KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE III GIMNAZJUM
Temat: Figury symetryczne względem punktu.
DZIAŁ PROGRAMOWY: Symetria środkowa i symetria osiowa.
CELE LEKCJI:
WIADOMOŚCI - uczeń:
wymienia własności punktów i figur symetrycznych względem punktu.
UMIEJĘTNOŚCI - uczeń:
rozpoznaje punkty i figury symetryczne względem punktu,
kreśli punkty symetryczne względem punktu
uzupełnia rysunek tak, aby uzyskać figury symetryczne względem punktu.
POSTAWY - uczeń:
dąży do polepszenia swoich umiejętności,
przejawia chęć pracy w zespole.
FORMY PRACY:
indywidualna,
grupowa,
zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
plansze do ćwiczeń w rozpoznawaniu figury symetrycznych względem punktu,
kartki do ćwiczeń w uzupełnianiu rysunków.
FAZA WPROWADZAJĄCA
Sprawy organizacyjne.
Podanie tematu lekcji.
FAZA REALIZACYJNA
Nauczyciel pyta, co nazywamy symetrią osiową i w jaki sposób przekształcamy punkt w symetrii osiowej. (odcinek łączący oba punkty jest prostopadły do prostej, punkty leżą po przeciwnych stronach prostej i odległość obu punktów od prostej jest taka sama)
Nauczyciel mówi, że dziś zajmiemy się przekształcaniem w symetrii względem punktu.
Nauczyciel rysuje na tablicy:
Zastanówmy się wspólnie jak przekształcić punkt A w symetrii względem punktu O. Jakie warunek musi być zachowany? (
)
Nauczyciel stawia pytanie: Jakie własności mają punkty symetryczne względem punktu?
Podsumowując dyskusję nauczyciel stwierdza: Mówimy, że punkty A i A' są symetryczne względem punktu S, jeśli punkt S jest środkiem odcinka AA'.
Nauczyciel pyta w jaki sposób przekształcać punkt w symetrii względem punktu O? (Rysujemy prostą AO i odkładamy po przeciwnej stronie punktu O odcinek
)
Uczniowie oglądają załącznik 1 i zauważają, że figury na nim przedstawione są symetryczne względem punktu.
Uczniowie wybierają spośród danych figur figury symetryczne względem punktu. (A, B, C, D, E, F)- załącznik 2.
Uczniowie uzupełniają rysunki tak, aby figury były symetryczne względem punktu- załącznik 3.
Uczniowie samodzielnie czytają zdania i wybierają zdania prawdziwe- załącznik 4.
FAZA PODSUMOWUJĄCA
Uczniowie przypominają jakie przekształcenie nazywamy symetrią środkową.
Praca domowa:
Załącznik 2 (G, H, I), załącznik 3 (E, F)