ANALIZA PROJEKTÓW - PRZYKŁADOWA PRACA W GRUPIE

FAZA I - CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

1. Wybór zagadnień do realizacji

2. Przygotowanie uczniów do pracy metodą projektów

3. Wprowadzenie uczniów w zagadnienie

Cel - wzbudzenie zainteresowania tematem ukazania potencjalnych problemów. Nie powinno podawać się gotowych tematów projektów. Ważne jest jasne formułowanie celów, jakie mają być osiągnięte poprzez formę realizacji.

4. Dobór grup do realizacji

5. Ustalenie czasu wykonywania projektu

6. Określenie standardu efektu końcowego

7. Określenie kryteriów oceny

8. Przygotowanie kontraktów - czyli sposób regulowania różnych zachowań i działań pomiędzy nauczycielem a uczniem wykonującymi projekt

Kontrakt powinien zawierać:

9. Określenie barier, jakie mogą napotkać uczniów w trakcie wykonywania projektu

CZYNNOŚCI UCZNIÓW

  1. rozważenie istniejących dobrych przykładów

  2. dobór zespołu do realizacji projektu - ustalić zasady

  1. wybór tematu - wszyscy muszą akceptować temat projektu.

  2. zebranie informacji wstępnych

  3. przygotowanie opisu (konspektu) projektu

  1. rozpoznanie źródeł porad i pomocy

  2. opracowanie szczegółowego planu działania

FAZA II - CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

  1. Regularne spotkanie konsultacyjne z uczniami

  1. Dokonywanie systematycznej obserwacji i ocenianie postępów ucznia

kryterium

St. Real. Etap I

Etap II

Etap III końcowy

O. G.

O. I.

O. G.

O. I.

O. G.

O. I.

A

B

C

D

A

B

C

D

A

B

C

D

Wybór tematu, ustalenie zagadnień istotnych dla wykonania projektu

Planowanie pracy - podział zadań w zespole

Trafność doboru źródeł informacyjnych

Praca w zespole

Wykonywanie zaplanowanych zadań

terminowość

Dokonanie samooceny

RAZEM

OCENA

A, B, C, D - uczniowie

Zachowanie

Imiona

Okoliczności

Zapisywanie pomysłów innych

Zachęcanie innych do pracy

Sprawdzenie czy wszyscy rozumieją zadanie i ustalenia

Dbałość o dobrą atmosferę pracy

Dbałość o jakość pracy

Przypominanie reguł

Nie odbieganie od tematu

Krytykanctwo

Blokowanie pracy grupie

Atakowanie innych

  1. Zapewnienie uczniom samodzielności w podejmowaniu działań

CZYNNOŚCI UCZNIÓW

  1. podejmowanie systematycznych działań związanych z wykonywaniem projektu

  2. uczestniczenie w konsultacjach organizowanych przez nauczyciela

  3. zbieranie i gromadzenie informacji

  4. dokonywanie selekcji i analizy informacji

  5. wybór optymalnego rozwiązania

  6. opracowanie sprawozdania z projektu

STRUKTURA SPRAWOZDANIA

  1. strona z tytułem i nazwiskiem autora

  2. spis treści

  3. streszczenie projektu

  4. podziękowania

  5. wstęp (warunki projektu, procedura badań)

  6. odkrycia i informacje

  7. wnioski

  8. rekomendacja

  9. bibliografia

  10. załączniki

ad.1.

Tytuł jasny, przejrzysty, precyzyjny, można zamieścić dane nauczyciela, szkoły, logo szkoły

ad.3.

Max 1 strona A4, można podzielić na części

ad.5.

Warunki projektu - temat, cel, czas wykonania, dla kogo przeznaczone jest sprawozdanie, zakres badań, teren poszukiwań, co pominięto, dlaczego, odkrycia informacji, zamieścić poddane selekcji i analizie, rysunku, zestawienia itp.

ad.7.

Odnieść się do wcześniej założonych celów

ad.8.

Co należy zrobić, aby poprawić sytuację, jeśli jest satysfakcjonująca rekomendację można pominąć.

8