Litera O o, Edukacja polonistyczna


KONSPEKT ZAJĘCIA

GRUPA: 6-LATKI

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

TEMAT ZAJĘCIA: „Pan Hilary szuka okularów” - wprowadzenie litery O, o

w oparciu o utwór J. Tuwima.

CELE OGÓLNE:

CELE OPERACYJNE: (dziecko...)

ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIE:

Duże arkusze szarego papieru pakunkowego, napisy do globalnego czytania oraz ilustracje: okulary, okno, Ola, osa, kot, motyle, kogut, kolorowe litery O, o.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

  1. Powitanie rodziców przybyłych za zajęcie.

  1. Powitanie dzieci zabawą „Iskierka”. Dzieci stoją w kole trzymając się za ręce, jedno wypowiada tekst: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk.” Dzieci kolejno ściskają sobie dłonie.

  1. „Pan Hilary” - słuchanie wiersza J. Tuwima recytowanego przez N.; rozmowa nt perypetii Hilarego - ustalenie, czego szukał - okularów.

  1. Wprowadzenie litery „o, O”

Wyszukiwanie wśród ilustracji tych, które przedstawiają przedmioty zaczynające się głoską „o”. Analiza i synteza słuchowa wyrazów, układanie modeli wyrazów z zastosowaniem nakrywek czerwonych i niebieskich.

  1. Ćwiczenia grafomotoryczne przy stolikach: na stolikach rozłożone arkusze papieru pakunkowego, dzieci wybierają sobie dwie kredki świecowe w różnych kolorach. W rytm muzyki dz. poruszają się wokół stolików, na przerwę w muzyce rysują duże koło prawą, lewą ręką lub oburącz (na hasło N.) W następnych przerwach kolorują swoje koła, które muszą odnaleźć na kartce. Oglądanie powstałych obrazów.

  1. Prezentacja prawidłowego zapisu małej i wielkiej litery „o”, próby pisania litery palcem w powietrzu, na dywanie, na plecach kolegi.

  1. Wyszukiwanie różnokolorowych liter „o” ukrytych w sali przedszkolnej, ułożenie ich na dywanie; przeliczanie, określanie, których jest najwięcej, których najmniej, a których tyle samo. Stosowanie cyfr 1 i 2 dla określenia liczebności zbiorów liter.

  1. „Biedronka” - doklejanie liter „o” do szablonu biedronki: dzieci siedzą przy stolikach, każde ma swoją biedronkę, na środku leżą przygotowane litery oraz tylko jedna tubka kleju, która przechodzi z ręki do ręki w lewo (r. prawa - r. lewa) w czasie, gdy gra muzyka. W momencie, gdy muzyka milknie dziecko, które akurat trzyma klej dokleja do swojej biedronki jedną literę; zabawa trwa dalej. (w czasie zabawy następuje zmiana kierunku podawania kleju oraz rąk - z lewej do prawej).

  1. Zab. ruchowa: „A i O” - dzieci podzielone na dwie grupy „A” i „O”, ustawione plecami do siebie. Na hasło „A” dzieci z grupy A starają się złapać dzieci z grupy „O” i odwrotnie.


