NC+Windows Operacje na plikach, ETI Edukacja technicyno inf,, KONSPEKTY, Konspekty


Konspekt do lekcji informatyki w klasie 1b

Szkoły Podstawowej nr 8 w Rzeszowie.

Prowadzący: Joanna Cebula

Data: 1998-05-18

Przedmiot: Elementy informatyki

Szkoła: SP nr 8 w Rzeszowie

Klasa: 1b

Czas trwania lekcji: 90 minut

Temat: Podstawowe operacje na plikach i katalogach z

wykorzystaniem programów: Norton Commander,

Windows.

Cele lekcji:

-zapoznanie z podstawowymi opcjami programu Norton

Commander;

-wykorzystanie programu Paintbrush do wykonania rysunku i

programu Write do napisania tekstu;

-zapoznanie z metodą zapisu i odczytu danych z dyskietki.

Środki dydaktyczne: komputer, dyskietka, Norton Commander'

Windows 3.11.

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Przywitanie się z uczniami.

Objaśnienie uczniom celów lekcji.

Na dzisiejszej lekcji zajmiemy się

tworzeniem, kopiowaniem i odczytywaniem plików i katalogów

Katalog jest to wyodrębniona część dysku lub dyskietki. Katalog może zawierać pliki lub inne katalogi. Plik jest

to porcja informacji zapisana na dysku. Może on zawierać tekst, rysunek.

Strukturę katalogów nazywamy drzewem katalogów. Narysuję wam. takie drzewko na tablicy. Jeżeli pień to dysk,

to jak myślicie, czym są gałęzie, a czym listki?

Zaczniemy od utworzenia własnego katalogu. Zrobimy to w programie Norton Commander. Macie go właśnie otwartego. Utworzymy nowy katalog o nazwie KOT. Na dole ekranu widzicie pasek, gdzie są cyfry i pewne słowa po angielsku.

Aby utworzyć katalog musimy nacisnąć klawisz F7.Proszę to wykonać.

Pojawiło się pewne okienko. Teraz z klawiatury wpiszcie nazwę nowego katalogu, nazwiemy go KOT.

Jeżeli wpisaliście nazwę , naciśnijcie klawisz ENTER w celu zatwierdzenia.

Poszukajcie w okienku czy pojawił się wam katalog KOT, czy jest taki napis. Jeżeli tak, to znaczy, że utworzyliście nowy katalog.

Teraz utworzycie sobie pewne pliki , które skopiujemy do tego katalogu.

Uruchomimy program WINDOWS. Proszę wpisać WIN i nacisnąć ENTER.

Kiedy program zostanie uruchomiony, odszukajcie ikonę Akcesoria. Klikamy na nią dwa razy lewym klawiszem myszki. Otworzy się nowe okienko z kilkoma obrazkami. Wybieramy ikonę programu Paintbrush, która oznaczona jest rysunkiem palety, klikamy na nią dwa razy lewym klawiszem myszy.

Program ten już poznaliście. Pamiętacie do czego służy?

Proszę, abyście narysowali domek przy użyciu gotowych narzędzi, które możecie wybrać za pomocą myszki.

Kto narysował, niech czeka, aż skończą inni.

Aby komputer zapamiętał wasz rysunek, musimy zapisać go na dysku.

Klikamy na PLIK, a następnie na ZACHOWAJ JAKO... .

Otworzy się wam pewne okienko.

Wybierzcie stację dysków oznaczoną literką c:, którą znajdziecie przesuwając myszką strzałkę, która znajduje się na dole po prawej stronie.

Proszę kliknąć dwa razy na c: . Ukazują się nam wszystkie katalogi na dysku c. Szukamy katalogu, który utworzyliście na początku lekcji. Nazywa się on KOT.

Kto go znalazł, klika na niego dwa razy. Ustawiamy kursor myszki w polu Nazwa pliku i klikamy lub naciskamy równocześnie ALT i N. Możemy teraz z klawiatury wpisać nazwę naszego rysunku. Będzie się on nazywał DOM.

Komputer wie, że nasz rysunek nazywa się DOM. Proszę kliknąć na OK.

Rysunek został zapisany na dysku c.

Kończymy pracę z Paintbrushem.

Klikamy na PLIK, a następnie naKONIEC.

Wracamy do Menedżera programów.

Proszę odszukać ikonę podpisaną Akcesoria i kliknąc na nią dwa razy lewym klawiszem myszki. Szukamy teraz ikony z piórem i napisem Write

Jest to program, przy pomocy którego możemy napisać jakiś tekst. Klikamy dwa razy lewym klawiszem myszy na tę ikonę. Pojawiło się wam okno programu. Jest to jakby pusta kartka papieru, na której możemy pisać. Z lewej strony ekranu, u góry widać pewien znaczek-kursor. Od tego miejsca wpisywany będzie tekst.

Przepiszcie zdanie z tablicy: Jestem uczniem klasy pierwszej.

Zdanie musicie zacząć od dużej litery. Poszukajcie klawisza SHIFT. Naciśnijcie go i ciągle trzymając naciśnięty wciśnijcie literkę j, puszczamy SHIFT.

Odstępy między wyrazami robimy naciskając spację (najdłuższy klawisz).

Jeżeli wszyscy napisali, najeżdżamy kursorem myszki na PLIK, klikamy. następnie klikamy na ZACHOWAJ JAKO... . Pojawi się małe okienko. Tak, jak przy programie Paintbrush przechodzimy na dysk c, klikamy dwa razy na katalog KOT. Kursor myszki ustawiamy w polu Nazwa pliku i z klawiatury wpisujemy nazwę pliku-ZDANIE. Po wpisaniu, klikamy na OK. Tekst został zapisany na dysku.

Kończymy pracę w programie Write: klikamy na PLIK, a następnie na KONIEC.

W oknie Menedżera programów kończymy pracę w Windows. Klikamy lewym klawiszem na PLIK, a potem na KONIEC WINDOWS.

Wracamy do Nortona Commandera. Odszukajcie wasz katalog KOT. Proszę najechać na niego kursorem i nacisnąć ENTER. Sprawdzamy, czy znalazły się w nim pliki DOM i ZDANIE. Jeżeli są to znaczy , że zapisaliście tekst i rysunek na dysku.

Każdemu z was rozdam teraz dyskietki.

Proszę włożyć dyskietkę do komputera.

Żeby sprawdzić co jest na tej dyskietce, musimy zmienić napęd z c na a, z którego odczytywana jest zawartość dyskietki.

Proszę, aby wszyscy uczniowie nacisnęli klawisz ALT i trzymając go, wcisnęli klawisz F1.

W lewym panelu pojawi się wam ramka, w której jest kilka literek. Używając klawiszy ze strzałkami, najeżdżamy na literkę a i naciskamy ENTER. Możecie teraz pooglądać, co jest na dyskietce.

Zrobiliście ładne rysunki domków i napisaliście tekst. Spróbujemy je teraz umieścić na dyskietce.

W jednym okienku, na górze jest literka c , w drugim a. Tam, gdzie jest litera c szukajcie katalogu KOT.

Najedźcie na niego kursorem podświetlając go. Spróbujemy przenieść go na dyskietkę

Na samym dole okna przy liczbie 5 jest napis w języku angielskim COPY. Niech każdy naciśnie klawisz F5. Pojawia się okienko, aby uruchomić kopiowanie naciskamy ENTER.

Sprawdzamy, czy w okienku oznaczonym literką a znalazł się napis KOT.

Jeżeli tak, to znaczy, że zapisaliście katalog na dyskietce. Jeżeli chcecie przejść z jednego panelu do drugiego, musicie użyć klawisza TAB. Naciśnijcie go kilka razy i zobaczcie co się dzieje.

Wejdziemy teraz znowu do Windows.

Kto pamięta jak to się robi?

Po uruchomieniu Windows, szukamy obrazka z napisem Akcesoria. Klilamy na niego dwa razy. Odszukajcie teraz ikonę z paletą i napisem Paintbrush i kliknijcie dwa razy. Otworzyło się okno programu. Rysunek, który zapisaliście na dyskietce możemy odtworzyć, Odczytywanie rysunku nazywa się otwieraniem pliku.

Lewym klawiszem myszy kliknijcie na PLIK, a następnie na OTWÓRZ. Wybierzcie stację dysków a: klikając na nią dwa razy. Szukamy teraz katalogu KOT, klikamy na niego dwa razy.

W ramce Nazwa pliku pojawi się jedna lub kilka nazw. Poszukajcie nazwy swojego rysunku-DOM, kliknąć na nią, a następnie OK.

Po chwili powinien pojawić się w oknie wasz rysunek.

Opuszczamy Paintbrush klikając lewym klawiszem na PLIK i KONIEC.

Wracamy do Menedżera programów i klikamy na ikonę Akcesoria, wybieramy ikonę z piórem i napisem Write klikając na nią dwa razy lewym klawiszem myszy.

Otworzymy teraz napisany przez was tekst.

Proszę kliknąć na PLIK, potem na OTWÓRZ. Pojawia się okienko.

Wybierzcie teraz stację dysków a:, kliknijcie dwa razy na katalog KOT, następnie na ZDANIE i zatwierdzamy przez OK.

W oknie programu Write pojawi się wasz tekst

Kończymy pracę w Write klikając na PLIK i na KONIEC.

W oknie Menedżera programów możecie zakończyć pracę w Windows, klikając na PLIK, a potem na KONIEC WINDOWS.

Proszę wyciągnąć dyskietki.

Zakończenie lekcji.

Przy pomocy nauczyciela, uczniowie odpowiadają.

Uczniowie naciskają odpowiedni klawisz funkcyjny.

Uczniowie wpisują słowo KOT, a następnie naciskają ENTER.

Uczniowie przeglądają katalogi.

Uczniowie wykonują polecenie.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie wykonują rysunek.

Uczniowie wpisują nazwę pliku.

Uczniowie uruchamiają program.

Uczniowie przepisują tekst.

Uczniowie wykonują polecenia.

Uczniowie wykonują polecenia.

Uczniowie wykonują.

Uczniowie sprawdzają działanie klawisza.

Któryś z uczniów odpowiada.

Uczniowie wykonują polecenia.

Uczniowie wykonują polecenia.

0x08 graphic

6


