KONSPEKT warunki trudne1, AWF Wychowanie fizyczne, metodyka wychowania fizycznego, konspekty


Konspekt z lekcji wychowania fizycznego w trudnych warunkach

Temat: Nauka stania na rękach

Klasa: V

Liczba uczniów: 20

Miejsce zajęć: Połowa sali gimnastycznej (10m x10m)

Czas trwania: 45 min.

Przybory i przyrządy: materace, ławeczka i drabinki

Cele podstawowe:

  1. W zakresie umiejętności: Uczeń potrafi wykonać samodzielnie stanie na rękach

  2. W zakresie motoryczności: Uczeń kształtuje zwinność i równowagę

  3. W zakresie wiadomości: Uczeń zna zasady asekuracji w czasie ćwiczeń gimnastycznych

  4. W zakresie wychowania: Uczeń chętnie współpracuje w grupie i z nauczycielem

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

dozowanie

metody

Uwagi org.-metodyczne

1. Zorganizowanie grupy

  1. Zbiórka

  2. Powitanie sportowe i sprawdzenie obecności

  3. Sprawdzenie stroju sportowego pod kątem zasad BHP

W dwuszeregu

2. Motywacja do zajęć

  1. Podanie tematu zajęć

3. Rozgrzewka

  1. Krążenia RR w tył

  2. Skłony boczne T z pogłębieniem

  3. Skłony w przód z pogłębieniem

  4. Skłony w tył z pogłębieniem

  5. W opadzie T ugięcia RR w przód i odmach w tył

  6. W opadzie T skrętoskłony

  7. Wypady w bok

  8. W wypadzie w przód pogłębianie

  9. W leżeniu tyłem wznosy T

  10. W leżeniu tyłem wznosy T

  11. Leżenie przodem jednoczesne wznosy RR i NN

  12. W klęku podpartym NN splecione , ugięcia RR

  13. Leżenie przewrotne i przerzutne

  14. Przetoczenia na kark

  15. „Pajacyki”

W rozsypce

RR na biodrach

NN ugięte , RR na karku

NN uniesione i splecione

4. Kształtowanie umiejętności , doskonalenie sprawności

I na atlas

II nauka stania na rękach ( 4 zastępy ćwiczebne po 3 osoby )

  1. Jedna osoba leży pozostałe dwie pomagają jej dojść do pozycji stania na rękach przez uniesienie NN

  2. W wypadzie odbicia z nogi wykrocznej pozostałe asekurują

  3. Jedna osoba siad rozkroczny opierając się plecami o drabinki kładzie ręce ( podchwytem ) na barkach ćwiczącej , pozostałe dwie asekurują i pomagają ćwiczącej dojść do pozycji stania na rękach przy drabinkach

  4. Z uniku podpartego poprzez zamach jednonóż dojście do stania na rękach przy drabinkach

Podział na 2 grupy ćwiczebne

Zwrócenie uwagi na to żeby nie chodzić na rękach

W czwórkach

Zwrócenie uwagi na prostowanie RR w łokciach i usztywnieniu ciała w trakcie stania na rękach

2 osoby asekurują

Zmiana grup ćwiczących

5. Uspokojenie organizmu

  1. W siadzie skrzyżnym RR w górę splecione , łopatki ściągnięte i swobodny skłon w przód

W rozsypce

6. Czynności organizacyjne

  1. Zbiórka

  2. Omówienie lekcji , zwrócenie uwagi na błędy

W szeregu

7. Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym

  1. Ukazanie roli i znaczenia sprawności fizycznej w życiu człowieka

Podpis opiekuna:


