KONSPEKT ZAJĘCIA
GRUPA: 6-LATKI
SCENARIUSZ ZAJĘCIA
TEMAT ZAJĘCIA: „Pan Hilary szuka okularów” - wprowadzenie litery O, o
w oparciu o utwór J. Tuwima.
CELE OGÓLNE:
wprowadzenie pisanej i drukowanej litery O, o,
zapoznanie z treścią utworu „Pan Hilary”,
ćwiczenie słuchu fonematycznego,
określenie głoski „o” jako samogłoski,
ćwiczenia grafomotoryczne.
CELE OPERACYJNE: (dziecko...)
rozpoznaje literę „o” i „O”, identyfikuje ją z głoską,
rozpoznaje głoskę „o” jako samogłoskę,
wyszukuje wyrazy zawierające poznane litery,
podejmuje próby czytania globalnego,
przelicza w zakresie 5, klasyfikuje wg danej cechy (kolor litery),
rozpoznaje i stosuje znak graficzny cyfry 1 i 2.
ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIE:
Duże arkusze szarego papieru pakunkowego, napisy do globalnego czytania oraz ilustracje: okulary, okno, Ola, osa, kot, motyle, kogut, kolorowe litery O, o.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Powitanie rodziców przybyłych za zajęcie.
Powitanie dzieci zabawą „Iskierka”. Dzieci stoją w kole trzymając się za ręce, jedno wypowiada tekst: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk.” Dzieci kolejno ściskają sobie dłonie.
„Pan Hilary” - słuchanie wiersza J. Tuwima recytowanego przez N.; rozmowa nt perypetii Hilarego - ustalenie, czego szukał - okularów.
Wprowadzenie litery „o, O”
Wyszukiwanie wśród ilustracji tych, które przedstawiają przedmioty zaczynające się głoską „o”. Analiza i synteza słuchowa wyrazów, układanie modeli wyrazów z zastosowaniem nakrywek czerwonych i niebieskich.
Ćwiczenia grafomotoryczne przy stolikach: na stolikach rozłożone arkusze papieru pakunkowego, dzieci wybierają sobie dwie kredki świecowe w różnych kolorach. W rytm muzyki dz. poruszają się wokół stolików, na przerwę w muzyce rysują duże koło prawą, lewą ręką lub oburącz (na hasło N.) W następnych przerwach kolorują swoje koła, które muszą odnaleźć na kartce. Oglądanie powstałych obrazów.
Prezentacja prawidłowego zapisu małej i wielkiej litery „o”, próby pisania litery palcem w powietrzu, na dywanie, na plecach kolegi.
Wyszukiwanie różnokolorowych liter „o” ukrytych w sali przedszkolnej, ułożenie ich na dywanie; przeliczanie, określanie, których jest najwięcej, których najmniej, a których tyle samo. Stosowanie cyfr 1 i 2 dla określenia liczebności zbiorów liter.
„Biedronka” - doklejanie liter „o” do szablonu biedronki: dzieci siedzą przy stolikach, każde ma swoją biedronkę, na środku leżą przygotowane litery oraz tylko jedna tubka kleju, która przechodzi z ręki do ręki w lewo (r. prawa - r. lewa) w czasie, gdy gra muzyka. W momencie, gdy muzyka milknie dziecko, które akurat trzyma klej dokleja do swojej biedronki jedną literę; zabawa trwa dalej. (w czasie zabawy następuje zmiana kierunku podawania kleju oraz rąk - z lewej do prawej).
Zab. ruchowa: „A i O” - dzieci podzielone na dwie grupy „A” i „O”, ustawione plecami do siebie. Na hasło „A” dzieci z grupy A starają się złapać dzieci z grupy „O” i odwrotnie.