Marek Kitowski
Danuta Kitowska
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W DOWOLNEJ KLASIE GIMNAZJUM LUB SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ.
Temat: Savoir-vivre na co dzień
Cele:
Uczeń:
zna i stosuje zasady savoir - vivre:
chodzi prawą stroną chodnika, korytarza, schodów, nie przeszkadzając innym użytkownikom,
przepuszcza w wejściu kobiety (chłopak) i starszych,
potrafi właściwie powitać i przedstawić dowolną osobę w zależności od sytuacji,
zachowuje się uprzejmie w każdej sytuacji.
Metody :
Słowne - wykład
praktyczne - drama, ćwiczenie: PRAWDA-FAŁSZ
Formy:
Praca grupowa
Środki dydaktyczne
Literatura, zadania pisemne
Przebieg lekcji:
Część nawiązująca - - ok. 5 min
Nawiązanie do różnych zachowań.
Część postępująca - ok. 15min
Wykład nauczyciela, poparty przykładami
Nasza współczesna rzeczywistość
Nie przepychamy się. Na chodniku, podczas przechodzenia na światłach przez przejście - trzymamy się prawej strony. W szatni, w sklepie, banku, na poczcie itp. - zawsze cierpliwie stoimy w kolejce. Wychodzący mają pierwszeństwo. W wejściach zawsze przepuszczamy kobietę, przytrzymując drzwi.
Kultura dnia codziennego
Przede wszystkim uprzejmość! Używamy słów: proszę, dziękuję, przepraszam. Stosujemy łagodny ton. Uważnie słuchamy. Przysłowie arabskie mówi: "Mamy tylko jedne usta i dwoje uszu", utrzymując więc kontakty z ludźmi, nie powinniśmy tylko mówić, ale i słuchać, gdyż nasi partnerzy mają również coś do powiedzenia
Rozmawiamy ze wszystkimi (uprzejmość to jednakowe traktowanie wszystkich).
Jesteśmy punktualni. ("Punktualność jest uprzejmością królów" - Ludwik XIV, szwedzkie porzekadło : "Kto się spóźnia kradnie cudzy czas")
Uśmiechamy się. Jesteśmy życzliwi, chętnie pomagamy potrzebującym. Pamiętamy o dyskrecji ("Potrzeba dwóch lat, aby nauczyć się mówić; pięćdziesięciu, aby nauczyć się milczeć")
Najprostsze wyrazy uprzejmości.
Jak się podaje rękę?
Lekki, ciepły uścisk całej dłoni. Kolejność: Kobieta pierwsza podaje rękę mężczyźnie, starszy młodszemu, przełożony podwładnemu. Mężczyzna witając się z kobietą nie wyciąga pierwszy ręki, a kobieta nie ociąga się z jej podaniem.
Kolejność powitania w przypadku spotkania dwóch par (K - kobieta + M-mężczyzna):
K+K
K+M
M+M
(unikamy krzyżowania rąk)
Powitanie zawsze odbywa się dopiero po zdjęciu płaszczy.
Prezentacja, przedstawianie
Zazwyczaj przedstawia gości gospodarz. Gdy jednak jest ich zbyt wielu, można się samemu przedstawić.
Przedstawia się:
Mężczyznę-kobiecie, młodszego - starszemu, młodszą rangą - starszemu rangą..
Wyjątki:
Nowoprzybyłych gości przedstawia się już obecnym
Pojedynczą osobę - niezależnie czy będzie to mężczyzna, czy kobieta - przedstawiamy małżeństwu.
Uprzejmy ukłon.
Mężczyzna, kłaniając się pochyla lekko korpus i głowę oraz spogląda pozdrawianemu w twarz. Wyjmuje też ręce z kieszeni marynarki lub płaszcza. Ważnym elementem męskiego ukłonu jest nakrycie głowy. Kłaniający się mężczyzna zdejmuje kapelusz lub czapkę z daszkiem. (...)
Kobieta kłania się lub dziękuje za pozdrowienie skinieniem głowy.(...)
Kto komu się kłania?
Jedni utrzymują, że pierwszy się kłania ten, kto jest lepiej wychowany, inni - że wymiana ukłonów odbywa się jednocześnie, a jeszcze inni formułują pewne reguły. A więc mężczyzna kłania się kobiecie, młodszy starszemu, pracownik - przełożonemu, idący- stojącemu, wchodzący - obecnym, jadący samochodem- idącym pieszo, pojedyncza osoba - grupie, idący schodami w górę - schodzącemu w dół, idący - szybciej - idącemu wolniej. Na każdy ukłon trzeba odpowiedzieć!
Ćwiczenie uczniowskie - PRAWDA (P) - FAŁSZ (F) - 5 min
pierwszy się kłania ten, kto jest lepiej wychowany -
wymiana ukłonów odbywa się jednocześnie -
mężczyzna kłania się kobiecie -
młodszy starszemu -
pracownik - przełożonemu -
stojący - idącemu -
wchodzący - obecnym,
idący pieszo - jadącemu samochodem -
pojedyncza osoba - grupie -
schodzący schodami w dół - idącemu w górę -
Drama - 15 min (przygotowanie, zaprezentowanie i omówienie)
Każda z grup otrzymuje zadanie, które ma poprawnie zaprezentować przed pozostałymi uczniami.
Zad. 1
Sytuacja powitania. Dwie pary (kobieta + mężczyzna) witają się podając sobie dłonie.
Zad. 2
Sytuacja poznania się. Na imieniny przybywa nowa koleżanka solenizantki.
Zad. 3
Sytuacja poznania się. Ewa przychodzi do Elizy ze swoim nowym chłopakiem Pawłem.
Zad. 4
Sytuacja z banku. Z banku wychodzi Maciej, jednocześnie do banku wchodzi Hanka.
Część rekapitulująca - ok. 5min
Podsumowanie pracy
Zadanie domowe
Próba zastosowania nowych zasad w szkole.
Literatura
E. Pietkiewicz, Savoir vivre dla każdego, Wyd. Diogenes, Warszawa 1997,
G. Koźmiński, Wizerunek nauczyciela, Pracownia Wydawniczo-Edukacyjna K&K, Piła 2004
E. Pietkiewicz, Savoir vivre dla każdego, Wyd. Diogenes, Warszawa 1997, s. 53
tamże, s.55
tamże, s.79