Konspekt do zajęć na podstawie metody ośrodków pracy z dzieckiem upośledzonym w stopniu umiarkowanym
Prowadząca : Kot Elżbieta
Temat ośrodka tygodniowego : Witamy wiosnę
Temat ośrodka dziennego : Nauka piosenki „Witaj wiosenko”
Cele główne :
Zapamiętanie słów piosenki i melodii
Pokaz linii melodycznej
Cele operacyjne :
Uważnie słucha piosenki śpiewanej przez nauczycielkę oraz śpiewa wraz z dziećmi
Pokaże ręką linię melodyczną według polecenia i pokazu nauczycielki
Pomaluje kontury kwiatów farbą plakatową przy użyciu palców dłoni
Rozpozna i nazwie kwiaty wiosenne : krokus, przebiśnieg
Poprawnie wykona ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne
Uważnie słucha muzyki terapeutycznej (klasycznej) odtwarzanej mechanicznie
Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji
Przypomni nazwę pory roku obecnie panującej
Wykona polecenia nauczycielki podczas zabawy ruchowej do piosenki „Wiosna tuż, tuż”, (marsz w kole, naśladowanie lotu bociana, stanie obunóż lub na jednej nodze według możliwości dziecka).
Porządkuje zabawki po skończonej zabawie
Uczeń rozumie :
Treść piosenki
Zna charakterystyczne cechy krajobrazu wiosennego (robi się ciepło, topnieje śnieg, pojawiają się pąki na drzewach)
Rozpozna i nazwie kwiaty (krokus, przebiśnieg) i wskaże je na ilustracjach i wśród kwiatów z bibuły
Uczeń zapamięta :
Słowa piosenki
Pokarze linię melodyczną
Zapamięta nazwy kwiatów : krokus, przebiśnieg
Cele wychowawcze:
Współdziała z grupą
Wykonuje polecenia nauczycielki
Metody :
Słowna - piosenka , rozmowa
Czynna - zabawa ruchowa, praca plastyczna
Oglądowa - ilustracje, kwiaty z bibuły, obserwacja pogody przez okno
Formy pracy :
Zajęcia grupowe umuzykalniające
Środki dydaktyczne : ilustracje, kwiaty z bibuły, farby plakatowe, kartki papieru,
Plan pracy w ośrodku dziennym
I. część wstępna
powitanie z dziećmi - nauczycielka wita się osobiście z dzieckiem słowami „dzień dobry”, nawiązuje rozmowę na temat jego samopoczucia i zachęca do wspólnej zabawy z innymi dziećmi .
zabawa ruchowa do piosenki „Wiosna tuż, tuż” oparta na treści utworu (marsz w kole, naśladowanie lotu bociana i jego głosu - kle, kle, stanie w gnieździe obunóż lub na jednej nodze według możliwości dziecka) - do melodii odtwarzanej mechanicznie z magnetofonu.
zajęcia porządkowe
sprawdzenie listy obecności
porządkowanie kącików zabaw
malowanie kredką świecową do tematu „łąka wiosenna” - wypełnianie konturów obrazka - samodzielny dobór kolorów do wypełnienia poszczególnych elementów obrazka
rozpoznawanie i nazywanie kolorów
II. obserwacja pogody i zmian środowiska przyrodniczego (przez okno )
przypomnienie nazwy pory roku - dziecko mówi nazwę pory roku
charakterystyczne cechy krajobrazu wiosennego (brak śniegu, pąki na drzewach, świeci słońce) - próbuje określić cechy krajobrazu samodzielnie na podstawie wcześniejszej obserwacji bezpośredniej podczas spaceru
III. przeróbka umysłowa oraz ekspresja oderwana i konkretna
słuchanie muzyki terapeutycznej, ruch przy muzyce, nauczycielka wypowiada i pokazuje poszczególne ruchy „budzenie się kwiatów do życia”- lekkie powolne wstawanie z klęku, podnoszenie się na palcach, unoszenie rąk do góry, przy jednoczesnym kołysaniu i wypowiadaniu głoski szszsz, naśladowanie lotu wróbelków i ich głosu na wyrazie „ćwir”
rozpoznawanie i nazywanie kwiatów : krokus, przebiśnieg na podstawie ilustracji i kwiatów z bibuły - dziecko na podstawie obserwacji konkretów rozpoznaje i nazywa kwiaty podając je nauczycielce
ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne
ćwiczenia oddechowe - wąchanie kwiatów z bibuły (wdech- NOS, wydech - USTA
ćwiczenia artykulacyjne „pan język na spacerze” str. 27, „Cmoknij, dmuchnij…” E. Szałapak
nauka piosenki „Witaj wiosenko”
śpiew piosenki przez nauczyciela
omówienie treści utworu z całą grupą
nauka słów pierwszej zwrotki i melodii
śpiew wraz z innymi dziećmi i nauczycielką
zabawa ruchowa oparta na treści utworu , Kalendarz muzyczny”, str. 124
śpiew piosenki „Witaj wiosenko”- podczas śpiewania zakreślanie linii melodycznej według pokazu nauczycielki
malowanie farbą plakatową krokusa przy użyciu palców dłoni i słuchanie muzyki terapeutycznej - rozpoznawanie i nazywanie kolorów : żółty, fioletowy, zielony
IV. zajęcia końcowe
Podsumowanie całego dnia pracy
przypomnienie nazwy pory roku - wiosna, nazw kwiatów: krokus, przebiśnieg
śpiew pierwszej zwrotki piosenki
ocena prac plastycznych poprzez pochwały i wystawienie na tablicy prac do wglądu rodziców
1