Scenariusz zajęć w grupie 6-latków
Temat: Woda - jej piękno i możliwości.
Cele główne:
poznanie wpływu słońca na wodę krążącą w przyrodzie;
zrozumienie mechanizmu powstawania tęczy;
uświadomienie znaczenia wody dla życia na ziemi.
Cele operacyjne: (dziecko...)
rozumie, jaki ważna jest woda dla ludzi i zwierząt;
wie, jak tworzy się tęcza;
czerpie radość z doświadczeń fizycznych;
rozwija zainteresowanie przyrodą i zjawiskami je otaczającymi;
wie, jak można wykorzystać wodę do uzyskania energii.
Środki wspomagające działanie:
Płyta z efektami dźwiękowymi, rysunki, globus, instrumenty, zraszacze do kwiatów, wiersz, czajnik elektryczny, lusterko, woda, film, odtwarzacz dvd.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ I
Efekty dźwiękowe: co to jest? (kapanie wody, szum deszczu, odgłosy burzy, nalewanie wody, szum morza).
Jaki wpływ ma woda na życie na ziemi? Ile jest wody na ziemi? - oglądanie globusa oraz ilustracji, rozmowa i wyciąganie wniosków.
„Deszczowa orkiestra” : dzieci otrzymują instrumenty muzyczne (grzechotka, kołatka, bębenek, patyczki, trójkąt...). Nauczycielka pokazuje trzy rysunki - trzeba oddać dźwiękami pokazany tam deszcz (mżawka - ulewa - słońce).
Rozmowa na temat, co się stanie, jeśli w czasie deszczu wyjrzy słońce - albo odwrotnie. Omówienie wyglądu tęczy, teorii jej powstawania w oparciu o rysunki.
Zabawa badawcza na tarasie - każde dziecko otrzymuje zraszacz do kwiatów i próbuje własnoręcznie zrobić tęczę (omawiamy i naprowadzamy dzieci na to, z jakiej strony musi być słońce, żeby otrzymać efekt).
CZĘŚĆ II
Wiersz Natalii Usenko „Skąd tyle wody?”
Przypomnienie w oparciu o ilustracje obiegu wody w przyrodzie.
Zabawa ruchowa: „Rzeka”.
Doświadczenie z wodą i czajnikiem: doprowadzenie wody do zagotowania, para wodna skrapla się na lusterku i skapuje na dół. Wyjaśnienie z dziećmi tego zjawiska. Znalezienie powiązania z obiegiem wody w przyrodzie - jak słońce podgrzewa wodę i co z tego wynika.
Jak można wykorzystać siłę wody? - obejrzenie zmontowanych w całość fragmentów filmów z serii „Byli sobie wynalazcy” dotyczących maszyny parowej, zegara wodnego, koła wodnego i innych wynalazków związanych z wodą. Omawianie wynalazków na bieżąco - jak można je było wykorzystać w przeszłości i teraz.
2