skąd się wziąłem - Konspekt zajęć dla klas I, dzieci, dla dzieci


Konspekt zajęć dla klas I-III szkoły podstawowej

0x01 graphic

0x08 graphic
Cele:
- umiejętność określenia swoich cech: jaki jestem?, jak wyglądam?,
- umiejętność porównywania się z innymi,
- zrozumienie, że rozwijam się i rosnę,
- zrozumienie i uświadomienie, gdzie ma początek życie człowieka,
- umiejętność określenia siebie w dowolnym okresie swojego dotychczasowego życia,
- umiejętność szukania odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Materiały:
wizytówki dla każdego dziecka, reguły wypracowane przez klasę (plansza), lusterka - większe, zdjęcia z okresu niemowlęcego, kolorowe paski (5 kolorów), kartki A-4, kredki, papier pakowy, flamastry, nagrania i ilustracje z publikacji: W. Breinholst, Jak cało i zdrowo przyszedłem na świat, kolorowe kółka.

Przebieg zajęć:
Wprowadzenie:
- powitanie, zapoznanie z celem i regułami pracy,
- przedstawienie się/wizytówki,
- napisz swoje imię (tak jak lubisz),
- napisz trzy rzeczy, które najbardziej lubisz w swoim wyglądzie zewnętrznym.

Zadanie I - Postrzegamy siebie
Praca indywidualna
Polecenie:
- przyjrzyj się sobie (oglądanie siebie w lusterku)
- czy zawsze taki byłeś, jak widzisz siebie dzisiaj?
- jak się zmieniamy i dlaczego?

Zadanie II - Jaki byłem
Praca grupowa (dzieci dobierają się w grupy wg kolorów pasków, które rozdał prowadzący).
Polecenie:
- przyjrzyjcie się przyniesionym przez was zdjęciom, kogo tam widzicie? Czy rozpoznajecie siebie, swoich kolegów, koleżanki?
- praca zbiorowa (dzieci siedzą w kręgu, na środku leżą ubranka z okresu, gdy byli mali, dużo mniejsi).
Polecenie:
- niech każde z was przymierzy coś, co wam się podoba (dzieci przymierzają ubranka).

Zadanie III - A ja rosnę
Praca indywidualna (dzieci mają kartki i kredki)
Polecenie:
- narysuj i napisz, jak wyglądałeś, gdy byłeś malutki.
Praca grupowa:
Polecenie:
- dobierzcie się w grupy (odliczanie) i podzielcie się owocami swojej pracy.

Zadanie IV - "Gdzie są moje korzenie“ - burza mózgów
Praca zbiorowa (dzieci siadają w kręgu):
- wiemy, że rośniemy, zmieniamy się, ale tak naprawdę, to skąd się wzięliśmy na tym świecie?
- co słyszałeś, co ty wiesz, co mówią inni o tym - skąd się wziąłem?

Zadanie V - Skąd się wziąłem?
Praca zbiorowa
Polecenie:
- posłuchajcie, co pewien młody człowiek chce nam powiedzieć o swoim przyjściu na świat (nagrania i ilustracje "Jak cało i zdrowo przyszedłem na świat“ lub emisja filmu "Halo! Jestem tutaj!".

Zadanie VI - Zabawa ruchowa
Praca zbiorowa
Polecenie:
- chodzimy na czworakach... a teraz w postawie stojącej (zmiany)
- jak było łatwiej, szybciej?

Zadanie VII - Mam rodziców
Praca zbiorowa (krąg)
Polecenie:
- posłuchajcie teraz naszego gościa - mamy, która opowie nam o swojej radości z tego, że jest mamą i odpowie na wasze pytania.
Konkluzja:
- co było dzisiaj nowym odkryciem dla ciebie?
- czy było coś, co sprawiło ci trudność?
- dlaczego się cieszyłeś, kiedy było najwięcej radości?
Ewaluacja końcowa:
- Jak się teraz czujesz? Określ swój stan przy pomocy koloru. Dzieci zabierają wg uznania kolorowe kółka i dzielą się ze wszystkimi swoim wyborem.

Magdalena Kozłowska,
Halina Jóźwiak


