Scenariusz zajęć adaptacyjnych 11, Adaptacja w przedszkolu


Scenariusz zajęć adaptacyjnych "Pierwszy dzień w przedszkolu"


Cele :
Wprowadzenie dzieci w dobry nastrój, relaksacje i odprężenie- budowanie poczucia bezpieczeństwa
Pokonywanie nieśmiałości i poczucia niepewności, przezwyciężenie strachu przed nowym otoczeniem
Stwarzanie sytuacji sprzyjających poznaniu przedszkola i jego personelu, nawiązanie kontaktów interpersonalnych
Kształtowanie umiejętności zgodnej zabawy oraz pracy w grupach bez rywalizacji

Środki wspomagające działania:
Piłka, wizytówki, płyta CD.

Przebieg spotkania:

1.Rozdanie przygotowanych wcześniej wizytówek ( w holu).
Rodzic wpisuje imię swoje (dla siebie) oraz imię dziecka (na drugiej wizytówce).

2.Powitanie rodziców i dzieci w drzwiach sali.

3.Zabawy dowolne około 10 minut ( czas na schodzenie się dzieci)

4.Zabawa powitalna w kręgu:
Dzieci, rodzice i nauczyciel siedzą w kole. Nauczyciel recytuje treść powitanki, rodzic z dzieckiem powtarzają, pamiętając o odpowiednich gestach:

Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas ( uderzamy dłońmi o uda)
jestem ja ( dzieci wskazują na siebie)
jesteś ty ( wskazujemy na kolegę)
raz, dwa, trzy ( klaszczemy w dłonie).

5.„Gadająca piłka” - otrzymując piłkę, dziecko mówi swoje imię, rodzic- swoje imię i co jego dziecko lubi najbardziej ( do wyboru: potrawa, zwierzątko, ulubiona dobranocka…).

6.Rozmowa kierowana przez nauczyciela:
-Czy wiecie, gdzie się znajdujemy?
- Co to jest przedszkole?
-Co dzieci robią w przedszkolu?

7.„Słonko świeci, deszczyk pada” - zabawa orientacyjno-porządkowa.
Na hasło „słonko” -wszyscy spacerują, rozglądają się, kłaniają napotkanym osobom, na hasło „deszczyk” - dziecko biegnie do swojego rodzica chroni się pod „parasolem” , który „robi” rodzic.

8.Zabawy ruchowe wg Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne

- obracamy się w pozycji siedzącej
- poruszamy się po sali w pozycji klęku podpartego, a gdy muzyka milknie, szukamy swojego partnera (rodzic dziecka i odwrotnie).
- siadamy plecami do siebie i pocieramy się wzajemnie
- dorośli leżą na plecach na obwodzie koła, głowa do jego środka. Dzieci przeskakują przez dorosłych , po całym obwodzie koła.
- dorośli wykonują klęk podparty, głowami do środka koła. Dzieci przechodzą pod tak skonstruowanymi „domkami” i wracają do swojego rodzica.
- relaks, podczas którego dorosły leży na brzuchu, dziecko zaś na nim
- lustro, czyli siad naprzeciw partnera, który jest lustrzanym odbiciem wykonywanych czynności
- dziecko leży na plecach, zaś rodzic ciągnie je po podłodze, trzymając za nogi
- relaks w „foteliku”. Dziecko siedzi pomiędzy nogami dorosłego, jest obejmowane przez niego rękoma i kołysane.

9.Prowadzenie zabaw kołowych ze spiewem: „Balonik”, „Stary niedźwiedź”, „Kółko graniaste”.

10. „Zwiedzamy przedszkole”- przejście dzieci do łazienki, sali gimnastycznej, sal zabaw pozostałych grup przedszkolnych. Zwiedzanie szatni i ogrodu przedszkolnego.

11.Zakończenie:
Taniec integracyjny „Bawię się ja…”- przy podkładzie muzycznym. / opr. B. Wapińska/.

Bawię się ja, bawisz się Ty, razem się bawimy,
przez cały dzień bawimy się i razem ćwiczymy.

Wręczenie każdemu z dzieci medali- „Medal zucha dla malucha”.
Poczęstunek dla dzieci.
Podziękowanie dzieciom i rodzicom za wspólną zabawę

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
Szukaj publikacji

Początek formularza

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

Dół formularza

0x01 graphic
Publikacje nauczycieli

Edukator

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
Publikuj u nas

Informacje

Odwiedzin: 3937055
Osób online: 134

Strona główna | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.


