KONSPEKT KATECHEZY KLASA III

Temat: Wspólnota Świętych

Cele:

dydaktyczny - wyjaśniamy, że do Wspólnoty Świętych należy każdy ochrzczony człowiek. Ukazujemy rzeczywistość „trójstopniowego Kościoła”.

pedagogiczny - uwrażliwienie dzieci na modlitwę za wstawiennictwem świętych oraz na modlitwę za zmarłych.

Ogniwa lekcji

Metoda, forma

Środki

Czynności katechety

Czynności ucznia

Modlitwa

„Duchu Święty...”

Czynności wstępne

Metoda-słowna

Forma-frontalna

Sprawdzenie wiadomości z poprzedniej katechezy.

Uczniowie odpowiadają

Zainteresowanie tematem i celami lekcji

Metoda-słowna

Forma-frontalna

Katecheta zadaje pytania, na które dzisiaj będziemy szukać odpowiedzi:

-Co to znaczy Wspólnota Świętych ?

-Kto do niej należy ?

-Skąd ta wspólnota czerpie moc i siłę ?

katecheta podaje temat lekcji

Uczniowie słuchają

Uczniowie zapisują temat w zeszycie

Rozwinięcie tematu według planu

Metoda-słowno- oglądowa

Forma-frontalna

Metoda-słowna i praktycznego działania

Forma- indywidualna

Metoda-słowna

Forma-frontalna

Metoda-praktycznego działania

Forma-frontalna i indywidualna

Środki-znicz

Katecheta przypomina moment Komunii św. i tłumaczy wspólnotową rolę Kościoła

-Kto należy do Wspólnoty Świętych ?

Katecheta rysuje koło: I grupa-święci

Katecheta odczytuje dzieciom zagadki

Katecheta zadaje pytania:

-Czym szczególnym wyróżnili się oni żyjąc tutaj na ziemi ?

-Kiedy Kościół szczególnie czci Wszystkich Świętych ?

katecheta rysuje drugie koło

II grupa-zmarli

Katecheta zadaje pytania:

-Czy istnieje święto, kiedy specjalnie modlimy się za zmarłych ?

-W jaki sposób wyrażamy naszą pamięć w Dniu Zadusznym ?

-Jaką znacie modlitwę za zmarłych ?

Katecheta zapala znicz i odmawia z uczniami modlitwę za zmarłych

Katecheta rysuje trzecie koło

III grupa-wierni i opowiada

Uczniowie słuchają

Uczniowie rysują okrąg w zeszycie i wpisują imiona świętych

Uczniowie odpowiadają

Uczniowie odpowiadają

Uczniowie wstają i odmawiają modlitwę za zmarłych

Uczniowie rysują okrąg i znicz

Uczniowie słuchają

Uczniowie rysują trzeci okrąg i wpisują swoje imię

Pogłębienie

Metoda-słowna

Forma-frontalna

Katecheta czyta opowiadania pt. „Radosny Dzień Wszystkich Świętych „

Katecheta zadaje pytania:

-Jaka jest różnica między Dniem Wszystkich Świętych a Dniem Zmarłych ?

-Kto może zostać świętym ?

Uczniowie słuchają

Uczniowie odpowiadają

Uczniowie śpiewają piosenkę „Taki duży, taki mały”

Modlitwa

„Chwała Ojcu”