Konspekt zajęć korekcyjno- kompensacyjnych dla ucznia klasy 1
Prowadząca: …….
Temat zajęć: „Kolorowe kredki” - ćwiczenia doskonalące podstawowe procesy myślowe.
Cele ogólne zajęć:
doskonalenie percepcji słuchowej
rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej
rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej
rozwijanie relacji przestrzennych zachodzących między przedmiotami
rozwijanie myślenia twórczego oraz wyobraźni
doskonalenie sprawności graficznej
Metody: podająca, praktyczna, aktywizująca
Formy: zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta CD z piosenką „ Kolorowe kredki”, kartka papieru, kredki, szablony z parami różnokolorowych kredek- różniących się wielkością, rysunek domu, pocięty na sylaby napis „ kolorowe kredki”, szablon do kolorowania, obrazki z rysunkami kredek
Charakterystyka ucznia:
Uczeń ma obniżoną zdolność słuchową oraz zaburzoną percepcję wzrokowo- ruchową. Ponadto posiada słabą koncentrację uwagi. Jego sprawność graficzna również jest obniżona.
Uczeń ma trudności z przyswajaniem, zapamiętywaniem i odtwarzaniem wyuczonych treści oraz wymaga kształtowania logicznego myślenia.
Literatura:
Czajkowska I, Herda K. Zajęcia korekcyjno- kompensacyjne w szkole, Warszawa 1989
Gruszczyk- Kolczyńska E., Zielińska E. Zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze dla dzieci które rozpoczną naukę w szkole.
Kosmowska B. Rewalidacja indywidualna prowadzona metodą dobrego startu, Warszawa 1999
Janowski A. Poznawanie uczniów, Warszawa 1998
Deptuła M.,red., Diagnostyka pedagogiczna i profilaktyka, Bydgoszcz 2004
Przebieg zajęć:
Rodzaj ćwiczenia |
Cel ćwiczenia |
Opis ćwiczenia |
Pomoce |
Wprowadzające ćwiczenie ruchowe |
Doskonalenie percepcji słuchowej, ćwiczenie rytmu |
Dziecko wsłuchuje się w piosenkę |
Magnetofon, płyta CD z piosenką „Kolorowe Kredki” |
Rysowanie zapamiętanych obrazków z tekstu piosenki |
Rozwijanie analizy |
Dziecko po raz kolejny wysłuchuje piosenki a następnie rysuje zapamiętane elementy. |
Kartka papieru, kredki |
Rozpoznawanie figur geometrycznych |
Rozwijanie percepcji wzrokowej, stałości spostrzegania oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej |
Z wcześniej narysowanych elementów piosenki dziecko rozpoznaje figury geometryczne |
Rysunek dziecka |
Wskazywanie przedmiotów należących do tej samej kategorii |
Rozwijanie percepcji wzrokowej oraz koncentracji uwagi |
Dziecko |
Szablony z parami różnokolorowych kredek, różniących się wielkością |
Uzupełnianie obrazka według instrukcji. |
Rozwijanie relacji przestrzennych zachodzących między przedmiotami |
Dziecko dorysowuje przedmioty |
Rysunek domu, kredki |
Układanie według kolejności. |
Kształtowanie myślenia logicznego oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej |
Dziecko ma przed sobą 3 różne obrazki, jego zadanie polega na ułożeniu ich |
Kartki z rysunkami:
|
Zabawa „kredki na balu” |
Rozwijanie myślenia twórczego, wyobraźni oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej |
Dziecko ma sobie wyobrazić, że kredki były na balu |
Kartka papieru, kredki. |
Sylabowa układanka |
Ćwiczenie rozwijające czytanie |
Dziecko ma przeczytać ułożony napis z sylab „kolorowe kredki”, |
Pocięty na sylaby napis „kolorowe kredki” |
Kolorowanka |
Zadanie odprężające, rozwijające koordynacje wzrokowo-słuchową oraz zwiększające kontrolę ruchów |
Dziecko koloruje szablon według instrukcji, każdy element innym ruchem ręki |
Szablon do kolorowania (rysunek: pudełko |
Podsumowanie |
Ocena własnej pracy, budowanie samooceny oraz motywacji |
Dziecko omawia przebieg zajęć, określa swoje mocne |
|