bialystok Res. rok 2
Konspekt zajęć logopedycznych
TEMAT: Utrwalanie głosek szumiących - sz, ż, cz, dż.
CEL GŁÓWNY: utrwalanie prawidłowej wymowy głosek szumiących w wyrazach
- na materiale obrazkowym.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
-usprawnianie narządów artykulacyjnych
-zachęcanie do samodzielnej wypowiedzi
-ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, pamięci i percepcji słuchowej
-utrwalanie prawidłowej wymowy głosek sz, ż, cz, dż w sylabach
-utrwalanie prawidłowej wymowy głosek w w wyrazach i prostych zdaniach.
METODY: ćwiczenia artykulacyjne, fonacyjne, gry i zabawy.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: słomka, rysunek zimowego lasu, serwetka, chmurki z waty do ćwiczeń oddechowych.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Ćwiczenia oddechowe:
*czytanie wierszyka "Obłoczki"- dziecko po wysłuchaniu utworu dmucha na obłoczki, naśladuje delikatny wietrzyk, silny wiatr, zimny wicher (dmuchamy cicho, delikatnie albo głośno, mocno),
*oglądanie ilustracji przedstawiającej zimowy las, wykonywanie zaspy z kawałeczków białej serwetki, dmuchanie przez słomkę na skrawki papieru tak aby opadły na rysunek.
2. Ćwiczenia języka:
*owieczka stuka językiem- buzia otwarta, czubek języka stuka po wałku
dziąsłowym za górnymi zębami,
*zabawa "języczek wędrowniczek"- język "wędrując" dotyka wargi górnej, wargi dolnej, robi kółeczka na podniebieniu,
*unoszenie języka do wałka dziąsłowego i opuszczanie za dolne zęby- wypowiadanie na przemian aaaaa-llllllllllll
3. Ćwiczenia warg:
*zaokrąglanie warg w kształcie ryjka: cmokanie, wykonywanie całusków do lusterka,
*"żucie gumy" z zamkniętymi ustami,
*naśladowanie owieczki zjadającej trawę.
4. Ćwiczenia słuchowe:
*naśladowanie: kaczka człapie- człap, człap, człap
rączka klapie- klap, klap, klap
pszczoła bzyczy- bzz, bzz, bzz
a wąż syczy- sss, sss, sss.
5. Ćwiczenia utrwalające prawidłową wymowę głosek:
a) utrwalanie głosek w sylabach: rozmowa między dwiema papużkami- prowadzący wypowiada sylaby z ćwiczonymi głoskami, jednocześnie podając dziecku zabawkę, dziecko odpowiada taką samą sylabą i oddaje zabawkę:
sza-sza, sze-sze, szo-szo, szu-szu, szy-szy
ża-ża, że-że, żo-żo, żu-żu, ży-ży
cza-cza, cze-cze, czo-czo, czu-czu, czy-czy
dża-dża, dże-dże, dżo-dżo, dżu-dżu, dży-dży.
b) prawidłowa wymowa głosek wyrazach: nazywanie obrazków- zwracanie uwagi na prawidłową wymowę: groszek, serduszko, grzebień, nożyczki, fartuszek, pomarańcza, beczka, księżyc, owieczka, pszczoła, teczka, kapelusz, żyrafa, kaczuszka, łyżwy, jarzębina, grzyb, buraczek.
c) wyszukiwanie obrazków na polecenie słowne:
np. podaj proszę: -czerwone serduszko
-żółty kapelusz
- czerwoną jarzębinę itp.
d) segregowanie obrazków, w wymowie których znajdują się ćwiczone głoski. Dziecko nazywa obrazek i stara się odpowiednio go zaszeregować (wkłada obrazek do odpowiedniego pudełka).
e) układanka- dopasuj przedmioty, które do siebie pasują:
np. pasta do zębów - szczoteczka
łóżko - poduszka
wanna - ręcznik itp.
f) zagadki tematyczne:
"z futra szary ma sweterek, z chęcią ci podkradnie serek, na jaj widok
piszczą panie, co ją smuci niesłychanie" (mysz)
"żółty dziobek, żółte pióra, opiekuje się nim kura, na dwóch
nóżkach podskakuje i radośnie popiskuje" (kurczątko)
"pływa wśród jeziora fal, wiatr ją pcha i pcha gdzieś w dal, żagiel jej z daleka widać, wiesz już jak to się nazywa?" (żaglówka)
"kocha jaśmin i stokrotki, z nich to zbiera nektar słodki, pracowicie robi miodzik, czy ktoś wie o kogo chodzi?" (pszczoła) itp.
g) układanka dydaktyczna- skojarzenia. Dziecko wybiera zwierzę i dopasowuje do niego środowisko.
6. Zakończenie zajęć. Ocena pracy dziecka i nagroda w postaci np. znaczka.