Opracowała: mgr Alicja Szalewska
Konspekt zajęć logopedycznych
Temat: Utrwalenie prawidłowej artykulacji głoski r.
Cel główny: Utrwalenie prawidłowej artykulacji głoski r.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
prawidłowo wykonać ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne;
poprawnie wybrzmiewać głoskę [r] w sylabach, wyrazach i zdaniach;
poprawnie nazywa obrazki z głoską [r];
poprawnie układa wyraz z liter i go wybrzmiewa;
kontroluje słuchowo swoje wypowiedzi;
pracuje w grupie;
poprawnie wykonuje polecenia nauczyciela.
Metody i techniki: wzrokowa, słuchowa, zabawa, demonstracja,
Formy: praca indywidualna, w parach ( grupowa)
Pomoce: nożyczki, klej, papier, kolorowe paski papieru, krzyżówki, kostka do gry, koperty
z zadaniami, rebusy, wierszyki.
Przebieg zajęć
I. Część wstępna:
Powitanie, poznanie imion dzieci.
Ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne
- dmuchanie na pasek papieru przy jednoczesnym wymawianiu [t], a następnie [trr];
- zdmuchiwanie skrawków papieru z czubka języka;
- „dzwoni telefon” - dziecko wydaje dźwięk telefonu, np. trrr, trrr, drrr, drrr;
II. Część ogólna:
„Rzuć kostką” - rzucamy kostką, ile oczek wypadnie, taki nr zadania wykonujemy (1 - 6), np. zagadki, rebusy, podawanie wyrazów z głoską [r]; każde dziecko powtarza wyraz
z zadania kolegi;
„Co to jest” - dzieci kolejno odkrywają obrazki z głoską [r]; następnie z literek układają dany wyraz i kolejno głośno wymawiają.
„ Rymowanka” - dziecko ma połączyć wyrazy tak, aby się ze sobą rymowały. Następnie głośno je odczytuje.
„Wierszyki” - każde dziecko losuje jeden wierszyk i głośno go czyta.
„ Domino” - podklej kartki grubszym papierem, wytnij prostokąty - domino, następnie ułóż wyrazy tak, aby każdy następny zaczynał sie taką sama literą, jak kończy się poprzedni.
III. Część podsumowująca:
słowna ocena pracy uczniów;
rozdanie zadań domowych i ich wyjaśnienie ( wklejenie do zeszytów);
pożegnanie.
Bibliografia
1. M. Dembińska „ Domowe zabawy logopedyczne”,Warszawa 1994r.
2. G. Demel „Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola”, 2004r.
3. „ Logopedia - pytania i odpowiedzi” pod red. T. Gałkowskiego, G. Jastrzębowskiej, t.II. Opole 2003r.
4.A. Sosna „ Wymawiamy poprawnie głoski”, zeszyt 1,2 i 3, Warszawa 1996r.
5. M. Wrzesińska „ Chcę poprawnie wymawiać - ćwiczenia logopedyczne”, Poznań 1999r.