Nie daj się zaskoczyć - KONSPEKT, PEDAGOGIKA


KONSPEKT ZAJĘĆ

Nie daj się zaskoczyć - czyli co może Cię spotkać podczas poszukiwania pracy?

CELE:

CZAS TRWANIA: 2,5 godziny.

UCZESTNICY: osoby bezrobotne, osoby, które poszukują pracy.

ILOŚĆ OSÓB W GRUPIE: min 10 osób, max.15 - taka liczba uczestników pozwala w pełni wykorzystać energię i dynamikę procesu grupowego, stwarza też możliwości pracy i przestrzeń dla każdego z uczestników.

METODY:

POMOCE:

• arkusze papieru,

• przykładowe oferty pracy.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Wprowadzenie do tematyki zajęć

Czas trwania: 5-10 minut

Zaczynamy od przywitania się z uczestnikami, omówienia celu i przebiegu zajęć, a następnie wskazania korzyści z nich wynikających. Chodzi tu o zachęcenie wszystkich do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.

Ćwiczenie 1.

„Co wiem o procesie rekrutacyjnym”

Czas trwania: 20 minut

Dzielimy uczestników na 3-osobowe grupy. Następnie należy poprosić uczestników, aby zastanowili się wspólnie w grupach nad swoimi doświadczeniami w zakresie poszukiwania pracy i udziału w procesie rekrutacyjnym, podzielili się wiedzą o różnych formach rekrutacji, omówili najtrudniejsze sytuacje z tym związane, podzielili się tym, w jaki sposób poradzili sobie z nimi, przedyskutowali inne rozwiązania (w przypadku osób, które nie mają jeszcze doświadczeń w tym zakresie, poproś o podzielenie się wiedzą na ten temat, informacjami, które usłyszeli od innych itp.). Następnie poprosimy kolejne grupy o podzielenie się z pozostałymi uczestnikami najważniejszymi kwestiami i wnioskami. Chodzi tu o zachęcenie do wymiany poglądów i wiedzy.

Zapoznanie uczestników z istotą procesu komunikacji - mini wykład.

Czas trwania: 15-20 minut

Pracodawcy zasypywani są podaniami o pracę. Czy na pewno czytają wszystkie CV? Część podań trafia prosto do kosza. Podobnie dzieje się z osobami stawiającymi się bezpośrednio przed pracodawcą: większość z nich odpada po pierwszym spotkaniu. Aby uczestnicy zajęć potrafili tego uniknąć omówimy najważniejsze elementy procesu komunikacji. Równie ważny jak wygląd jest sposób zachowania i wysławiania się na pierwszym spotkaniu. Pamiętajmy, że osoba starająca się o posadę powinna pokazać siebie ze swej najlepszej strony. W trakcie prezentacji odwołujemy się do doświadczeń uczestników, które były omówione w ćwiczeniu nr 1.

Nawiązywanie pierwszego kontaktu - przedstawienie zachowań warunkujących nawiązanie pierwszego kontaktu:

Ćwiczenie 2.

„Bezpośredni kontakt z pracodawcą”

Czas trwania: 20 minut

Uczestnicy dzielą się na 3-osobowe grupy. W każdej z grup przyjmują kolejno role: słuchacza, mówiącego oraz obserwatora. Zadaniem mówiącego jest opowiedzieć w określonym czasie (ok. 3-4 minut)słuchaczowi, jak wyobraża sobie swoja przyszła pracę zawodową, co oznacza dla niego sukces zawodowy. Słuchacz uważnie słucha, po zakończeniu rozmowy przekazuje mówiącemu własnymi słowami to, co usłyszał i zapamiętał. Następnie mówiący przekazuje słuchaczowi informację zwrotną o tym, jakim był słuchaczem - co w jego postawie, mimice, zachowaniu ułatwiało, a co utrudniało opowiadanie. Na zakończenie swoje uwagi - dotyczące zarówno mówiącego jak i słuchacza przekazuje obserwator. Chodzi tu o doskonalenie umiejętności aktywnego słuchania.

Rozmowa kwalifikacyjna - co zrobić, aby dostać pracę, o którą się staramy? Pogadanka.

Czas trwania: 15 minut

Omawiamy krótko najważniejsze sposoby przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Rozdajemy uczestnikom arkusze papieru.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

  1. Prosimy uczestników zajęć o wypisanie na arkuszach papieru jakie ich zdaniem informacje należy posiadać przed rozmową kwalifikacyjną. Następnie poprosimy kolejne osoby o podzielenie się z pozostałymi uczestnikami najważniejszymi kwestiami i wnioskami (informacje o pracodawcy, dokładne zapoznanie się z profilem działalności firmy, jej strukturą, celami i podstawowymi założeniami, kierunkami wewnętrznej polityki). Chodzi tu o zachęcenie do wymiany poglądów i wiedzy.

  2. Następnie zastanówmy się, jakie są wymagania pracodawcy dotyczące kwestii, takich jak:

- kwalifikacje,

- zdolności,

- zainteresowania,

- cechy charakteru,

- itp.

Przemyślmy, jakimi przykładami ze swojego życia możemy przekonać pracodawcę, że spełniamy wymagania postawione przed kandydatem na określone stanowisko.

  1. Przemyślmy, jakie informacje o sobie chcielibyśmy przekazać potencjalnemu pracodawcy. Zastanówmy się, jakie pytania byłyby dla nas najtrudniejsze i jakich udzielilibyśmy na nie odpowiedzi.

  2. Zastanówmy się, jakie są Nasze oczekiwania finansowe i przygotujmy się do pytania o tę kwestię.

  3. Zastanówmy się, o co chcemy zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

  4. Pamiętajmy o kwestiach technicznych (odpowiedni strój, zarezerwowanie wystarczającej ilości czasu na dojazd, zabranie niezbędnych dokumentów, o ile są wymagane, itp.).

  5. Na koniec poruszmy kwestię asertywności. Wyjaśnienie pojęcia „asertywność”
    Człowiek asertywny nie zachowuje się ulegle, ani agresywnie. Potrafi wyrazić siebie nie dominując nad innymi, ale nie poddając się czyjejś dominacji. Jest świadomy własnych praw i potrafi je wyegzekwować.

Ćwiczenie 3.

„Symulacja rozmowy kwalifikacyjnej”

Czas trwania: 30 minut

Dzielimy uczestników na pary. Prezentujemy uczestnikom przykładowe oferty pracy. Każdy wybiera sobie takie, które najbardziej pasowałyby do jego własnych zainteresowań i dokładnie je studiuje (ok. 5 minut).


Przykład: Specjalista do spraw marketingu
Zakres obowiązków:

Każdy z uczestników powinien podkreślić w ofercie te wymagania, którym umiałby bez problemu sprostać. Podkreślone warunki należy przepisać wielkimi literami na dużych kartkach, aby zwiększyć ich ważność. Natomiast nie podkreślone wymagania uwidaczniają uczestnikom, jakie zdolności starając się o daną pracę powinni sobie jeszcze przyswoić.

Następnie dzielimy uczestników na pary. Rozdajemy uczestnikom arkusze papieru i prosimy ich, aby zastanowili się i zapisali 15 pytań, które chcieliby zadać potencjalnemu kandydatowi do pracy, gdyby byli pracodawcami . Do tego celu mogą wykorzystać otrzymaną wcześniej listę 50 pytań, które mogą zostać zadane podczas rozmowy kwalifikacyjnej albo wymyślić własne pytania. Uczestnicy podczas ćwiczenia ubiegają się o stanowisko, które poprzednio wybrali sobie z proponowanych ofert pracy. Kiedy opracują własną listę pytań, prosimy, aby jedna osoba z każdej pary przyjęła rolę potencjalnego pracodawcy, który przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną na podstawie wynotowanych pytań, druga zaś - kandydata do pracy, który odpowiada na pytania partnera. Następnie prosimy o zamianę ról. Ochotnicy mogą zaprezentować swoją scenkę pozostałym uczestnikom.


O co można spytać pracodawcę?

„Burza mózgów”

Czas trwania: 15 minut

Uczestnikom należy uświadomić, iż podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą być zapytani o to, czy mają jakieś pytania. Prosimy ich o podanie wszelkich pytań, które ich zdaniem można zadać potencjalnemu pracodawcy w takiej sytuacji. Następnie omawiamy kolejne pytania, zachęcamy grupę, by dokonała selekcji i zdecydowała, które pytania wydają się najbardziej trafne.

Podsumowanie

Czas trwania: 5-10 minut

Na zakończenie zajęć podsumowujemy najważniejsze treści, podkreślamy rolę, jaką w procesie poszukiwania pracy odgrywa dobre przygotowanie do procesu rekrutacji. Podkreślamy także to, że nawet jeżeli wynik postępowania kwalifikacyjnego miałby okazać się negatywny, warto wziąć w nim udział ze względu na cenne doświadczenie i możliwość wyciągnięcia wniosków na przyszłość.

Bibliografia:

  1. Turska E.: Od zabawy do pracy. Wyd. „Śląsk”, Katowice, 2000.

  2. Paluszkiewicz -Błońska S.: Kształcenie przez całe życie. W drodze do pracy - jak skutecznie realizować cele zawodowe? Warszawa 2007.

2


