Scenariusz zajęć logopedycznych
Rodzaj terapii: logopedyczna
Czas trwania zajęć: 45 min.
Etap kształcenia: szkoła podstawowa
Klasa: „I”
Forma pracy: indywidualna
Diagnoza logopedyczna:
Dziewczynka lat 7 z SORM (samoistnie opóźnienie rozwoju mowy) - dziewczynka
posługuje się pojedynczymi wyrazami i zdaniami pojedynczymi. Ograniczony
zasób słownictwa czynnego.
Artykulacja: parasygmatyzm (w mowie dziecka występuje jedynie szereg ciszący,
zastępujący szeregi syczący i szumiący; pararotacyzm - głoska r zastępowana
jest głoska l).
Cele dydaktyczne:
Rozwijanie zasobu słownikowego i mowy spontanicznej dziecka.
Cele szczegółowe:
wydłużanie fazy wydechowej i utrwalanie nawyku oddychania torem nosowym;
usprawnianie prace narządów mownych: warg, języka, podniebienia miękkiego i rzuchwy;
usprawnianie percepcji słuchowej i słuchu fonetycznego - rozpoznawanie
dźwięków instrumentów; zapamiętywanie i odtwarzanie dźwięków w odpowiedniej sekwencji; umiejętność ró5nicowania głoski š w nagłosie wyrazów
utrwalanie nazw przedmiotów codziennego użytku z najbliższego otoczenia dziecka;
rozpoznawanie i utrwalanie nazw kolorów;
usprawnianie pamięci;
doskonalenie umiejętności pragmatycznych;
Metody pracy:
logopedyczne
pedagogiczne
lingwistyczne
Pomoce dydaktyczne:
piórka (czerwone, żółte, zielone i niebieskie) zawieszone na patyczku
karty z ilustracjami przedstawiającymi różne minki
gry planszowe
gra „memory”
biedronka + kropki
ilustracje przedstawiające meble oraz przedmioty codziennego użytku
Przebieg zajęć:
Ćwiczenia oddechowe
naprzemienne dmuchanie (raz mocno, raz lekko) na piórka zawieszone na patyczku - zadaniem dziecka jest wprawienie w ruch piórka określonego koloru;
zdmuchiwanie wyciętych z kartonu kropek, nałożonych na skrzydełka namalowanej biedronki;
CELE ĆWICZEŃ ODDECHOWYCH
wykształcenie nawykowego oddychania odpowiednim torem (wdech nosem, wydech
przez usta)
wydłużenie fazy wydechowej
Ćwiczenia usprawniające prace artykulatorów
losowanie kartoników z rysunkami twarzy, demonstrujących różne układy artykulatorów
(warg, jezyka, 5uchwy)
CELE ĆWICZEŃ
usprawnienie artykulatorów
Ćwiczenia percepcji słuchowej
dziecko odwrócone plecami słucha dźwięku instrumentu (np. bębenek, trójkąt, tamburyn, kołatka, grzechotka) - następnie odwracając się wskazuje słyszany uprzednio instrument;
dziecko odwrócone plecami słucha i stara się zapamiętać proste sekwencje dźwięków. Następnie stara się je odtworzyć.
CELE ĆWICZEŃ
uwrażliwienie słuchowe dziecka;
poprawa pamięci słuchowej;
rozwijanie umiejętności ró5nicowania dźwięków;
Bogacenie słownictwa dziecka - nazwy kolorów
gra „Baloniki” (po wyrzuceniu danego koloru na kostce wybieramy krążek o tym samym
kolorze i układamy na odpowiednim baloniku)
CELE
rozróżnianie kolorów;
utrwalanie nazw kolorów;
rozwijanie umiejętności
pragmatycznych - czekanie na swoja kolej, przestrzeganie ustalonych zasad gry;
Ćwiczenia pamięci
„Memory” - obrazki przedstawiające przedmioty codziennego użytku
CELE
usprawnienie pamięci;
utrwalanie nazw przedmiotów codziennego użytku;
Ćwiczenie słuchu fonemowego
logopeda wymawia nazwy obrazków, zadaniem dziecka jest włożenie do koszyka obrazków przedstawiających przedmioty o nazwach rozpoczynających się od głoski š, zaś do woreczka obrazków, przedstawiających przedmioty o nazwach nie zawierających tej głoski;
CELE
rozwijanie umiejętności rozróżniania głosek;
słuchowe przygotowanie dziecka do wywołania głoski š;
Ćwiczenie percepcji słuchowej
logopeda odczytuje listę wyrazów, dziecko, słuchając uważnie, ma zasygnalizować, kiedy usłyszy nazwy mebli;
wśród rozłożonych ilustracji dziecko ma wskazać zapamiętanie meble i podać ich nazwy;
CELE
uwrżliwienie słuchowe dziecka, wykształcenie umiejętności wydzielania w ciągu słownym poszczególnych wyrazów;
poprawa koncentracji uwagi i pamięci dziecka;
utrwalanie nazw mebli;
Ćwiczenia fonacyjne
gra planszowa - stając na niektóre pola należy wykonać polecenie np. naśladowanie dźwięku syreny strażackiej (e:o), naśladowanie osiołka (i:o), bzyczenia muchy itp.
CELE
kształcenie umiejętności prawidłowego i wyrazistego wypowiadania głosek;
wyrobienie umiejętności modulowania siły natężenia głosu;
Zadanie domowe
ćwiczenie sprawności manualnej - umebluj pokój - dziecko otrzymuje obrazek przedstawiający pusty pokój oraz wycinanki - meble. Zadanie polega na naklejeniu wyciętych mebli w odpowiednie miejsca ilustracji.
CELE
usprawnianie umiejętności manualnych dziecka;
utrwalenie nazw mebli
1