Jak można wykorzystać wiatr, ekologia


Wesołe zabawy z wiatraczkami i latawcami, czyli jak można wykorzystać wiatr

0x08 graphic
Scenariusz zajęć dla dzieci wszystkich grup wiekowych

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

dziecko:

Metody pracy:

Pomoce do zajęć:

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie piosenką: „Witamy się” oprac. KLANZA - zabawa integracyjna
    Witamy, witamy,  witamy się (podawanie sobie prawych dłoni)
    Witamy, witamy, witamy się
    Aaa, aaa, (ręce uniesione do góry- poruszanie nimi)
    Bardzo cieszymy się( klaskanie w dłonie)
    Aaa, aaa (ręce uniesione do góry- poruszanie nimi)
    Dobrze bawimy się (klaskanie w dłonie)

  2. Zagadka muzyczno-słuchowa - wykorzystanie nagrania z odgłosów - deszcz, grzmot, burza, wiatr, huragan

  3. Burza mózgów

  • Co by było gdyby nie było wiatru?” - met. aktywizująca: „Co by było...?
    Nauczycielka zadaje pytanie „Co by było gdyby nie było wiatru?” Dzieci szukają odpowiedzi np. wiatraki nie działają, liście nie chcą opadać, chmury nie płyną po niebie...

  • „Pokaż bez słów wiejący wiatr”- pantomima. Dzieci pokazują ruchem ciała, gestem, wiejący wiatr: słaby, mocny, huragan

  • Demonstracja wiatraka wykonanego z szarego  kartonu - wprawianie go w ruch  (wykorzystanie dmuchawy).
    Krótka opowieść nauczycielki „Wyczarował młyn mąkę”:
    Pewnego razu, w pewnej wiosce, nie wiadomo dlaczego zapanowały smutek i cisza. Wszystko to jednak zmienił wiatr, który zawitał do wioski. Uruchomił on ogromny wiatrak - młyn, pod którym gromadziły się wozy ze zbożem. Wiatr uderzał w łopatki- skrzydła wiatraka i uruchomił  ogromną  maszynę - żarna. Zgniatała ona ziarna zbóż, z których wysypywała się bielutka mąka. W ten sposób młyn wyczarował ze zboża mąkę. Ku radości wszystkich mieszkańców.  

  • „A nasz wiatrak kolorowy” -  zabawa z figurami geometrycznymi
    Ozdabianie wiatraka  kolorowymi kartonikami w kształcie figur geometrycznych. Maluchy - ozdabiają kołami, czterolatki - czerwonymi kołami, pięciolatki  - niebieskimi kwadratami, sześciolatki  - żółtymi trójkątami. (z „rozsypanki” figur dzieci mają wybrać o odpowiednim kształcie, zgodnie z poleceniem nauczyciela)

  • „Wiatr - psotnik” sł. A. Woy-Wojciechowska, muz. K. Kwiatkowska. Przerywnik muzyczny w wykonaniu  cztero i pięciolatków.  Pokazywanie ruchem treści piosenki:

    I. Wiatr zapukał w okno do dzieci:
    „Halo, hej! Maluchy, jak leci?
    Nie chce mi się biegać po polach,
    Przyjdę do waszego przedszkola”. Nie! Nie! Nie!

    Ref.: „Wietrzyku psotniku, masz chmurki przegonić,
    Utulić sarenki w lesie,
    Kałuże osuszyć i liście posprzątać
    Bez ciebie cóż zrobi jesień!”

    II. Wiatr zapukał w okno leciutko:
    „Bez was, dzieci, trochę mi smutno
    Nie chce mi się gwizdać i biegać,
    Wolę z wami trochę pośpiewać…”
    Ref.: „Wietrzyku psotniku…”

  • III. „A ja chcę rozkręcić zabawki
    albo rozkołysać huśtawki.
    Wolę dmuchać w trąbki, piszczałki,
    zbudzić wasze misie i lalki…” Nie! Nie! Nie!
    Ref.: „Wietrzyku psotniku…

    1. „Wiatr gra i śpiewa” - Ćwiczenia ortofoniczne: naśladowanie szumu i szelestu wiatru z wykorzystaniem folii aluminiowej, rękawiczek foliowych i torebek papierowych.

    2. „W jaki sposób możemy bawić się z wiatrem” - burza mózgów. Dzieci podają różnorodne propozycje wesołej zabawy z wiatrem.

    3. „Mój wesoły wiatraczek”. Prezentacja wiatraczków przez  poszczególne grupy wiekowe. Wprawianie w ruch wiatraczków za pomocą strumienia powietrza z suszarek, dmuchaw, elektrycznych wentylatorów. (wiatraczki dzieci przygotowały wcześniej w trakcie działań konstrukcyjno - plastycznych)

    4. „Smutki i radości małego  wietrzyka” - aktywne słuchanie muzyki wg metody B.Strauss - zabawa z kolorowymi chustkami w wykonaniu sześciolatków do muzyki

    5. „Kolorowe latawce”.  „Zagadka o latawcu”: Z listewek i papieru zrobiony przez ciebie, przy  jesiennym wietrze wiruje po niebie. Demonstracja latawca - omówienie, z jakich figur można go wykonać Ozdabianie latawców figurami geometrycznymi w małych zespołach.

    6. „Bawimy się z latawcami i wiatrakami”. Zabawy na placu przedszkolnym:

  • Dekoracja placu przedszkolnego wiatraczkami i latawcami. Obserwowanie zachowania latawców i wiatraczków celem dokumentowania w kalendarzu pogody siły i kierunku wiatru.



  • Wyszukiwarka