Konspekt zajęć dla dzieci
nadpobudliwych emocjonalnie
„ Uczymy się panować nad emocjami”
Kluźniak Patrycja
Pedagogika społeczna
i terapia pedagogiczna
gr. I rok II
studia zaoczne
„Uczymy się panować nad emocjami”
Prowadzący: Kluźniak Patrycja
Liczba wychowanków: 3
Wiek wychowanków: 10 lat
Czas zajęć: 45 minut
Miejsce zajęć: gabinet pedagoga
Cel ogólny zajęć: zdolność kontrolowania własnych emocji
Cele szczegółowe: Po zajęciach dziecko:
Uświadamia sobie, że może kontrolować swoje emocje,
Zrozumie, że panowanie nad emocjami to próba jego charakteru,
Zrozumie, że poprzez kontrolę nad emocjami będzie umiał lepiej radzić sobie z trudnymi dla niego sytuacjami w życiu
Formy pracy: praca w grupie, praca indywidualna
Metody pracy:
słowne-mini wykład, analiza ćwiczenia z cukierkami,
praca w grupie, praca indywidualna,
zabawa „narastanie i opadanie emocji”.
Środki dydaktyczne: koszyk z cukierkami, karton, pisaki, plansza z sygnalizacja
świetlną „sześć kroków do odpowiedzialności” ksero dla każdego
ucznia.
Przebieg zajęć:
Część wprowadzająca.
Przywitanie dzieci
Witam wszystkich, którzy są dzisiaj smutni i tych, którzy są uśmiechnięci.
Zapowiedź tematu.
Część właściwa.
Ćwiczenie z cukierkami ( dzieci siedzą w kręgu).
Mam dla was niespodziankę: w koszyku są różne cukierki. Zanim was nimi poczęstuję postawię pewien warunek, warunek wy musicie zastanowić się, co wybrać:jeśli ktoś cierpliwie poczeka na otrzymanie cukierka do końca lekcji-otrzyma dwa cukierki, jeśli ktoś z was nie zdoła spokojnie zaczekać do tego momentu, to dostanie tylko jednego, ale za to od razu.
Koszyk stawiam na środku, macie chwilę, aby się zastanowić co zrobić?
Jeżeli ktoś się zdecydował może podejść i zabrać jednego cukierka, dla pozostałych nagroda będzie pod koniec lekcji.
Podsumowanie ćwiczenia.
Zastanówcie się, czy było dla was łatwe, czy trudne dokonanie wyboru na postawionych przeze mnie warunkach. Proszę, kto chce podzielić się swoimi odczuciami?
Ćwiczenie „burza mózgów”
„ZDOLNOŚĆ POWSTRZYMYWANIA SIĘ PRZED DZIAŁANIEM POD WPŁYWEM IMPULSU, POMAGA STAWAĆ SIĘ ODPOWIEDZIALNYM CZŁOWIEKIEM”
w czym może pomóc respektowanie powyższej zasady?
Nie przezywam koleżanki w złości,
Nie uderzę kolegi,
Nie ranie innych słowem,
Ta zasada pomaga lepiej wyrażać swoje myśli,
Pomaga lepiej radzić sobie z przeciwnościami losu,
Pomaga w planowaniu działania i określeniu jego konsekwencji.
Rozmowa kierowana.
Wprowadzenie do „sześciu kroków”
- Dlaczego powstrzymywanie się przed działaniem pod wpływem impulsu nie jest proste?
- Pomimo, że respektowanie poznanej zasady jest trudne, można a nawet trzeba się tego uczyć.
Mini wykład za pomocą planszy „sześć kroków”
Przygotowałam dla was sygnalizację świetlną, która pomoże wam i nauczy was kontrolować swoje emocje. Umiejętność panowania nad swoimi emocjami jest bardzo ważna w życiu każdego z nas.
Teraz wspólnie odczytamy zagadnienia z planszy.
Znak „ sześciu kroków do odpowiedzialności” jest zestawieniem konkretnych kroków, pomagających zareagować na różne sytuacje w bardziej przemyślany sposób.
Zabawa „ czy panuję nad swoimi emocjami?”
Dzieci ustawiają się w kole. Pierwsza osoba zaczyna zabawę od prostego gestu np. smutku, następna uzupełnia go dźwiękiem, kolejna osoba przyjmuje gest powiększając go, podaje go i tak dookoła. Podczas trzeciej rundy można podać inny gest, np. śmiech, lub strach.
Nagrodzeni wytrwałych osób cukierkami.
Podziękowanie za zajęcia i pożegnanie się z dziećmi poprzez podanie każdemu ręki.
SZEŚĆ KROKÓW
DO ODPOWIEDZIALNOŚCI
Czerwone światło:
Zatrzymaj się i uspokój, pomyśl zanim cos zrobisz
Żółte światło:
Powiedz, na czym polega problem i co czujesz.
Wyznacz sobie pozytywny cel.
Pomyśl o różnych rozwiązaniach.
Pomyśl z góry o konsekwencjach.
Zielone światło:
Przystąp do działania według najlepszego planu.