Konspekt zajęć dydaktyczno - wychowawczych
Grupa wiekowa: 4-latki.
Temat kompleksowy: W świecie zwierząt.
Temat tygodnia: Wycieczka do ZOO.
Temat dnia: Jakie zwierzęta możemy spotkać w ZOO?
Cele ogólne:
utrwalanie znajomości cech charakterystycznych poszczególnych zwierząt egzotycznych
Cele operacyjne (dziecko):
zna cechy charakterystyczne wybranych zwierząt żyjących w zoo
potrafi uważnie słuchać i odpowiadać na pytania dotyczące jego treści
potrafi przeliczyć zwierzęta na obrazku
wie, ile jest zwierząt każdego rodzaju
starannie koloruje rysunek
chętnie bierze udział w zabawie
potrafi dmuchać na farbę
dorysowuje elementy tak, aby powstało zwierzątko
Metody pracy: słowne, oglądowe, aktywizujące
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, z całą grupą
Środki dydaktyczne:
Przebieg zajęć:
1. Powitanie nauczyciela z dziećmi:
Dziś zapraszam was do zoo.
Razem będzie nam wesoło.
Lew i małpka wita was:
Dzień dobry!
2. Wypowiedzi dzieci na temat ilustracji przedstawiających ZOO.
Zoo, inaczej ogród zoologiczny, jest podobne do parku, ale znajdują się w nim budowle oraz wybiegi i klatki, w których hodowane są zwierzęta z różnych rejonów świata.
3. Zabawa ruchowa - „Idzie słoń”
Nauczyciel poleca, aby dzieci stanęły za nim w szeregu. Mówi: „Idzie słoń, ciężko, powoli, przechyla się z nogi na nogę” i sam naśladuje to zwierzę. Dzieci idące za nauczycielem obserwuj go i naśladują. Po chwili nauczyciel podpowiada pierwszemu dziecku za sobą, jakie zwierzę ma teraz udawać, a sam idzie na koniec kolejki. Dziecko pokazuje np. szympansa, a dzieci idące za nim naśladują jego ruchy i głosy. Po chwili nauczyciel woła na koniec „szympansa” i podpowiada następnemu dziecku nazw zwierzęcia do naśladowania.
4. „W zoo” - oglądanie obrazka. Liczenie zwierząt każdego rodzaju. Zamalowanie tylu kropek na kostce ile jest zwierząt. Porównywanie ich liczby. Pokolorowanie rysunku.
5. Zabawa ruchowa „Stary niedźwiedź” - kołowa ze śpiewem.
6. Ćwiczenia oddechowe pt. „Dziwne zwierzaki”- rozdmuchiwanie w różnych kierunkach, za pomocą słomki, barwnej plamy wykonanej na środku kartki. Dorysowywanie po wyschnięciu farby oczy i innych elementów zwierząt.
7. Swobodne zabawy w kącikach zainteresowań.
|
|