SCENARIUSZ ZAJĘĆ
PT. „W SZKOLE CZARODZIEJÓW'
Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach kręgu tematycznego „Czego uczą nas baśnie”-
na podstawie programu „Moja szkoła”.
CZAS- 60 min.
CELE LEKCJI:
WIADOMOŚCI |
UMIEJĘTNOŚCI |
|
|
METODY: twórcze działanie, elementy inscenizacji, dyskusja kierowana, „burza mózgów”.
FORMY ORGANIZACJI PRACY: zespołowa, grupowa, indywidualna.
POMOCE: karty pracy grupowe, karty z zadaniami ( zróżnicowane poziomami), plansze do „burzy mózgów”, kosz z materiałami plastyczno-technicznymi, rekwizyty (różdżka, kula, miotła, zwierciadło, eliksir, pierścień,)
EWALUACJA: metoda- „kosz i walizka”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Powitanie:
Dzieci- „Witamy, witamy, witamy Was.
Nauki i czarów przyszedł dziś czas.”
Podział klasy na grupy.
Uczniowie losują kartoniki z emblematem kolejnych drużyn. Podchodzą do stolików z określonymi rekwizytami: różdżką, miotłą, zwierciadłem, butelką eliksiru, kulą, pierścieniem.
„BURZA MÓZGÓW”- każda drużyna na promykach „SŁONECZKA” zapisze jak najwięcej pojęć związanych ze słowem CZARY. Prezentacja prac.
N.- Gdzie znajdziecie najwięcej tych elementów?
U.- W książkach, bajkach, baśniach...
N. prezentuje wybrane pozycje książkowe, min. „Harry Potter”.
Na KARTACH PRACY wykonajcie zadanie A.
U. - robią listę tytułów bajek. Chętne dzieci odczytują pracę i wyjaśniają pisownie tytułów, imion i nazwisk.
5. Zadanie B. „Jaką rolę mogą w baśniach pełnić czary?”
U. wymieniają dobre i złe aspekty czarów. Wypowiadają swoje sądy, uzasadniają wypowiedź.
6. Dyskusja kierowana. - „Czy czary w baśniach są człowiekowi potrzebne?”
Za Przeciw
Rozwijają wyobraźnię, okłamują ludzi,
Można czuć się lepszym, można się ich bać,
Pomagają zwyciężyć dobru, można źle je wykorzystać,
Świat jest bardziej kolorowy, lepiej liczyć na siebie, a nie na czary.
7. Zadanie C. Uzupełnijcie wyrazy z trudnościami ortograficznymi.
Odczytanie i objaśnienie rozwiązań.
8. Ćwiczenia śródlekcyjne.
9. Zadanie D. Rozwiąż zadanie. (Uczniowie zgodnie z poziomem umiejętności otrzymują zróżnicowane zadania tekstowe.
10. Zadanie E. N.- „ Co byście zrobili, gdybyście posiadali czarodziejski przedmiot? Do jakich celów byście go użyli? Jak wykorzystacie jego moc?
(PRACA W GRUPACH) - prezentacj pomysłów drużyny.
11. Zadanie F. Wykonaj czarodziejski przedmiot.
Uczniowie prezentują pracę i „efekty działania” czarodziejskich rekwizytów (Zabawa w czarowanie).
12. PRACA DOMOWA. Ułóż własne, magiczne zaklęcie. Zapisz je w zeszycie.
13. Ewaluacja. U. zgłaszają treści, które zapamiętają z zajęć (WALIZKA) i te, których nie muszą zapamiętywać (KOSZ).
14. Pożegnanie piosenką „W krainie bajek”.
BURZA MÓZGÓW
ZADANIA
Zadanie (poziom I)
W Szkole Czarodziejów urządzono zawody sportowe . Wystartowały trzy drużyny . Drużyna Fiolinki zdobyła 2 razy więcej punktów od drużyny Henana,
A drużyna Zelbedona o 42 punkty więcej niż zespół Henana . Razem otrzymali
198 punktów . Po ile punktów otrzymały drużyny ? Która z nich odniosła zwycięstwo ?
Zadanie (poziom II)
W szkole dla czarodziejów było 5 klas po 24 magików , 4 klasy po 27 czarnoksiężników i 3 klasy po25 wróżek . Ilu uczniów uczęszczało do tej szkoły?
|
l. klas |
l. uczniów w klasie |
razem |
MAGICY |
|
|
|
CZARNOKSIĘŻNICY |
|
|
|
WRÓŻKI |
|
|
|
|
|
razem |
|
Zadanie (poziom III)
W pierwszym roku nauki młody czarodziej musi nauczyć się 324 zaklęć ,
W drugim dwa razy więcej ,a w trzecim o 45 więcej niż w drugim roku .
Ilu zaklęć nauczy się czarodziej przez trzy lata nauki ?
Zapisz krótko:
I rok-
II rok-
III rok-
KARTA PRACY
Zapisz kilka tytułów bajek ,które lubisz .( O czym musisz pamiętać ?)
B. Jaką rolę mogą pełnić czary ?
C. Uzupełnij wyrazy:
wr .żka r .żdżka kr .lowa
str .j czar .w pi. ro
sł. wka czarnoksiężnik .w tajemnicze
KTÓRY Z WYRAZÓW NIE PASUJE DO POZOSTAŁYCH I DLACZEGO?
Rozwiąż zadanie.
Do jakich celów użyłbyś czarodziejskich rekwizytów (różdżki, kuli, miotły, zwierciadła, eliksiru, pierścienia itp.)
gdybyś je posiadał ?
PRACA W GRUPIE
Wykonaj taki magiczny przedmiot .
PRACA DOMOWA. UŁÓŻ WLASNE MAGICZNE ZAKLĘCIE.
CZARY