Zad 1

Wyznaczyć współczynnik ciepła ściany zew. W budynku jednorodzinnym o konsr. ściany zaczynając od zewnętrz :

Tynk cem. Wapni ( 1,5 cm 0,82W/mK )

Ceglaceram . dzur. ( 12 cm 0,62

Szczelina went. Słabo went . 4 cm Rp = 0,18m2 K/W

Bloczki gazobetonowe M- 700 (24 cm - 0,35 W/mK)

Tynk wap-cem. (1,5cm - 0,35 W/mK )

Czy spełnia wyznaczenia izolacyjności cieplnej:

R=d/λ

Rλ= ΣR λi +0,5Rp

ΣR λi =0,09+0,19+0,02+0,04=0,34m2 K/W

U=1/ RT ΣR λi >R to przyjmujemy R=0,15

R T= 0,13 + 00,2 + 0,69 + 0,15 = 0,99m2 K/W

U=1/0,99=1,01W/ m2 K

Zad 2

W piwnicy zagłębionej na ½ jest POM ogrzew ( ti =18C)/ Jest to pomieszczenie narożne o wym.w osiach 6,7x4,3x2,7.I strefa klim. Współ. Przenika. Sz 0,5 W/m2 K a Sz stykającego z gruntem 0,6 W/m2 K, współ. Przenika. ciepła podłogi na gruncie to 0,53 W/m2 K. Określić straty ciepła przez przenikanie przez wszystkie Sz i przez podłogę na gruncie oraz zapotrzebowanie na ciepło do podgrzania pow. wentyl.. Wszystkie zyski ciepła przyjąć według wskaźnika 3 W/m2

Dane:

te=- 16 C - I strefa

Usz = 0,5 W/m2K

Usz a = 0,62 W/m2K

Up = 0,53 W/m2K

Δt= (ti-te)=18+16=34°C

Δt = 18-8= 10°C

Qp =F*U* Δt

F1a,F1b- pola pow. części ścian będących nad pow. gruntu

F2a , F2b pola pow. części ścian będących pod pow. gruntu

F3- pole pow. podłogi na gruncie

F1a= 5,4 * 1,6 = 8,64 m2

F1b= 3,6* 1,6 =5,76 m2

Qp1a= F*U* Δt =8,64*0,5*34=146,88W

Qp1b = 5,76*0,5*34=97,92W

Qp1 = Qp1a + Qp1b =146,88 + 97,92 = 244,8W

F2a = 5,4 * 1,2 = 6,48m2

F2b = 3,6 * 1,2 = 4,32m2

Qp2a =6,48*0,62*10 = 40,18W

Qp2b =4,32*0,62*10 = 26,78W

Qp2 = Qp2a + Qp2 b =40,18W + 26,78W = 66,96W

F3=5,4*3,6=19,44m2

Q3 =19,44*0,53*10=103,03W

Zad 3

Obciążenie cieplne poszczególnych pionów 1-5200, 2-4200, 3-3100, 4- 469 straty ciśnienia na dzialkach 1-560, 2-360, 3-430, 4-325 5-395, 6-290, 7-212….. 80 / 60 tam gdzie koniecznie to dobrać kryzę

Δτ=20

Δp5 ≠ Δp6

395 ≠290

Δpzt= 395 - 290 = 105:2 = 52,5 Pa

dkr= 3,164√m2/ Δpzt ; m=0,86*(Q/ Δτ)

dkr= 3,164√180,62/ 52,5 =15,78

Δp3 ≠ Δp7

430 ≠212

Δpzt= 430 - 212 = 218:2 = 109 Pa

dkr= 3,164√m2/ Δpzt ; m=0,86*(Q/ Δτ)

dkr= 3,164√201,672/ 109 =13,89

Δp5 + Δp4= Δp2 + Δp3

395 +325= 360 + 430

320 ≠790

Zad 4

Grzejnik stalowy jedno płytowy z zaworem tremo na parterze o mocy 1220W zasilany jest czynnikiem grzewczym o parametrach 75C/55C. Długość gałązki zas 0,6 m, ciśnienie czynne dla obiegu tego grzej = 380 Pa. Opory miejscowe i ich współczynniki na działce grzejnika prostopadłe zasilenie 1.5 prostopadłe powrót 1 , Spadek ciśnienia na grzejniku przyjąć wg = Δp=0,016*V2Pa .( jednostkowa strata ciśnienia dla m=50kg/h = 0,91daPa/m a dla 55 kg = 1,1daPa/m, prędkość przepływu w obu przypadkach 0,08m/s). Wyznaczyć współczynnik zaworu termo.

Dane

Qg= 1220 W

τz=75°C , τp=55°C , l =0,6 m

Δpcz= 380 Pa , Σstrat = 2,5

Δp= 0,016*V2Pa