Konspekt klasa V - 3, ETI Edukacja technicyno inf,, KONSPEKTY


Andrzej Jakubowski

KONSPEKT LEKCJI INFORMATYKI

KLASA V

METRYCZKA KONSPEKTU.

  1. Szkoła Podstawowa Nr 23 im. Jana Pawła II w Rzeszowie.

  2. Klasa Va.

  3. Przedmiot: Informatyka.

  4. Umiejscowienie lekcji w strukturze jednostki metodycznej:

  1. temat lekcji poprzedniej: „Zapisujemy i odczytujemy wyniki pracy z komputerem”.

  2. temat lekcji prowadzonej: Komputerowe kolorowani - praca z edytorem grafiki”.

  3. temat lekcji następnej: „Rysujemy w edytorze graficznym - operacje na fragmentach rysunku”.

  1. Czas trwania lekcji: 45min.

  2. Miejsce lekcji: pracownia informatyczna.

OPERACYJNE CELE LEKCJI:

A. Operacyjne cele instrumentalne

  1. Wiadomości:

    1. Wiadomości do zapamiętania: po lekcji uczniowie będą poprawnie posługiwali się pojęciami: grafika komputerowa oraz edytor grafiki.

    2. Wiadomości do zrozumienia: uczniowie po lekcji potrafią wyjaśnić przeznaczenie edytora grafiki.

  2. Umiejętności ogólnotechniczne:

    1. Umiejętności intelektualne: porównanie narzędzi edytora grafiki z przyrządami do rysowania i malowania na kartce papieru.

    2. Umiejętności praktyczne: uczeń poprawnie pokoloruje znaki drogowe i zweryfikuje poprawność wykonanej pracy.

  3. Zdolności poznawcze:

    1. Rozwijanie spostrzegawczości: w wyniku prezentacji kolorowanek zawartych na płycie CD.

    2. Wyobraźnia techniczna: ukształtowanie modelu wyobrażeniowego przebiegu czynności niezbędnych do prawidłowego pokolorowania znaków drogowych.

    3. Myślenie techniczne:

      1. graficzne: analiza okna edytora graficznego Paint.

      2. wyobrażeniowe: rozstrzyganie o prawidłowości wybranych narzędzi do wypełnienia kolorem gotowych elementów.

      3. pojęciowe: podkreślanie istoty pojęcia: mapa bitowa, grafika komputerowa, edytor grafiki, narzędzia edytora.

    4. Rozwijanie mowy: wzbogacanie i utrwalanie słownika informatycznego ucznia o pojęcie: mapa bitowa.

  4. Procesy pamięci: rozwijanie procesów rozpoznawczych, ćwiczenia gotowości i wierności pamięci logicznej.

  5. Procesy uwagi: rozwijanie koncentracji i podzielności uwagi na wykonywaniu określonych czynności.

B. Operacyjne cele kierunkowe

  1. Rozwijanie przekonania uczniów o znaczeniu edytora grafiki dla potrzeb racjonalnych działań człowieka.

  2. Kształtowanie postaw interpersonalnych poprzez samokontrolę.

METODY I ŚRODKI DZIAŁANIA DYDAKTYCZNEGO:

  1. Strategia lekcji: operacyjna.

  2. Dominujące metody pracy: pogadanka, pokaz, grupowe i indywidualne rozwiązywanie postawionych zadań.

  3. Środki dydaktyczne: książka „Informatyka 2000” oraz dołączona płyta CD-ROM.

  4. Formy organizacyjne: indywidualna i dwuosobowa praca uczniów.

STRUKTURA LEKCJI:

Lp.

Czynności dydaktyczne

Czas trwania

1.

Czynności organizacyjne.

2 min

2.

Uświadomienie uczniom celów lekcji.

4 min

3.

Podyktowanie do zeszytu tematu lekcji oraz krótkiej notatki.

5 min

4.

Omówienie elementów okna edytora grafiki..

6 min

5.

Wypełnianie kolorami kolorowanki z gotowymi obrysami znaków drogowych.

10 min

6.

Wyszukiwanie źródeł informacji w celu weryfikacji poprawności wykonanej pracy.

12 min

7.

Podsumowanie lekcji. Uogólnienie wniosków.

4 min

8.

Czynności organizacyjne przy zakończeniu lekcji.

2 min

PRZEBIEG LEKCJI:

Lp.

Struktura lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

1.

Czynności organizacyjne.

Sprawdzenie obecności i wpisanie tematu lekcji do dziennika. „Komputerowe kolorowani - praca z edytorem grafiki”

Przygotowanie do lekcji.

2.

Uświadomienie uczniom celów lekcji.

Uświadomienie uczniom, co będą robili na dzisiejszej lekcji.

Skoncentrowanie i skupienie uwagi na tym, co mówi nauczyciel.

3.

Podyktowanie do zeszytu tematu lekcji oraz krótkiej notatki.

Podyktowanie do zeszytu tematu lekcji oraz krótkiej notatki. *

Zanotowanie tematu lekcji oraz notatki do zeszytu przedmiotowego.

4.

Omówienie elementów okna edytora grafiki.

Wskazanie i omówienie potrzebne elementy okna edytora graficznego Point.

Wypełniają kolorem z pomocą nauczyciela rysunek warzywa.

5.

Wypełnianie kolorami kolorowanki z gotowymi obrysami znaków drogowych.

Nadzorowanie nad pracą wykonywaną przez uczniów.

Stosują narzędzie do kolorowania gotowych rysunków. Posługują się poleceniem COFNIJ w celu wprowadzenia

6.

Wyszukiwanie źródeł informacji w celu weryfikacji poprawności wykonanej pracy.

W razie kłopotów z wyszukaniem informacji, nakierowywanie uczniów na właściwą drogę poszukiwań poprawnych rozwiązań.

Wskazują i wyszukują różnorodne źródła informacji. Ewentualne błędy w pracy starają się poprawić zgodnie z poprawną znalezioną wersją znaków drogowych

7.

Podsumowanie lekcji. Uogólnienie wniosków.

Nauczyciel podsumowuje lekcje oraz wyjaśnia uczniom trudności napotkane podczas wykonywania prac.

Pytania do przeprowadzonej lekcji.

8.

Czynności organizacyjne przy zakończeniu lekcji.

Dopilnowanie, aby uczniowie pozostawili porządek w pracowni komputerowej.

Pozostawienie porządku na swoim stanowisku komputerowym.

*

Wszystkie obrazy stworzone za pomocą komputera i przeznaczone do wykorzystania w komputerze nazywamy grafiką komputerową.

Program służący do rysowania, malowania i obróbki prac za pomocą komputera określa się mianem edytora grafiki.

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe:

http://www.onet.pl/

http://www.wp.pl/

http://www.interia.pl/

http://www.google.com.pl

www.mary.win.pl/foldery/znaki_drogowe/

0x08 graphic

WARZYWA.BMP

0x08 graphic

ZNAKI DROGOWE.BMP

3


