KONSPEKT ZAJĘC Z ZAKRESU ZAJĘĆ PLASTYCZNO-TECHNICZNYCH W GRUPIE DZIECI 7-11 LETNICH W OŚRODKU SZKOLNO-WYCHOWAWCZYM DLA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH I UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO.
Anna Ostrowska
Konspekt zajęć - PODSTAWY DYDAKTYKI OGÓLNEJ
Grupa 6
Dzień 07.05.2008r.
I CELE:
Cele ogólne:
poznanie nowego materiału - farby
zapoznanie z odstawową gamą kolorów
ćwiczenie umiejętności malowania w konturach
rozwijanie sprawności opuszków palców
ćwiczenie posługiwania się własną dłonią jako narzędziem
rozwijanie wrażeń estetycznych
ćwiczenie umiejętności panowania nad kończyną podczas malowania
rozwijanie wyobraźni i twórczego zapału
samodzielność dziecka w czynnościach samoobsługowych.
Cele operacyjne (szczegółowe):
Po skończonych zajęciach dziecko:
zna podstawowe barwy (kolory)
prawidłowo dobiera kolory względem do rysunku
nabywa umiejętność posługiwania się farbami i pędzlem
doskonali umiejętności ruchowe.
II METODY:
Metoda oparta na słowie (przeczytany przez nauczyciela wierszyk)
Metoda oparta na obserwacji (oglądzie) - pokaz przygotowanych przez nauczyciela szablonów.
III FORMY ORGANIZACYJNE:
Nauczanie zbiorowe (praca w grupie 8-osobowej).
IV ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Środki wzrokowe - farby (4 kolory - żółty, zielony, niebieski, czerwony), 2 szablony - jedne białe i drugie barwne), 8 pędzli, 8 kartek białego papieru (bloku).
Środki słuchowe - przeczytany przez nauczyciela wierszyk na podstawie którego malowany jest krajobraz.
V TOK LEKCJI:
Przygotowanie miejsca pracy, zabezpieczenie podłogi przed ewentualnym zabrudzeniem,
Sprawdzenie płaskości podłoża,
Ułożenie papieru,
Wprowadzenie odpowiedniego tematu pracy- „KRAJOBRAZ MOJEGO REGIONU”,
Słuchanie wierszyka recytowanego przez nauczyciela:
„Słoneczko jest żółte, a trawa zielona,
Niebieskie są chmury, a kwiaty czerwone”.
Podczas recytacji nauczyciel prezentuje przygotowane szablony, barwne i białe - słońca, chmury, trawy, kwiatu,
Wspólne nazwanie kolorów znajdujących się w pojemniczkach,
Zachęcanie dziecka, aby dopasowało szablon do określonego koloru,
Zachęcanie do namalowania słoneczka i innych rzeczy przygotowanych przez nauczyciela,
Malowanie przez dziecko pracy o której mówi temat,
Wspólne prezentowanie namalowanego obrazka członkom grupy,
Odłożenie pracy do wyschnięcia,
Czynności higieniczne i porządkowe.
VI OCENA:
- słowna - wspólne ocenianie wszystkich prac.
1