Autor konspektu: Julita Koss
Etap edukacyjny: dzieci szkolne (dzieci w klasach I-III)
Czas: 55 minut
Temat: „Przeganiamy stres”
Materiały i źródła dydaktyczne: S.K Masgutowa i Międzynarodowy Instytut Neuro Kinezjologii Rozwoju Ruchowego i Integracji Odruchów; Przykłady Metod, ćwiczeń relaksacyjnych opracowanych przez Joannę Pichlak
Metody: dyskusja
ćwiczenia ruchowe
Formy pracy: praca indywidualna
praca z całą klasą
Cele: - zapoznanie uczniów z pojęciem „stres”
- przeciwdziałanie stresowi u dzieci
Uczeń: - rozpoznaje co jest sytuacją stresującą w jego życiu
- poznaje metody oraz ćwiczenia które mają zapobiec trwałemu stresowi w jego życiu
- słucha wypowiedzi innych osób
- uczestniczy w rozmowie
- uczestniczy w ćwiczeniach
- udziela odpowiedzi na zadane pytania
- rozumie sens wypowiedzi swojej oraz innych osób
Części lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Formy pracy |
Metody |
Środki |
Czas |
Wstępna |
1. Witam się z uczniami 2. Sprawdzam obecność 3. Informuję uczniów o tym, czym będziemy się zajmować na dzisiejszej lekcji i zapisuję temat na tablicy. |
1. Jeden z uczniów zapisuje duży wyraz STRES na tablicy |
1. Cała klasa |
Przekazanie informacji własnymi słowami. |
1.Tablica |
5 minut |
Zasadnicza |
1. Podaję uczniom przykład stresogenny: Masz dyktando, a rodzice chcą abyś dostał dobrą ocenę niestety nie udało się, a musisz pokazać sprawdzian.
2. Zadaję uczniom pytania pomocnicze 3. Proszę o przeczytanie zapisanych na tablicy przykładów stresogennych z tablicy |
1. Uczniowie odpowiadają na pytania. 2. Uczniowie wypisują kilka ważniejszych przykładów na tablicy |
1. Cała klasa |
Przekazanie wiedzy własnymi słowami. |
1. Tablica |
10 minut |
Zasadnicza (ciąg dalszy) |
1. W razie trudności w zrozumieniu pojęcia stres, podaję drugi przykład stresogenny: |
1. Uczniowie, aktywnie uczestniczą w przeprowadzonych zajęciach ruchowych |
1. Cała klasa
|
Przekazanie wiedzy własnymi słowami, które są wspomagane odpowiednim zestawem ćwiczeń . |
1. Tablica 2. Zestaw ćwiczeń |
30 minut |
Końcowa |
1. Podsumowuję lekcję, pytając o to, czego uczniowie się dzisiaj nauczyli.
2. Proszę uczniów o zajęcie swoich miejsc |
1.Uczniowie odpowiadają na pytania. 3. Uczniowie wystawiają ocenę zajęć kolorując odpowiednią buźkę |
1. Cała klasa |
Przekazanie informacji własnymi słowami. |
1. Karteczki z wesołą i smutną buzią |
10 minut |