Marek Biesiada 16. 10. 2008
Konspekt lekcji historii
w klasie VI D
Temat: Wojny Rzeczypospolitej ze Szwecją i Turcją w XVII stuleciu.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po zakończonych zajęciach uczeń:
pamięta:
daty: 1655 r., 1672 r., 1683 r.,
postaci: Stefan Czarniecki, Jan III Sobieski;
rozumie:
przyczyny wojen z sąsiadami,
znaczenie zwycięstwa Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem,
wpływ wojen na sytuację polityczną i gospodarczą Rzeczypospolitej;
potrafi:
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji,
zaznaczyć na taśmie czasu daty najważniejszych bitew, stoczonych przez Rzeczpospolitą w XVII w.,
wskazać na mapie: państwa, z którymi Rzeczpospolita w XVII w. prowadziła wojny, zmiany terytorialne, jakie nastąpiły w wyniku wojen.
Metody:
podręcznik, zeszyt ucznia, przeźrocza, fragmenty filmów Potop, Pan Wołodyjowski, albumy przedstawiające reprodukcje obrazów batalistycznych, słowniki, encyklopedie.
Środki dydaktyczne:
rozmowa nauczająca, praca z mapą, projekcja fragmentów filmów, wykonanie zadań w zeszycie ćwiczeń, drama - wywiad z Janem III Sobieskim po bitwie pod Wiedniem, przygotowanie makiety bitwy pod Wiedniem.
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Wojny Rzeczypospolitej ze Szwecją i Turcją w XVII stuleciu.
1. Potop szwedzki - 1655-1660
2. Wojna z Turcją (Imperium Osmańskim)
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 47-48. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Potop szwedzki - 1655-1660
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 48-49. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Wojna z Turcją (Imperium Osmańskim)
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. . Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. |
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
Zadanie 1,2,3, 4 ze s. 50 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |