Konspekt zajęć ruchowych z elementami terapii tańcem i ruchem oraz jogi
Rodzaj zajęć: Ruch rozwijający
Temat: Poszukiwanie ruchu autentycznego, przeciwdziałanie agresji
Cel główny: Kształtowanie właściwego czucia własnego cała i wyciszanie negatywnych emocji.
Cele szczegółowe:
Wychowankowie potrafią:
słuchać wypowiedzi innych dzieci
nawiązywać nieagresywny kontakt z rówieśnikami
zachować ostrożność w czasie zabawy
wsłuchiwać się w muzykę i poruszać w zgodzie z własnym ciałem
Metody:
Elementy terapii tańcem i ruchem.
Elementy pedagogiki zabawy.
Elementy jogi.
Elementy ćwiczeń relaksacyjno - oddechowych.
Formy:
Indywidualna
Środki:
Dywan
Karteczki z wypisanymi stanami emocjonalnymi
Magnetofon
Płyty CD z odpowiednimi podkładami muzycznymi
Przebieg zajęć:
Powitanie,
Ćwiczenie na dobry początek „Ziarenko”. Dzieci na czas tego ćwiczenia zamieniają się w ziarenka, które ma pokonać drogę przez warstwy ziemi i urosnąć przeobrażając się w piękne, dostojne i mocne drzewo. Wszystko to dzieje się w takt specjalnie przygotowanego podkładu muzycznego - (Vivaldi, Mozart lub inna muzyka poważna).
Po takim „rozkwitnięciu” pozwalamy sobie na przedstawienie się za pomocą ruchu. Wszyscy siadamy w kole i każdy z uczestników zajęć wymienia swoje imię dodając do niego przy wypowiadaniu jakiś ruch, to co w danym momencie wydaje mu się właściwe i co czuje. Wszyscy po wypowiedzeniu imienia powtarzamy je wraz z ruchem.
Kolejnym etapem zajęć jest poszukiwanie ruchu - ruchu autentycznego. Każdy ma za zadanie prze chwilę zastanowić się gdzie czuje muzykę skąd wydobywa się jego ruch. Po włączenie kolejnego podkładu muzycznego stojąc ponownie w kole każdy prezentuje swój ruch a reszta uczestników powtarza go podobnie jak w ćwiczeniu poprzednim.
Kiedy wszyscy już się sobie przedstawią i za pomocą imienia i za pomocą ruchu autentycznego przystępujemy do zajęć odkrywających uczucia i emocje. Każde z dzieci losuje karteczkę z uczuciem i ma za zadanie przedstawić je innym za pomocą ruchu. Może opowiedzieć ruchem jakąś historię lub od razu jeśli to możliwe pokazać co za uczucie - emocję ma zapisana na kartce. Po tym ćwiczeniu rozmawiamy sobie co to za uczucie, które przed chwilą odgadliśmy, czy jest przyjemne czy przykre? Jak można by było to pokazać inaczej? Kiedy my odczuwaliśmy podobne emocje?
Kolejnym etapem zajęć jest zaprezentowanie 3 fragmentów muzycznych o różnych zabarwieniach emocjonalnych i pozwalamy uczestnikom na dowolną ich interpretację poprzez ruch gest i mimikę twarzy.
Ponownie siadamy na dywanie i opowiadamy sobie historie przed chwilą odgrywane i dzielimy się doznanymi wrażeniami. Jakie było nasze pierwsze skojarzenie gdy usłyszeliśmy dany fragment muzyczny? Dlaczego i z czym nam się to kojarzy?
Pozwalamy sobie na uwolnienie złości i złych emocji w nas drzemiących. Każdy z uczestników myśli o przykrym zdarzeniu i emocjach, które to w nim budzi. Każdy powtarza , gdy jest już gotowy „ZABOLAŁO MNIE TO! I NIE CHCĘ CZUĆ SIĘ TAK WIĘCEJ!” wystukując słowa z całą siłą o podłogę.
Iskierka szczęścia i spełnionych marzeń - zajęcia końcowe. To już końcowy moment zajęć wszyscy chwytamy się za ręce i przez chwile w myślach dajemy sobie czas na przywołanie marzeń i tego co chcielibyśmy żeby nam się dziś spełniło. Potem puszczam iskierkę w krąg i gdy wraca z radością oznajmiam iż wszystkie pomyślane marzenia się nam spełnią. Potem dziękuje wszystkim uczestnikom zajęć z wspólnie spędzony czas i zapraszam na kolejne spotkanie.
Opracowała:
mgr Iwona Diana Bareja