Konspekt z lekcji języka polskiego
Temat: Poznajemy „Balladynę” dramat Juliusza Słowackiego. Balladyna bohaterka dramatu widziana oczami czytelnika ucznia.
Cele operacyjne: zapoznanie z nową formą gatunku literackiego - dramatu i jego charakterystycznymi cechami
- kształcenie umiejętności wyciągania wniosków oraz poprawnego wypowiadania się zdaniami rozwiniętymi;
- poznanie nowych pojęć: akty, odsłony, ekspozycja, didaskalia, tekst główny, rekwizyty;
- kształtowanie logicznego myślenia poprzez uzasadnianie swoich wypowiedzi fragmentami tekstu;
- zapoznanie uczniów z nową metodą pracy na lekcji - dramą.
Cele wychowawcze - postępy :
- ukazanie cech negatywnych występujących dawniej i we współczesnym świecie, uświadomienie, że nie można zdobywać wszystkiego za wszelką cenę, należy rezygnować z tego co jest niemożliwe do zdobycia;
- kształtowanie szacunku dla pracy moich kolegów, sztuka słuchania poszczególnych scen.
Metody pracy: dyskusja, drama, pogadanka, elementy metody problemowej
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa
Przebieg zajeć:
Zapis w zeszycie tematu zajęć
Przedstawienie fragmentu Balladyny - Akt II, scena I
Charakterystyka Balladyny - jako gatunku literackiego
Występowanie dialogów
Didaskalia - teksty poboczne
Utwór przeznaczony do wystawiania scenicznego
Akcja ma poszczególne fazy przebiegu
- ekspozycja
- rozwinięcie akcji
- punkt kulminacyjny
- perypetie bohaterów
- rozwiązanie akcji
Akcja oparta na konflikcie - jednostka, jej przeznaczenie i konieczność wyboru
Kompozycja utworu: akty, sceny, odsłony
Występują elementy i postacie fantastyczne
Charakterystyka pośrednia i bezpośrednia
Utwór bezpośrednio ukazuje postaci działające, wewnętrzne konflikty osobowości i przeżycia bohaterow
4. Charakterystyka Balladyny-jako postaci
Wyniosła
Dumna
Zarozumiała i zazdrosna
Burzy zasady moralne
Postanawia żyć jakby nie było Boga
Obojętna, złośliwa, okrutna, bez skrupułów
5. Zadanie pracy domowej. Napisz, jaką według ciebie osobą była Alina?
6. Naprowadzenie uczniów na temat
Jak dramat J. Słowackiego odnosi się do czasów współczesnych? - dyskusja
7. Sformułowanie wniosku: należy pamiętać o tym, żeby coś co jest dla nas atrakcyjne, coś na czym nam zależy, nie wywołało takich zachowań i takiego postępowania, które nie będzie zgodne z zasadami moralnymi. Nie należy zdobywać wszystkiego za wszelką cenę.
8. Przedstawienie fragmentu dramatu: Akt I, scena III
9. Ocena uczniów za udział w zajęciach.