Im-6-4 Stachurska, Nauczyciel


Konkurs na scenariusz zajęć wychowania fizycznego Kibic na Szóstkę!

http://scholaris.pl/zasob/110636?eid[]=PODST&bid=0&iid=0&api= dodatkowe

Informacje wstępne: II etap edukacyjny, klasa IV, wychowanie fizyczne, 20 uczniów, 45 minut lekcji.

Temat lekcji: Kulturalnie kibicuję - zasady fair play w sporcie.

Cele lekcji:

- Postępowanie według zasad fair play.

- Doskonalenie umiejętności poszanowania praw innych.

Cele operacyjne:

- Uczeń używa pojęcia fair play.

- Kulturalnie kibicuje.

- Efektywnie współpracuje w grupie.

Metoda pracy stosowane podczas lekcji: pogadanka, dyskusja, pokaz, zabawowa, problemowa.

Struktura lekcji:

Część lekcji

Czas trwania zadania

Zadania szczegółowe

Opis zadania

Uwagi

Część wstępna

2 min

- powitanie uczniów, przedstawienie tematu i celu zajęć

- Uczniowie ustawieni na zbiórce w szeregu

6 min

- określenie wraz z uczniami pojęć: kibic, kibicowanie, zasady gry fair play.

- uczniowie siadają w półkolu na podłodze - dyskusja nad pojęciami.

Pytania do uczniów:

  1. Kto to jest kibic? /osoba zainteresowana konkretną dyscypliną sportu i wyrażająca to między innymi uczestnictwo w charakterze widza w turniejach, zawodach./

  2. Kogo wspierają kibice? /sportowca, kluby sportowe, drużyny/

  3. W jaki sposób?/śledzą postępy kariery sportowca, wyniki zawodów, zmiany osobowe w składach drużyn, wyrażając wsparcie obecnością na meczach zawodach dopingując, radością ze zwycięstw i zdobytych punktów//

  4. Co interesuje kibica?/historia danego zespołu, składy osobowe zespołu, kariera zawodnika/

  5. Czy wy również macie swojego np. ulubionego sportowca, zespół, drużynę i kto to jest? /każdy uczeń wymienia swojego idola/

  6. Co to znaczy kibicować?/dopingować uczestników rozgrywek sportowych, którymi się sympatyzuje/.

  7. Jak według was powinien zachowywać się kibic? /uczniowie wymieniają zasady kulturalnego zachowania/.

  8. Co to znaczy zasady gry fair play?/ zasady czystej gry, norma wartości w sporcie. Jest wyrazem postawy reprezentowanej na boisku, gdzie zwycięstwo nie jest celem, który należy osiągnąć za wszelką cenę. Postawa ta cechuje się przestrzeganiem przepisów gry i odrzuceniem korzyści wynikających z błędów sędziego oraz różnego rodzaju oszustw sportowych. Sportowca przestrzegającego zasad gry fair play można poznać po godnym zachowaniu zarówno po zwycięstwie i porażce/.

- n-l prowadzi dyskusję nad pojęciami. Zadaje uczniom pytania, motywuje ich do wyciągania wniosków.

3 min

- zabawa „Berek ratowany”

- Jeden uczeń jest berkiem, pozostali biegają po sali. Osoba dotknięta przez „berka” stoi w rozkroku, ramiona w bok. Pozostali uczniowie chcąc ratować złapaną osobę muszą przebiec na czworaka między jej nogami.

- n-l zwraca uwagę, że uczniowie przebiegają między nogami od przodu zawodnika.

4 min

- zabawa orientacyjno-porządkowa „Murarz i cegły”

- uczniowie ustawiają się na linii końcowej boiska „cegły”, jeden uczeń „murarz” na linii środkowej. Na gwizdek n-la uczniowie przebiegają na drugą stronę boiska, dotknięta osoba przez „murarza” siada w siadzie skrzyżnym na linii środkowej. Zabawa kończy się, gdy zostaną złapani wszyscy uczniowie „cegły”.

- uczniowie w czasie zabawy nie popychają się, zachowują bezpieczeństwo.

Część główna

2 min

- podział klasy na trzy drużyny

- każda drużyna wybiera sobie nazwę drużyny i ustawia się w trzech rzędach na jednej stronie boiska.

- n-l zapisuje na tablicy nazwy drużyn

4 min

- każda drużyna przygotowuje hasła dopingujące swój zespół.

- „burza mózgów”. Uczniowie starają się ułożyć hasła dopingujące swój zespół, ale nie są obraźliwe dla pozostałych zespołów.

5 min

- wyścig na wałku pojedynczym i ułożenie hasła „kibic na 6”. Uczniowie hasło układają z rozsypanych liter na stoliku.

- Uczniowie ustawieni w rzędach, pierwszy zawodnik trzyma wałek pojedynczy. Na sygnał zawodnik jedzie na wałku do słupka, zostawia wałek podbiega do stolika i układa pierwszą literę hasła z rozsypanki. Następnie biegnie do słupka i jedzie na wałku do zespołu. Następny zawodnik rusza po otrzymaniu wałka i wykonuje to samo. Wygrywa zespół, który pierwszy wykona zadanie i prawidłowo ułoży hasło.

- n-l patrzy czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie i zapisuje punkty na tablicy.

Zespoły otrzymują punkty za miejsca: I m-ce 3 pkt, II m-ce - 2 pkt, III m-ce - 1 pkt.

4 min

- wyścig slalomem z rzutem do kosza.

- uczniowie ustawieni w rzędach, pierwszy zawodnik trzyma piłkę. Na sygnał zawodnik kozłuje piłkę slalomem ze zmianą ręki i rzuca ją raz do kosza. Chwyta piłkę, kozłuje slalomem i podaje następnej osobie. Każdy zespół liczy sobie trafione kosze.

- n-l sprawdza poprawność wykonania ćwiczenia. Zapisuje punkty na tablicy. Zespoły otrzymują punkty za miejsca: I m-ce - 3 pkt, II m-ce - 2 pkt, III m-ce - 1 pkt oraz za ilość zdobytych koszy. Każdy celny rzut za 1 pkt.

5 min

- wyścig na skakance i ułożenie 7 zasad kulturalnego kibicowania.

- uczniowie ustawieni w rzędach, pierwszy zawodnik trzyma skakankę. Na sygnał zawodnik biegnie skacząc na skakance do słupka, zostawia ją, biegnie do stolika. Na stoliku leżą rozsypane na karteczkach zasady kulturalnego i niekulturalnego kibicowania. Uczeń ma za zadanie wybrać pozytywną zasadę i przykleić na kartkę A4. Następnie biegnie do słupka zabiera skakankę i skacze do swojego zespołu. Następny zawodnik wykonuje to samo, zespół kibicuje.

- n-l sprawdza poprawność wykonania ćwiczenia i zapisuje punkty na tablicy. Zespoły otrzymują punkty za miejsca: I m-ce -3 pkt, II m-ce- 2 pkt, III m-ce - 1pkt oraz za ilość wybranych poprawnych zasad. Każda zasada za 1 pkt.

4 min

- wyścig z przenoszeniem piłek lekarskich.

- uczniowie ustawieni w rzędach , pierwszy zawodnik trzyma piłkę lekarską. Na sygnał zawodnik biegnie do pierwszego słupka kładzie piłkę, wraca do linii startu, następnie biegnie do piłki i przenosi ją do drugiego słupka, wraca do linii startu, znowu biegnie do piłki i przenosi ją do trzeciego słupka po czym wraca do zespołu. Następny zawodnik biegnie po piłkę do trzeciego słupka, przenosi ją do drugiego słupka , wraca do trzeciego słupka obiega go i biegnie do piłki, przenosi ją do pierwszego słupka. Następnie wraca do trzeciego słupka obiega go, biegnie po piłkę i podaje następnemu zawodnikowi. Następny zawodnik wykonuje to samo.

- n-l sprawdza poprawność wykonania ćwiczenia. Zapisuje punkty na tablicy. Zespoły otrzymują punkty za miejsca: I m-ce 3 pkt., II m-ce - 2 pkt, III m-ce - 1 pkt.

Część końcowa

6 min

- zabawa uspakajająca „Minutka”

- podsumowanie lekcji, wyłonienie zwycięskiej drużyny, odczytanie zasad kulturalnego kibicowania i umieszenie na tablicy w korytarzu sali. Drużyny dziękują sobie „okrzykiem” i podaniem ręki.

- uczniowie kładą się swobodnie tyłem na podłodze. W chwili, gdy uczestnicy stwierdzą, że upłynęła jedna minuta wykonują siad prosty. Zwycięża uczeń, który będzie najbliższej prawdy.

- kapitan zwycięskiej drużyny odczytuje 7 zasad kulturalnego kibicowania i wiesza w korytarzu sali na tablicy.

- n-l odmierza czas i wskazuje zwycięzcę.

- n-l podsumowuje zdobyte punkty i ogłasza je.

Materiały dydaktyczne: 3 stoliki, słupki, skakanki, piłki koszykowe, wałki pojedyncze, piłki lekarskie, stoper, klej.

Bibliografia:

Gry i zabawy ruchowe - R.Trześniowski -WSIP

Mała Encyklopedia Sportu - wydawnictwo „Sport i turystyka” Warszawa

Encyklopedia Popularna - PWN

Ewaluacja: zachowanie się uczniów podczas rozgrywek szkolnych w piłkę nożną

Autor: Marzena Stachurska

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Żaganiu


