Patryk Matys
III r. BiG
Konspekt lekcji przyrody
Klasa: IV
Dział: Kiedy zachorujesz
Temat: Zapobiegamy chorobom.
Zakres treści:
-pojęcie profilaktyki,
-odporność wrodzona i nabyta,
-szczepionka i surowica.
Cel ogólny: Uczeń zna ogólne zasady dbałości o własny organizm.
Cele szczegółowe:
A. Zapamiętywanie wiadomości:
-wymieni czynniki ułatwiające kształtowanie odporności,
-wyjaśni pojęcia: profilaktyka, odporność wrodzona, odporność nabyta, szczepionka, surowica, epidemia..
B. Zrozumienie wiadomości:
-wyjaśni, na czym polega higieniczny tryb życia,
-wyjaśni, dlaczego nałogi są szkodliwe..
C. Stosuje wiadomości w sytuacjach typowych:
-uzasadni znaczenie szczepień ochronnych dla zdrowia człowieka,
-uzasadni, dlaczego należy przestrzegać terminów szczepień.
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
-przewiduje skutki braku dbałości o własne zdrowie.
Postawy:
-wykazuje dbałość o swoje zdrowie,
-odczuwa potrzebę pogłębiania swojej wiedzy przyrodniczej i zachęca do tego innych.
Metody pracy:
pogadanka, miniwykład, praca z podręcznikiem.
Formy pracy:
praca indywidualna, praca grupowa.
Środki dydaktyczne:
-podręcznik,
-karta pracy.
Literatura dla nauczyciela:
- M.Marko-Worłowska, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy czwartej”. Nowa Era. Warszawa, 2003
-
Literatura dla ucznia:
-M.Marko-Worłowska, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy czwartej”. Nowa Era. Warszawa, 2003.
-
Notatka:
karta pracy.
Ogniwa lekcyjne |
Czas |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Sprawy organizacyjne |
15min |
Przywitanie uczniów. Kartkówka. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji. Sprawdzenie pracy domowej. |
Przywitanie nauczyciela. |
Faza wprowadzająca |
3min |
Prosi o wyjaśnienie pojęcia profilaktyka. |
Uczniowie korzystając z podręcznika, wyjaśniają pojęcie profilaktyka. |
Faza realizacyjna |
20min |
Nauczyciel omawia podział odporności na wrodzoną i nabytą. Nauczyciel omawia czynniki, które ułatwiają kształtowanie odporności. Nauczyciel pyta uczniów jakie nałogi znają i dlaczego nałogi są szkodliwe dla zdrowia-pogadanka. Prosi o wyjaśnienie pojęć: szczepionka, surowica. Tłumaczy, dlaczego szczepienia ochronne są ważne dla naszego organizmu i dlaczego należy przestrzegać terminów szczepień-miniwykład. |
Uczniowie podają znaczenie pojęć. |
Faza podsumowująca |
5min |
Nauczyciel rozdaje karty pracy i prosi o ich uzupełnienie. |
Uczniowie uzupełniają karty pracy. |
Praca domowa |
2min |
Dla wszystkich: wyjaśnij, dlaczego nałogi są szkodliwe dla zdrowia. Dla chętnych: Odszukaj informacje nt. szczepień, jakie musi przejść osoba chcąca wyjechać do Ameryki Południowej. |
|
Kartkówka:
Gr.A:
1.Omów objawy grypy i postępowanie w przypadku zachorowania.
2.Co to są pasożyty?
3.Opisz objawy wszawicy i sposoby jej zapobiegania.
Gr.B:
1.Omów objawy ospy wietrznej i postepowanie w przypadku zachorowania.
2.Co to jest antybiotyk?
3.Opisz objawy grzybicy i sposoby jej zapobiegania.