Konspekt(2), scenariusze zajęć, scenariusz zajęć, konspekt


Scenariusz zajęć w klasie IIa

Prowadząca: mgr Bożena Smolarz

Krąg tematyczny: Technika wokół nas

Temat dnia: Elektryczność w domu. Co to jest prąd?

Cele ogólne:

- kształtowanie nawyku bezpiecznego użytkowania domowych

urządzeń elektrycznych

- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z urządzeń

elektrycznych w domu

Cele operacyjne:

uczeń:

- rozróżnia i nazywa urządzenia działające na prąd i na baterie;

- rozpoznaje przedmioty za pomocą dotyku;

- rozumie, w jaki sposób działa instalacja elektryczna;

- zna i stosuje zasady bezpiecznego posługiwania się domowym

sprzętem elektrycznym;

- czyta wiersz z odpowiednią intonacją i siłą głosu;

- rozwiązuje zagadki;

- układa i zapisuje rady dla użytkowników prądu;

- zgodnie uczestniczy w zabawie ruchowej.

Metody: praca z tekstem, pogadanka, pokaz, zabawa symulacyjna,

działania praktyczne

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: zagadki, urządzenia działające na prąd i na baterie, karty pracy, wiersz Cz. Janczarskiego „Mieszkanie Hani”.

Przebieg zajęć:

1. Rozwiązanie zagadki-wprowadzenie do tematu zajęć

2. Rozpoznawanie przedmiotów za pomocą dotyku - „Skrzynia skarbów”

- Nauczyciel przygotowuje skrzynię pełną skarbów - urządzeń

działających na prąd i na baterie. Poszczególni uczniowie za

pomocą dotyku rozpoznają przedmioty i mówią, do czego ludzie je

wykorzystują

- Wykonanie wystawki przedmiotów - podział na 2 grupy -

działające na prąd z gniazdka i na baterie.

3. Głośne, wyraziste czytanie wiersza Cz. Janczarskiego „Mieszkanie Hani”. Omówienie treści wiersza.

3. Rozmowa na temat: Skąd bierze się prąd w domu?

- Zabawa wyjaśniająca w prosty sposób funkcjonowanie systemu energetycznego

Uczniowie rozwiązują zagadki i „podłączają”się nitkami wychodzącymi z kłębka wełny. Po rozwinięciu nitek do wszystkich uczestników zabawy powstaje prawdziwa sieć energetyczna. Na początku znajduje się „elektrownia” (nauczyciel), z której grubymi liniami (ręce) „prąd” jest przesyłany do „zakładu energetycznego” (kłębek wełny). Stad, cienkimi nitkami, prąd dociera poprzez pajęczynę przewodów do odbiorców (dzieci) i służy do zasilania wszystkich urządzeń w domu.

- Wyjaśnienie nauczyciela, co to jest instalacja elektryczna.

Instalacja elektryczna jest zbudowana z kilku elementów: licznik,

bezpieczniki, izolowane przewody, wyłączniki, gniazdka sieciowe.

Dostarcza ona energię, dzięki której korzystamy z wielu urządzeń

elektrycznych. Instalacja elektryczna jest bardzo ważna w

gospodarstwie domowym.

4. Uzupełnienie zdań wyrazami i zapis do zeszytów.

5. Zabawa ruchowa „Iskra”, ćwiczenia manualne-wkręcanie i wykręcanie żarówki.

6. Nauka obsługi radiomagnetofonu

7. Układanie rad dla użytkowników prądu - praca grupowa zróżnicowana.

I poziom - samodzielne układanie zdań.

II poziom - układanie zdań z rozsypanek wyrazowych.

III poziom - uzupełnianie luk w zdaniach.

Odczytanie ułożonych rad przez liderów grup.

8. Zadanie pracy domowej.

9. Podsumowanie i ocena pracy dzieci na zajęciach.


