Krajobraz najwyższych gór w Polsce
Scenariusz lekcji dla klasy 5
Cele
Wiadomości:
Wie, co to jest wapień i granit.
Wymienia elementy rzeźby wysokogórskiej.
Wymienia nazwy znanych szczytów, dolin górskich, potoków, wodospadów, jezior.
Umiejętności:
Wskazuje na mapie Karpaty i Tatry, a w atlasie szczyty, doliny, jeziora.
Rozpoznaje i opisuje granit i wapień.
Rozpoznaje elementy rzeźby wysokogórskiej.
Postawy:
Rozwija zainteresowania przyrodnicze.
Rozwija samodzielne myślenie.
Aktywnie uczestniczy w lekcji.
Metody: Pokaz, praca z mapą, praca z podręcznikiem.
Formy pracy: Indywidualna i grupowa.
Środki dydaktyczne: Mapa Polski, atlasy, okazy skał wapiennych i granitowych, przeźrocza, podręcznik.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
Sprawy organizacyjno-porządkowe.
Powtórzenie wiadomości z poprzednich lekcji o górach.
Faza realizacji:
Pokazanie na mapie ściennej i określenie położenia geograficznego Tatr na mapie Polski.
Praca z atlasem:
Odszukanie wybranych szczytów,
Odszukanie nazw skał, które występują w Tatrach,
Podział Tatr na Wysokie i Zachodnie,
Pokaz skał wapiennych i granitowych.
Pokaz przeźroczy:
omówienie elementów krajobrazu wysokogórskiego i krasowego,
wyjaśnienie pojęć: grań, turnia, żleb, piarg, wywierzysko,
pokaz ważniejszych szczytów, jezior, wodospadów.
Faza podsumowująca
Rozwiązanie zadania polegającego na wpisaniu poznanych na lekcji terminów (piarg, żleb, turnia, grań, szczyt, dolina) w odpowiednie miejsca na przygotowanym przez nauczyciela schemacie.
Podzielenie podanych terminów i przyporządkowanie ich do Tatr Wysokich lub Zachodnich. Przykładowe terminy: Rysy, granit, wapień, Morskie Oko, turnie, Jaskinia Śnieżna, Wodogrzmoty Mickiewicza, Wielka Siklawa, Kasprowy Wierch.
Sprawdzenie poprawności wykonanych zadań.
Ocena aktywności uczniów.