Na wiosennej lace, PRZEDSZKOLE, 2 SCENARIUSZE ZAJĘĆ, historyjki


Scenariusz zajęcia dla dzieci 5,6-letnich

Data: 27.04.2006r.

Grupa: 5,6-latki

Prowadząca: Magdalena Kowalska

Temat: Na wiosennej łące.

Cel ogólny:

- Rozwijanie umiejętności językowych w zakresie mowy.

- Kształcenie umiejętności porządkowania, klasyfikowania i liczenia.

Treści programowe wg. Podstawy programowej

Poznawanie i rozumienie siebie i świata

Nabywanie umiejętności poprzez działanie

Odnajdowanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej, wspólnocie

Budowanie systemu wartości

Cele operacyjne

- wypowiada się na temat treści wysłuchanego opowiadania (odpowiada na pytania),

- ilustruje gestem, dźwiękiem opowieść ruchową oraz odtwarza ją wspak,

- umieszcza na obrazku napisy odnoszące się do jego treści,

- stosuje się do poleceń słownych podczas zabawy ruchowej,

- przelicza elementy, porównuje liczebność zbiorów w miarę swoich możliwości,

- odczytuje fiszkę i wykonuje zadanie,

Metody

Elementy metody I.Majchrzak „Wprowadzenie dziecka w świat pisma”

Elementy „Dziecięcej matematyki” wg. E.Gruszczyk-Kolczyńskiej

Elementy Pedagogiki zabawy

„Burza mózgów”

Forma

Praca z całą grupą, indywidualna

Pomoce:

- gazetka tematyczna przedstawiająca łąkę,

- napisy odnoszące się do elementów na gazetce,

- plakietki do zabawy ruchowej (biedronki, osy, motyle),

- cyfry do manipulowania na tablicy,

- znaki matematyczne <, >, =,

- koszyczki dla każdego dziecka ze zgromadzonymi elementami

6-latki : 6 biedronek, 6 os, 6 motyli, 6 kwiatów, cyfry od 1 do 6 (podwójnie),

znaki <, >, =,

5-latki: jw., dodatkowo kartoniki z „oczkami” od 1 do 6 (podwójnie),

- wyrazy do podpisania obrazka ( biedronka, trawa, słońce, motyl, osa),

- dwie duże kostki do gry,

- fiszki z zadaniami,

- kredki, klej, ściereczki,

- odtwarzacz CD,

- płyta CD z muzyką do zabawy ruchowej Richard Cayderman „Musik the piano”

- płyta CD z piosenką pt. „Wiosenka”,

- kaseta z muzyką relaksacyjną „Strumyk”

Przebieg zajęcia

  1. Przywitanie

Dzieci siedzą w kole przekazują sobie na ucho hasła na powitanie, wspólnie z ostatnią osobą wypowiadają głośno „DZIEŃ DOBRY”.

„Mrugnij do kolegi”- prowadząca mruga do dziecka obok, a ten przekazuje dalej mrugnięcie.

  1. Wysłuchanie opowiadania pt „Kwiateczkowo”

Istniało kiedyś miasteczko Kwiateczkowo, w którym nie było nic specjalnego. Mieszkańcy żyli skromnie, nie zapracowywali się, ale nie byli też leniwi. Odznaczali się szczególną cechą wszyscy kochali kwiaty.

Hodowali je na grządkach, w doniczkach, a nawet w wiaderkach i słoikach. Umieszczali kwiaty wszędzie: w oknach na balkonach, na podestach schodów oraz podwórzach. Nawet stacje benzynowe pełne kwiatów. W mieście żyły też wspaniałe motyle, biedronki i osy.

Dni deszczowe nigdy nie były tu ciemne ani smutne. Kwiaty promieniały wspaniałymi kolorami motyle żółte, czerwone i niebieskie harcowały wesoło. Biedroneczki przeliczały sobie nawzajem kropeczki, a pracowite osy gromadziły słodki miód.

Do miasta zaczęło przeprowadzać się coraz więcej ludzi każdy, bowiem chciał tu mieszkać. Przyjeżdżali swoimi wielkimi, dymiącymi samochodami, z których unosiły się kłęby spalin. Nad miastem powstała wielka szara chmura, która rosła, rosła i rosła.

Wtedy stało się coś strasznego. Kwiaty zaczęły więdnąć i szarzeć, a ich liście opadać. Nie miały po prostu, czym oddychać. Biedronki, motyle i osy błąkały się bez radości dusząc się w zanieczyszczeniach.

Pewnego dnia przemówił burmistrz miasta:

- Obywatele!- powiedział- W naszym mieście dzieje się źle. Musimy coś zrobić, aby uratować te piękne kwiaty i owady. Wymyślcie coś!

Wszyscy zastanawiali się jak rozwiązać ten problem. Gdzie znaleźć takie miejsce w którym kwiatom i owadom byłoby lepiej.

-Jakie nudne stało się miasto - mówiły dzieci między sobą. Stawały się coraz bardziej smutne.

-Musimy coś zrobić nim będzie za późno.

Wspólnie się naradziły i wpadły na wspaniały pomysł. Szybko pobiegły do burmistrza i przedstawiły swój plan, a burmistrz ucieszył się, bo wiedział już, że jest nadzieja na uratowanie kwiatów i owadów.

  1. Rozmowa na temat treści opowiadania.

"Jaki pomysł miały dzieci?” - snucie domysłów, „Burza mózgów”.

  1. Opowieść ruchowa „Wyprawa dzieci”- dzieci stoją w kole, naśladują ruchy i dźwięki przedstawione w uporządkowanej kolejności.

- naradzanie się - rabe, rabe, rabe…(wykonywanie rękoma kulistych obrotów),

- łyżworolki - szu, szu, szu…(przesuwanie rąk na przemian do przodu, do tyłu),

- auto - brum, brum, brum…(kręcenie kierownicą),

- pociąg - pach, pach, pach…(ręce zgięte w łokciach, krążenie przy ciele),

- samolot - wrry, wrry,wrry…(rozpostarcie rąk, kołysanie),

- pieszo - tup, tup, tup…(tupanie nogami),

  1. Wiosenna łąka - rozmowy przy gazetce tematycznej.

Dzieci wymieniają owady, które zamieszkały na łące. Podpisywanie obrazu.

wyrazy: osa, trawa, kwiat, słońce, chmura, biedronka, motyl

wyrażenia: motyl na kwiatku, biedronka na trawie, osa nad kwiatkiem, żółty motyl, biała chmura, biały motyl, szara chmura,

  1. Zabawa ruchowa „Na łące” - podział dzieci na grupy po odliczeniu do trzech

(jedynki- biedronki, dwójki- osy, trójki- motyle).

Na przerwę w muzyce:

- łączą się w kółka te same owady,

- łączenie się w trójki- trzy różne owady,

- tworzenie wspólnego koła wg. ustalonego kodu.

  1. Liczenie elementów na tablicy

- dopasowywanie właściwej cyfry do ilości biedronek, motyli, os, kwiatów,

- porównywanie ilości wskazanych elementów, wstawianie dpowiedniego znaku między cyframi.

  1. Praca indywidualna na dywanikach. Manipulowanie elementami przygotowanymi dla każdego dziecka w koszyczku.

Dzieci układają na dywaniku właściwą ilość elementów zgodnych liczbą wyrzuconych „oczek” na kostce do gry. Podpisują właściwą cyfrą (6l.), kartonikiem z „oczkami” (5l.). Porównują i wstawiają między cyfry znak <,>, =. ( w miarę swoich możliwości).

  1. Zabawa śpiewno- ruchowa „Wiosenka”. (Kalendarz wiosenny)

10. Praca indywidualna przy stolikach „Wiosenna łąka”. Każde dziecko otrzymuje fiszkę do wykonania swojego zadania. Tworzy na kartce łąkę- przykleja wskazaną ilość elementów. Dzieci 6-letnie podpisują obrazek podanymi wyrazami.

Chętne 5-latki dobierają wyrazy.

11. Zabawa ruchowa „Simma-ma-ka”.

3


