Prowadzący:
KONSPEKT LEKCJI
Temat zajęć: Trening siły specjalnej osób poruszających się na wózkach bez przyborów
Cel zajęć: zwiększenie siły mięśniowej potrzebnej do poruszania się na wózku
Czas trwania zajęć: 45 minut
Ilość ćwiczących: 14 osób
Charakterystyka ćwiczących: osoby poruszające się na wózkach
Grupa: 20-25 lat
Miejsce: sala gimnastyczna
Tok lekcji |
Treść |
Czas |
Uwagi |
|
Część wstępna 13 min |
||||
1. Czynności organizacyjno-porządkowe |
Zbiórka w szeregu, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Podanie celu lekcji. |
2' |
- Ćwiczący powinni zdjąć wszelkie ozdoby by zachować bezpieczeństwo podczas zajęć. |
|
2. Rozgrzewka |
Ćwiczący poruszają się po okręgu dookoła sali gimnastycznej, jeden za drugim. W trakcie jazdy po napędzeniu wózka: - krążenia ramion (RR) oburącz w przód/tył - krążenia RR naprzemianstronnie w przód/tył - wymachy RR w przód/tył - wymachy RR na boki - RR w bok, krążenia w stawach łokciowych - krążenia w stawach nadgarstkowych - rozciąganie barków Swobodna jazda po okręgu dookoła sali. Na pojedynczy sygnał zwrot o 180 stopni i kontynuacja jazdy. Na dwa sygnały obrót o 360 stopni i kontynuacja jazdy. Boisko: o wymiarach jak do siatkówki, z wyznaczonymi liniami bocznymi.
|
4' |
- Prowadzący kontroluje prędkość jazdy ćwiczących podczas ćwiczeń, - Ćwiczący zachowują bezpieczne odległości pomiędzy sobą. - Sygnałem może być dźwięk gwizdka lub klaśnięcie. -,
|
|
3. Zabawa „Berek” |
Opis: Osoba wyznaczona przez prowadzącego zostaje berkiem, ma za zadanie „zberkować” czyli złapać innych uczestników zabawy. Osoba dotknięta przez goniącego, przejmuje jego rolę. Zberkować można tylko przez dotknięcie osoby, a nie jej wózka. Osoba, która wyjedzie wózkiem poza wyznaczony plac gry zostaje berkiem. Berek nie może łapać uciekających uczestników zabawy za wózek. |
7' |
Prowadzący może zmienić wymiary boiska w celu zwiększenia intensywności zabawy, - Wyróżnienie osób, które ani raz nie zostały „zberkowane” lub jeśli nie ma takich to te, które najmniej |
|
Część główna: 27 minut |
||||
4. Ćwiczenie izometryczne m. naramiennego |
Ustawienie: Przed drabinkami Opis: RR zgięte do 90s. rr oparte od dołu o szczebelek naciskają 10x5s na szczebelek. Pomiędzy powtórzeniami 5s przerwy |
2' |
- kontrola oddychania i prawidłowego wykonania ćwiczenia |
|
5.Ćwiczenie izometryczne m. Najszerszego grzbietu |
Ustawienie: Przed drabinkami Opis: RR zgięte do 90s. rr oparte od góry o szczebelek naciskają 10x5s na szczebelek. Pomiędzy powtórzeniami 5s przerwy |
2' |
- jak wyżej |
|
6. Ćwiczenie oddechowe |
Ustawienie: w luźnej rozsypce Opis: Wznos RR przodem w górę - wdech, opust RR bokiem - wydech
|
1' |
- każdy ćwiczy we własnym tempie |
|
7. Ćwiczenie przechodzenia z wózka i spowrotem |
Ustawienie: wózki oparte tyłem o ścianę Opis: zejście z wózka przez wystawienie NN przed podnóżek i zsunięcie się po nim - ponowne wejście przez podciągnięcie się za ramy wózka ćwiczenie powtarzamy 5x.
|
5' |
- wcześniejsze poinstruowanie jakim sposobem schodzimy i kontrola wykonania |
|
8. Ćwiczenie wzmacniające prostowniki łokcia |
Ustawienie: w luźnej rozsypce twarzą do prowadzącego Opis: ćwiczący chwytają za ciąg koła na wys. Bioder i poprzez wyprost w stawach łokciowych odrywają pośladki z siedziska. Wykonujemy 3x10 powtórzeń, 30s przerwy między seriami.
|
2' |
- Prawidłowe oddychanie podczas ćwiczeń - kontrola chwytu za ciąg wózka |
|
9. Ćwiczenie izometryczne mm. piersiowych |
Ustawienie: jak wyżej Opis: rr ćwiczących splecione na wys. klatki piersiowej naciskają na siebie - 10x 5s pomiędzy powtórzeniami ok. 5s przerwy. |
1,5' |
- Zwrócenie uwagi na oddychanie w trakcie skurczu - rozluźnienie w trakcie przerwy |
|
10. Ćwiczenie izometryczne mm. Grzbietu |
Ustawienie: jak wyżej Opis: rr splecione na głowie, odchylamy łokcie do tyłu ściągając łopatki i jednocześnie naciskamy głową na stawiające opór rr - 10x 5s pomiędzy powtórzeniami ok. 5s przerwy. |
1,5' |
- jak wyżej |
|
11. Kontrolowany upadek w tył z pogłębieniem |
Ustawienie: na linii boiska do siatkówki w szeregu Opis: Przejście do balansu i z niego wykonanie kontrolowanego upadku do tyłu, w podporze pogłębiamy go uginając staw łokciowy 5x po czym powracamy na cztery koła i zmieniamy stronę. Powtarzamy po 5x na stronę. |
5' |
- Ustawienie w bezpiecznej odległości od ścian i współćwiczących |
|
12. Ćwiczenie kształtujące siłę do napędzania wózka |
Ustawienie: w rzędach po trzy osoby jedna za drugą. Opis: Pierwsza osoba w rzędzie holuje 2 pozostałe przez całą długość sali i z powrotem po czym następuje zmiana osoby holującej. Każdy holuje pozostałych 2x przez dwie długości boiska. |
7' |
- Zachowanie odstępów między jadącymi, start na komendę klaśnięcia lub gwizdka |
|
Część końcowa: 5 min |
||||
13. Ćwiczenia rozluźniające |
Ustawienie: w luźnej rozsypce. Opis: - RR zwisają wzdłuż tułowia, wznos RR przodem z jednoczesnym wdechem przez nos i następnie opust RR z jednoczesnym wydechem przez usta, - RR luźno zwisają wzdłuż tułowia, rozluźnianie RR poprzez wstrząsanie, - RR luźno zwisają wzdłuż tułowia, uniesienie barków z jednoczesnym wdechem powietrza przez nos i następnie opuszczenie z jednoczesnym wydechem przez usta. |
4' |
- Indywidualne tempo wykonywania ćwiczeń oddechowych przez ćwiczących.
|
|
14. Czynności organizacyjno- porządkowe |
Zbiórka, podsumowanie zajęć (pochwały i uwagi) pożegnanie. |
1' |
- Zbiórka w szeregu.
|
Literatura:
„Trening siły mięśniowej inwalidów” - T. Witczak, H. Sozański
„Kinezyterapia” - Zembaty A.
1