Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej
Temat dnia: Poznajemy charakterystyczne cechy pingwina.
Zadania :
kształtowanie umiejętności dostrzegania cech wspólnych i różniących modele prostokątów;
werbalizacja dostrzeżonych prawidłowości geometrycznych;
doskonalenie umiejętności wypowiadania się na podany temat;
rozwijanie umiejętności redagowania opisu;
zwrócenie uwagi na konieczność ochrony przyrody;
kształcenie umiejętności czytania instrukcji wykonania pracy;
wycinanie elementów po liniach prostych i krzywych;
łączenie elementów przez klejenie
Cele operacyjne:
Uczeń :
umie podać własności czworokątów
rozróżnia wśród czworokątów prostokąty i kwadraty
zna własności prostokąta i kwadratu
umie przedstawić kształt prostokąta na geoplanie
umie czytać ze zrozumieniem
zna cechy charakterystyczne ptaków
zna wiadomości o pingwinach i trybie ich życia
układa słownie kilkuzdaniową wypowiedź opisująca pingwina
rozumie czytany techniczny opis wykonania pracy plastycznej i umie zastosować go w swej pracy
posługuje się nożyczkami w sposób bezpieczny
umie zaginać i sklejać papier z kartonem
Metody: słowna, poglądowa, praca z tekstem, praktycznego działania
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
- podręcznik Moja szkoła cz. 5, klocki Dienesa, geoplany, patyczki, gazetka tematyczna, ilustracja z pingwinem, zdania o pingwinach na kartach pracy, rozsypanki zadaniowe i wyrazowe dot. opisu pingwina - karty do pracy w poziomach, egzemplarze lektury „Zaczarowana zagroda” Cz. Centkiewicza, globus.
Czas zajęć: 90 minut
Prowadząca: Joanna Stępień
Wykorzystana literatura:
Przewodnik metodyczny do kształcenia zintegrowanego „Moja Szkoła” dla kl.II
Baścik - Kołek D. ,Wesołe karteczki dla kl.II. MAC EDUKACJA
Leksykon zwierząt od A do Z
Wiadomości ze stron www.
www.jarema.waw.pl/pokaz/antarktyda, wiem.onet.pl/wiem, www.republika.pl/terakowski, www.akwarium.gdynia.pl,
Przebieg zajęć:
Praktyczne odkrywanie własności prostokątów
ćwiczenia z klockami Dienesa ukazujące własności prostokąta, grupowanie klocków i opisywanie własności ułożonych grup
ćwiczenia z geoplanami, przedstawianie prostokąta
ćwiczenia z patyczkami, układanie z nich kształtu prostokąta
zbiorowe wykonanie ćwiczenia16 s. 32 i omówienie go
ćwiczenia ruchowe z gimnastyki umysłu
indywidualne wykonanie ćwiczenia 17 s.32, głośne odczytanie poprawionych zdań
zbiorowe wykonanie ćwiczenia 18 s. 33
głośne odczytanie zdań do uzupełnienia ćw. 19 s 33, omówienie jego wykonania
Pingwiny - wycinanie, zaginanie i sklejanie papieru z kartonem
podanie tematu pracy, głośne odczytanie przez wybranego ucznia technicznego opisu wykonania pracy ćw. 21 s. 34
wykonanie pingwina wg opisu
wystawa i ocena wykonanych prac
Redagowanie opisu pingwina. Utrwalenie wiadomości o ptakach.
przypomnienie i utrwalenie wiadomości o ptakach, ich charakterystyczne cechy budowy
wykonanie ćwiczenia na karcie pracy, kolorowanie na podany kolor odpowiednich figur geometrycznych, ułożenie i odczytanie hasła (Pingwiny są ptakami, ale nie fruwają. Świetnie pływają i nurkują.)
zapoznanie z wiadomościami o pingwinach, odczytanie głośne tekstu ćw. 20 s. 34
praca indywidualna z kartami pracy: samodzielne odczytanie zdań o pingwinach i wykreślenie zdań fałszywych, odczytanie hasła (pingwin)
zabawa ruchowa ze śpiewem -„Pingwin”
opisywanie wyglądu pingwinów przedstawionych na klasowej gazetce tematycznej
uzupełnianie zdań, układanie zdań z rozsypanek opisujących pingwina Elegancika, bohatera lektury „Zaczarowana zagroda” Cz. Centkiewicza - praca indywidualna w poziomach
odczytanie ułożonych tekstów
omówienie pracy domowej: przyklej do zeszytu ułożony tekst, rozwiąż zagadki na karcie pracy i wykonaj ćwiczenie z domkiem s. 34
Słabo pływają. |
A |
Zawsze wracają do swoich gniazd. |
P |
Żyją w Afryce. |
R |
Doskonale pływają. |
I |
Żyją na Antarktydzie. |
N |
Zakładają gniazda na drzewach. |
O |
Uciekają przed srogą zimą w cieplejsze strony. |
G |
Są ptakami, ale nie potrafią latać. |
W |
Żywią się rybami. |
I |
Są pokryte futrem. |
Z |
Są jajorodne. |
N |
Są żyworodne. |
M |
Żyją samotnie. |
K |
Zakładają gniazda na ziemi. |
Y |
|
|
Słabo pływają. |
A |
Zawsze wracają do swoich gniazd. |
P |
Żyją w Afryce. |
R |
Doskonale pływają. |
I |
Żyją na Antarktydzie. |
N |
Zakładają gniazda na drzewach. |
O |
Uciekają przed srogą zimą w cieplejsze strony. |
G |
Są ptakami, ale nie potrafią latać. |
W |
Żywią się rybami. |
I |
Są pokryte futrem. |
Z |
Są jajorodne. |
N |
Są żyworodne. |
M |
Żyją samotnie. |
K |
Zakładają gniazda na ziemi. |
Y |
|
|
Słabo pływają. |
A |
Zawsze wracają do swoich gniazd. |
P |
Żyją w Afryce. |
R |
Doskonale pływają. |
I |
Żyją na Antarktydzie. |
N |
Zakładają gniazda na drzewach. |
O |
Uciekają przed srogą zimą w cieplejsze strony. |
G |
Są ptakami, ale nie potrafią latać. |
W |
Żywią się rybami. |
I |
Są pokryte futrem. |
Z |
Są jajorodne. |
N |
Są żyworodne. |
M |
Żyją samotnie. |
K |
Zakładają gniazda na ziemi. |
Y |
Uzupełnij tekst następującymi wyrazami:
............................................. różni się wyglądem od pozostałych pingwinów.
Uroku dodaje mu czarna .................................... na śnieżnobiałym gorsie.
To bardzo miły i mądry ....................................... .
Elegancik to ........................................................ profesora.
Miał małą, czarną łatkę na śnieżnobiałym gorsie. |
Jednego z pingwinów Adeli profesor nazwał Elegancikiem. |
Elegancik był przywódcą stada pingwinów i ulubieńcem profesora. |
Wyglądał z nią jak człowiek w czarnym fraku. |
z pingwinów |
różnił się |
ptaków. |
wyglądem |
mądrym |
Jeden |
Był |
czarną |
na gorsie. |
Miał |
śnieżnobiałą |
łatkę |
bardzo |
ptakiem. |
od pozostałych |
|
ludzi i |
że rozumie |
sprawiał |
|
Obserwował |
ludzką |
wrażenie, |
mowę. |
Elegancik, ulubieniec, ptak, łatka