konspekt 24.10.2010, scenariusze


Przedszkole Samorządowe nr 82 w Białymstoku

Cel ogólny:

Kształtowanie sprawności ruchowej oraz narządów artykulacyjnych dziecka.

Cele szczegółowe (dziecko):

-kształtuje motorykę mała i dużą,

- zgodnie współdziała w zespole,

-bezpiecznie porusza się po sali,

-zwraca uwagę na komendy słowne i dźwiękowe,

-poprawia wymowę, wyraźnie i głośno wypowiada się na forum grupy,

-uważnie słucha opowiadania,

-przestrzega umów zawartych w grupie,

-utrwala nawyki kulturalno- higieniczne

Metody: słowne, oglądowe, czynne, aktywizujące

Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa

Środki dydaktyczne: woreczki, ilustracje dziewczynki, tamburyn,

Przebieg zajęć:

  1. Schodzenie się dzieci.

-dzieci siadają w kółku, plecami do siebie


Idzie myszka do braciszka ( „idziemy” dwoma palcami: wskazującym i wielkim
po ramieniu dziecka w kierunku szyi)
Tu wskoczyła (wsuwamy palce za kołnierz)
Tu się skryła
Myszeczko, gdzieś była?
Myszeczko, gdzieś była?


- w sklepie
- coś robiła?.
- mleczko piła
- a mnie nic nie zostawiłaś (głaskanie przy każdym wierszu, leciutkie klepanie przy ostatnim).

  1. Zabawa ruchowe:

„Zamiana miejsc”

-dzieci siadają w kole na krzesełkach,

-prowadząca wymienia np. kolor butów, imię, część garderoby, kolor włosów itp.,

-dziecko z daną „cechą” energicznie wstaje i zmienia miejsce,

-np. wszystkie dzieci, które mają coś czerwonego na sobie zmieniają miejsce! Wszystkie dziewczynki zmieniają miejsce!

Slalom

-prowadząca dzieli dzieci na dwie grupy,

-dzieci mają do pokonania slalom wykonany z woreczków,

-każde dziecko musi pokonać go bezbłędnie, aby kolejne dziecko z drużyny mogło kontynuować zabawę,

-dziecko, które ominie albo potrąci przeszkodę, wraca na linię „startu”

  1. Przygotowanie do śniadania

  1. Śniadanie

  1. Zajęcia dydaktyczne:

Temat: „Języczek wędrowniczek”- opowiadanie

Część wstępna:

Dzieci siedzą w kole, prowadząca pokazuje dzieciom ilustracje przedstawiające dziewczynkę z różnymi minami. Dzieci mówią co robi dziewczynka i dlaczego.

  1. Część zasadnicza:

Języczek wędrowniczek”


Język wybrał się na wycieczkę do lasu. Pojechał tam na koniku (mlaskanie językiem-naśladowanie konia).

Na łące zostawił konia (prr).

Następnie  rozejrzał się dookoła ( język ruchem okrężnym oblizuje wargi: górną i dolną).

Potem wszedł do lasu (język chowamy w głąb jamy).

Przeszedł las wzdłuż (język przesuwamy po podniebieniu w stronę jamy gardłowej ) i wszerz (przesuwamy językiem  za zębami górnymi i dolnymi).

A wtedy już przedarł się przez gęstwinę krzewów i drzew  (język przeciskamy przez zaciśnięte zęby górne i dolne).

Zauważył, że zrobiło się ciemno. 

Rozejrzał się w prawo i w lewo, spojrzał w górę i w dół (język przesuwamy z jednego końca ust do drugiego- od ucha do ucha, potem sięgamy nim nosa i brody).

Wsiadł na konia i pojechał do domu (kląskanie językiem).

Języczek wybrał się na spacer po buzi, by sprawdzić, co się w niej dzieje.

Popatrzył w prawo (język dotyka prawego kącika ust).

Potem oblizał górną wargę, dolną wargę (język oblizuje wargi).

Zaciekawiły go zęby, próbował dotknąć każdego policzyć (czubek języka dotyka po kolei zębów górnych, potem dolnych).

Z trudem wychodziło mu to, gdy był gruby, ale gdy ułożył z niego szpic wszystkie zęby zostały policzone.

Następnie języczek uniósł się do góry i przesuwał wzdłuż podniebienia od górnych zębów aż do gardła, by sprawdzić, czy jest zdrowe.

Gdy wszystko zostało sprawdzone języczek wrócił do przodu ust i pokiwał nam na pożegnanie (język kilkakrotnie przesuwa się od jednego do drugiego kącika warg, buzia uśmiechnięta).

III. Zakończenie:

„Lustrzane odbicie”- zabawa ruchowa

Dzieci dobierają się w pary, stają luźno rozrzucone po sali. Jedno dziecko pokazuje ruchy taneczne, drugie dziecko stara się je powtórzyć, następnie dzieci zamieniają się rolami.

Temat: „Wspólne harce”- ćwiczenia gimnastyczne utrwalające ogólną sprawność ruchową dziecka

Część wstępna:

-dzieci przebierają się w stroje do ćwiczeń, prowadząca zwraca uwagę na samodzielność dzieci przy przebieraniu się, oraz na zostawiony porządek (ubrania rozłożone na krzesełkach),

-omówienie z dziećmi zasad bezpiecznego poruszania się po Sali w czasie ćwiczeń

II. Część zasadnicza:

- na zapowiedź „Kot jest” dzieci- myszki obejmują kolana, głowa nisko opuszczona. Na zapowiedź „Kota nie ma” myszki biegają swobodnie w różnych kierunkach, omijając się zręcznie.

-dzieci chodzą po „sadzie” i zbierają jabłka - skłony w dół i wyprosty.

tempie. Nauczycielka pokazuje kolorowe krążki - światła drogowe. Dzieci reagują - czerwony krążek - stoją, zielony - jadą.

III. Zakończenie:

-dzieci przebierają się w ubrania dzienne, składają ubrania do ćwiczeń, odkładają worki z ubraniami na swoje miejsce

-przyznanie złotych kropek

-uroczyste wręczenie najgrzeczniejszym dzieciom „słodkich upominków”

-uroczyste wręczenie wszystkim dzieciom medali

  1. Zajęcia dowolne w sali.

-dzieci bawią się w sali, przestrzegając o zasadach bezpieczeństwa,

- pamiętają o odkładaniu zabawek na miejsce, dbaniu o nie, dzielenie się zabawkami z innymi dziećmi,

-prowadząca czyta dzieciom wiersze J. Tuwima

8. Toaleta i przygotowanie do II śniadania.

9. II śniadanie.

Dzieci jedzą II śniadanie, zachowując dobre maniery przy stole.


