zaleceń.

i naśladowanie bzykania pszczoły.

w najlepszym, bajkowym domu” - wszystkie dzieci przedstawiając różne zwierzęta tańczą razem przy muzyce.

  1. Zabawa: „Rozluźnienie”.

z zamkniętymi oczami. Oddychają głęboko i swobodnie. Nauczyciel wymawia po kolei różne części ciała, które leżący na podłodze napinają, a w chwilę później rozluźniają. W ten sposób napinamy

i rozluźniamy całe ciało, zaczynając od nóg, poprzez dolną i górną część tułowia, głowę i ramiona.

  1. Ćwiczenie: „Oddech i kartka papieru”.

z twarzą. Powtarza kilkakrotnie ćwiczenie z zamkniętymi oczami. Skupia uwagę na własnym oddechu, później na dotknięciu kartki. Dziecko zmienia siłę oddechu: dmucha długo i łagodnie albo krótkimi i silnymi wydechami i obserwuje ruchy kartki.

Kierowanie własnym oddechem uświadamia dziecku automatyzm oddychania, w kolejnych cyklach wydycha powietrze, wstrzymuje oddech, nabiera powietrza do płuc i ponownie je wydycha.

  1. Gra na fletach i instrumentach perkusyjnych.

  2. Ocena zajęć.

  1. Pożegnanie.

z tekstu.

„ Wszystkim pięknie dziękujemy za wspólną zabawę,

może znów się zobaczymy, zatańczymy razem.

Raz w prawo, raz w lewo, i w przód i w tył,

a na koniec świąt radosnych życzymy paniom my!

Klasa I b”.

Aneks 1.

Piosenka na powitanie.

Dzień dobry, witamy wszystkich,

Zaczynamy dziś kolejny , szkolny dzień.

Z uśmiechem witamy wszystkich,

bo bardzo lubimy razem spotkać się.

0x08 graphic
Będziemy dziś uczyć bardzo pilnie się.

Na zajęciach zgłaszać też będziemy się,

0x08 graphic
a na przerwie w zgodzie pobawimy się . 2 x

By bez gniewu zakończyć

kolejny szkolny dzień.

Aneks 2.

Piosenka „Zuzanna”

0x08 graphic
0x08 graphic
Na, na, na, na, na, na, na, na, na

na, na, na, na, na, na, na. 2 x

0x08 graphic
Hej, Zuzanno ten taniec dobrze znasz.

0x08 graphic
Kiedy wszyscy wkoło bawią się. 2 x

Nie opuszczaj wtedy nas.

Aneks 3.

Jedna łapka, druga łapka

ja jestem niedźwiadek.

Jedna nóżka, druga nóżka,

a to jest mój zadek.

Lubię miodek, kocham miodek

i kradnę go pszczółkom.

Jedną łapką, drugą łapką,

a jak nie to rurką.

Aneks 4.

Jak to miło być kaczuszką.

Machać sobie prawą nóżką.

Miły uśmiech mieć na dziobie.

Prawą nóżką machać sobie.

Idzie kaczka nieboraczka,

szybko człapie w luźnych laczkach.

Za tą kaczką, druga kaczka.

Idzie kaczek cała paczka.

Aneks 5.

Kółko małe, kółko duże.

Głowa prosto, ręce w górze.

Skręć się w prawo, skręć się w lewo.

Tak się chwieje w lesie drzewo.

Tu jest łąka, a po łące.

Skaczą żabki i zające.

Skryj się żabko, skryj się w wodzie,

bo po łące bociek chodzi.

chodzi szuka w tataraku,

a po żabce, ani znaku.


