Scenariusz zajęć zintegrowanych - klasa III
Prowadząca:
Przedmiot: nauczanie zintegrowane
Klasa:
Data:
Cykl tematyczny: Witaj, wiosno!
Temat dnia: Przyszła wiosna.
Temat: Nadejście wiosny.
Głośne czytanie wiersza pt. „Przyszła Wiosna.” Wyróżnianie postaci i zdarzeń w utworze. Nadawanie tytułu ilustracjom. Wyszukiwanie fragmentów tekstu na określony temat. Uzupełnianie zdań.
Czas trwania zajęć: ok. 45 min.
Zajęcia poprzedzające: Edukacja matematyczna: Rozwiązywanie zadań rozmaitych.
Zajęcia kolejne: Edukacja plastyczno - techniczna: „Bocian” - wydzieranka z gazet i papieru kolorowego.
Cel ogólny: kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
zamknąć myśl w obrębie zdania;
wymienić pory roku;
udzielić odpowiedzi na pytania;
poprawnie zapisać datę rozpoczęcia wiosny;
zaśpiewać piosenkę i zilustrować ją ruchem;
wymienić bohaterów występujących w tekście;
dopasować ilustrację do tekstu;
wyszukać fragment tekstu na podany temat;
dopasować symbol do nazwy pory roku;
ułożyć obrazek z pociętych części;
odróżnić słowa bohatera od tekstu wprowadzającego;
nadać tytuł ilustracji;
uzupełnić zdania;
przeczytać i wykonać poprawnie polecenie;
dokonać samooceny.
Metody: praca z tekstem, rozmowa kierowana, metoda ćwiczeń.
Formy: zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne: wiersz pt. „Przyszła wiosna”, pocięte ilustracje do wiersza, płyta CD z nagraniem śpiewu skowronka i piosenki pt. „Witaj, wiosno!”, rysunki symboli pór roku, podpisy z nazwami pór roku, karty pracy ucznia, karty samooceny ucznia, znaczki dla uczniów aktywnych.
Przebieg zajęć:
1.Określenie celów lekcji wobec uczniów:
Na poprzednich zajęciach rozwiązywaliśmy zadania związane z jaką porą roku?
Wysłuchacie teraz pewnego nagrania i podczas słuchania pomyślcie, dlaczego puściłam Wam właśnie ten fragment.
Wysłuchanie przez uczniów odgłosu śpiewu skowronka. Udzielenie odpowiedzi na pytania:
Dlaczego wybrałam śpiew skowronka?
2.Przypomnienie pozostałych pór roku:
Jakie znacie jeszcze pory roku?
Układanie na tablicy ilustracji przedstawiających symbole pór roku wg kolejności ich następowania po sobie oraz dopasowywanie podpisów (zima - bałwan, wiosna - skowronek, lato - słońce, jesień - liść).
3.Przypomnienie daty rozpoczęcia wiosny. Różne sposoby zapisywania dat - dzieci podchodzą do tablicy i demonstrują różne zapisy dat: 21.03.2004, 21 III 2004, 21 marca 2004 roku.
4.Słuchanie wzorcowego czytania przez nauczyciela wiersza pt. „Przyszła Wiosna.”
„Przyszła wiosna.”
Przyszła Wiosna do borsuka,
do drzwi norki cicho puka.
-Wyjdź na łąkę, wyjdź na pole!
Borsuk na to: Ja spać wolę!
Przyszła Wiosna też do jeża
lecz jeż wstawać nie zamierza
Groźnym wzrokiem Wiosnę mierzy:
-Chcę się wyspać jak należy!
Przyszła Wiosna do jaszczurki
i łaskocze ją w pazurki.
Ona łapki swe zaciska,
by nie wstawać z legowiska.
Budzi Wiosna też ropuchę.
Wstań już!- szepce jej nad uchem.
Lecz ropucha ani drgnie.
Za nic w świecie! Jeszcze nie !
To się Wiosna rozgniewała! Do słoneczka list wysłała,
by przygrzało z całej siły....W mig się śpiochy pobudziły.
5.Ciche czytanie wiersza przez uczniów.
6.Rozmowa dotycząca treści utworu:
Jakie postacie występują w wierszu?
W jakiej postaci występuje Wiosna?
Dlaczego w wierszu Wiosna napisana jest wielką literą?
Jaki problem miała Wiosna?
W jaki sposób go rozwiązała?
7.Czytanie wiersza z podziałem na role. Przypomnienie, po czym rozpoznajemy w tekście dialog. Podział ról.
8.Ilustracja ruchowa i śpiewanie piosenki pt. „Witaj, wiosno!”
9.Samodzielna praca uczniów na poziomach - Karta pracy. Wyjaśnienie, że zadania dotyczą treści wiersza. Po wykonaniu zadania nauczyciel zbiera karty pracy do sprawdzenia poprawności wykonania oraz omawia wraz z dziećmi poszczególne zadania.
10.Układanie na tablicy 3 pociętych ilustracji przedstawiających fragmenty wiersza. Wyszukiwanie fragmentu w tekście na temat związany z ilustracją. Nadawanie tytułów ilustracjom.
11.Zapisanie tytułów do zeszytu (Najpierw uczniowie zapisują w zeszytach temat: Nadejście wiosny. Następnie przepisują tytuły ułożone do ilustracji, wklejają tekst wiersza).
12. Podsumowanie zajęć.
13.Zadanie domowe: Pięknie nauczyć się czytać wiersz oraz w 3-4 zdaniach napisać, po czym można poznać, że przyszła do nas wiosna.
Karta pracy
Poziom I
Dokończ zdania:
Wiosną ze snu zimowego budzą się następujące zwierzęta:
..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Wiosna napisała list do ................................................................................................................
Podkreśl prawidłową odpowiedź:
Wiosna łaskotała w pazurki borsuka. TAK NIE
Dokończ zdanie:
Zwierzęta czują, że mają się obudzić, ponieważ .............................................................
.......................................................................................................................................................
Poziom II
Dokończ zdania:
Wiosną ze snu zimowego budzą się następujące zwierzęta:
..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Wiosna napisała list do ................................................................................................................
Podkreśl prawidłową odpowiedź:
Wiosna zapukała do norki jaszczurki. TAK NIE
Poziom III
Dokończ zdania wybierając odpowiednie wyrazy z ramki:
Wiosną ze snu zimowego budzą się następujące zwierzęta:
..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Wiosna napisała list do ................................................................................................................
lis, borsuk, jeż, słońce, kot, jaszczurka, ropucha |
Podkreśl prawidłową odpowiedź:
Borsuk spał w norce. TAK NIE
Karta samooceny ucznia
WIEM I UMIEM |
TAK |
MUSZĘ POĆWICZYĆ |
Rozumiem czytany tekst. |
|
|
Potrafię uzupełnić zdania. |
|
|
Potrafię ułożyć tytuł do obrazka. |
|
|
Znam tabliczkę mnożenia i dzielenia. |
|
|
Potrafię dzielić sposobem pisemnym. |
|
|
Potrafię rozwiązać zadanie tekstowe. |
|
|
Starannie wykonuję pracę plastyczną. |
|
|
Byłem aktywny. |
|
|
1