Scenariusz zajęć zintegrowanych ze szczególnym uwzględnieniem edukacji muzycznej
Data: 02.03.2007
Miejsce: Prywatna Szkoła Podstawowa nr 1 w Krakowie
Prowadzący: Bernadetta Bednarz
Temat zajęć: Wprowadzenie dźwięku „do”.
Cele ogólne:
- wprowadzenie dźwięku „do”
-utrwalenie poznanych wcześniej wiadomości
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
-przy pomocy solmizacji i fonogestyki przedstawić piosenkę (dźwięki s,m,l,d)
-poprawnie zaśpiewać piosenkę
-zrealizować krokami i za pomocą instrumentów rytm znanego wierszyka
-określić położenie dzwięku „do” w stosunku do innych dzwięków
Wariant: A
Etap: IV
Jednostka metodyczna: 1
Blok tematyczny: Ziemia
Rodzaje aktywności:
-nauczanie pieśni (przy pomocy nut)
-zajęcia muzyczno-ruchowe
-nauczanie słuchania muzyki
Czynności wychowawania muzycznego:
-kształcenie głosu
-kształcenie słuchu
Pomoce dydaktyczne: plansza z nutami, teksty spiewanki dla dzieci
Przebieg zajęć:
1. Powitanie muzyczne.
Klasa pierwsza wita…(m,m,s,s,l,l) l,l,s,s,m,m.
2. Prowadząca śpiewa piosenkę „Idzie wiosna”.
P: Jaka jest teraz pora roku?
P: A jaka pora roku będzie po zimie?
P: Znam pewną piosenkę o wiośnie. Posłuchajcie.
„Idzie wiosna polem, lasem, łąką.
Zawilcem, przylaszczką, konwalią, stokrotką.
Tam, gdzie stąpnie, wszędzie kwiaty rosną.
Idzie wiosna, drzewa ze snu budzi:
Kasztany, leszczyny, jesiony, modrzewie.
Drobnym liściem wietrzyk w brzozach szumi.
Idzie wiosna górą, jasnym niebem,
Jaskółką, kukułką, skowronkiem, przepiórką.
Sławią wiosnę ptaki swoim śpiewem.”
3. Śpiewanie śpiewanki: „Pada śnieg”.
Dzieci wychodzą na środek i prezentują znaną piosenkę.
P: Słyszalam ze wy tez znacie jakąś ładną piosenke ale o zimie, możecie mi zaśpiewać?
4. Wystukiwanie rytmu wierszyka „Skrzypiał ciężki wóz…” na instrumentach a następnie realizacja tego rytmu krokami.
„Skrzypiał ciężki wóz, wolno człapał koń.
Taki ciężar wieźć, mógłby tylko słoń.
Zdjęli z wozu wór, ciężki, że ho-ho.
Teraz lekko już, wio, koniku, wio!”
5. Realizacja rytmu wierszyka „Siała baba mak” w tańcu w parach.
6. Przypomnienie znanych już dźwięków poprzez zaśpiewanie piosenki „Sanie” z fonogestyką.
Prowadzaca wprowadza w odpowiednią tonacje za pomocą gry na flecie.
„ Wieje wiatr, szczypie mróz, biało dookoła,
s,s,l s,s,m s,s,m,l, s m
W biały świat, jedzie wóz bez żadnego koła.”
P: Jakie dzwięki i gesty pokazywaliście podczas śpiewania tej piosenki?
7. Poznanie nowego dźwięku „do” poprzez nauczenie się nowej śpiewanki.
P: Teraz zaśpiewam wam taką, krótka spiewankę, ale słuchajcie mnie uważnie bo zadam wam pózniej pytanie.
„Znamy już śpiewanek sto, teraz nowa: so-mi-do. „
Wiesza na tablicy uproszczony zapis śpiewanki
Najpierw śpiewa prowadząca (z fonogestyką)
Prowadząca pyta dzieci czy usłyszały jakiś nowy dźwięk (w razie problemów powtarza),
Czy ten dźwięk był niski czy wysoki?
Czy widzieliście jakiś nowy gest, który mu towarzyszył?
Zwraca uwagę dzieci na gest, jaki wykonuje przy śpiewaniu dźwięku „do”
Wspólne śpiewanie z dziećmi (z fonogestyką)
P: Ten dźwięk nazywa się „do” (wiesza na tablicy napis „do”) pokazujemy go zaciskając pięść na wysokości brzucha.
(Zwraca uwagę dzieci na położenie dźwięku „do” oraz pozostałych dzwięków w tym zapisie.)
P:Jeśli „mi” leży na linii, to „do” leży na linii poniżej „mi”.
7. Układanie samodzielnego zapisu nutowego poznanej śpiewanki na podłodze za pomocą taśm i kartoników.
Dzieci wychodza na srodek a prowadząca dzieli je na dwie grupy.
P: Mam teraz dla was takie zadanie, kazda grupa ma przed soba 3 linie proszę abyscie sprobowali ulozyc ten fragment: „…teraz nowa: so, mi, do” ale zacznijcie od tego ze „s” jest na trzeciej linii czyli pierwszej od góry. Gdzie będzie „m” i „l” a gdzie „d”
(d,m,s- smerfy, l-gargamel).
Rozmowa z dziećmi na temat tego zapisu.
8. Wprowadzenie śpiewanki „Pociąg” .
Prowadząca rozdaje dzieciom tekst śpiewanki.
Wiesza na tablicy uproszczony zapis śpiewanki
Najpierw śpiewa prowadząca.
Prowadząca pyta dzieci: Czy podobała się wam ta śpiewanka? Czy jechaliście kiedys pociągiem? Jak taki pociąg wygląda?
Dzieci powtarzają słowa śpiewanki, po fragmencie.
Wspólne śpiewanie (po fragmencie)
Prowadząca śpiewa solmizacją z fonogestyką.
Wspólne śpiewanie z dziećmi solmizacją bez fonogestyki.
Wspólne śpiewanie z dziećmi solmizacją z fonogestyką.
9.Śpiewanie piosenki „Bocian i żabki” w całości na środku sali.
„Bocian i żabki”
Chodzi bocian brzegiem stawu
Po zielonej łące.
Łapie sobie na śniadanie
Żabki kumkające.
Ref. (Kum, kuma, kuma,
Kum, kuma, kuma,
Żabki kumkające) 2x
Chociaż skrada się cichutko,
Widać go z daleka.
Zanim chwyci smaczny kąsek,
Żabka mu ucieka.
Ref. (Kum, kuma, kuma,
Kum, kuma, kuma,
Żabka mu ucieka) 2x
Chodzi bocian zatroskany,
I tak myśli sobie:
Co tu począć, bo od wczoraj
Nic nie miałem w dziobie.
Ref. (Kum, kuma, kuma,
Kum, kuma, kuma,
Nic nie miałem w dziobie) 2x
A zielone małe żabki
Skryte pośród trawy,
Tak wołają: Miły boćku!
Jarskie jedz potrawy!
Ref. (Kum, kuma, kuma,
Kum, kuma, kuma,
Jarskie jedz potrawy!) 2x
10. Notatka własna dzieci.
11. Słuchanie muzyki: „Dyliżans”
12. Zakończenie zajęć. Zadanie zadania domowego( ilustracja do poznanej śpiewanki „Pociąg”)