KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH W KLASIE II
DZIAŁ PROGRAMU NAUCZANIA : JESIEŃ.
BLOK TEMATYCZNY : OGRODY JAK ZACZAROWANE.
TEMAT : Rośliny uprawne. Szkodniki sadów i ogrodów. Pisownia wyrazów z „ó - u”, „rz - ż”, „ch - h”. Etapy sadzenia roślin. Mnożenie jako dodawanie jednakowych składników. Wpisywanie danych do tabeli. Rozwiązywanie zadań z treścią. Przygotowanie sałatek owocowych.
PROWADZENIE : Aleksandra Plechta
DATA : 23. 10. 2006 r.
KLASA : II A
CELE OGÓLNE :
- wyodrębnianie i porządkowanie wydarzeń,
- definiowanie niektórych pojęć przyrodniczych ( sad, ogród),
- czytanie różnych tekstów związanych z tematyką zajęć,
- przestrzeganie zasad ortograficznych związanych z pisownią
wyrazów „ ż, rz, ó, u, ch, h”.
- własności mnożenia,
- kulturalne zachowanie się podczas posiłku,
CELE SZCZEGÓŁOWE : DZIECKO:
- potrafi przyporządkować tekst do ilustracji,
- rozumie znaczenie słów - sad, ogród,
- wymienia rośliny rosnące w ogrodzie i sadzie,
- umie napisać wyraz z daną trudnością ortograficzną,
- zna szkodniki ogrodu i sadu,
- stosuje zdobyte umiejętności matematyczne w nowych
sytuacjach,
METODY PRACY :
Podające - wyjaśnienie, pogadanka, opis,
Poszukujące - zabawy i gry dydaktyczne,
Operatywne - metoda ćwiczeń i praktycznego
działania,
FORMY :
praca zbiorowa jednolita,
praca indywidualna jednolita,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
Podręcznik „JA TY - MY” ,
Karty pracy „JA TY - MY”,
Karty pracy - matematyka „JA TY - MY”,
Napisy globalne,
Plansze,
Owoce, jogurt,
Doniczka, nasionka,
PRZEBIEG ZAJĘĆ :
Ciche czytanie ze zrozumieniem opowiadania „Ogród” oraz samodzielne uzupełnianie tabelki - „ Kto i co miał zrobić w ogródku?”
Omówienie przeczytanego tekstu - wspólne przyporządkowanie danych do tabeli. Wyjaśnienie trudności ortograficznych.
Wytłumaczenie pojęć przez nauczyciela ( sad, ogród ). Przepisywanie definicji do zeszytów.
Posegregowanie warzyw i owoców do utworzonych zbiorów ( sad, ogród).
„ Jak sadzimy warzywa ?” - wyjaśnienie na przykładzie pietruszki, marchewki.
Rozwiązywanie zagadek ekologicznych. Odczytywanie hasła „ Wszyscy są radzi gdy drzewa się sadzi”.
Samodzielne dopasowanie podpisów do ilustracji. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu.
Opowiadanie nauczyciela o szkodnikach które niszczą plony.
Podział klasy na 2 zespoły - praca w grupach;
1 grupa - informacja na temat mszyc
2 grupa - informacja na temat mrówek.
10. Wspólne zredagowanie na podstawie tekstu informacyjnego kilku zdań
o szkodnikach i przepisanie ich z tablicy do zeszytu.
11. Rozwiązywanie zadań - mnożenie w zakresie 30. / Karty Pracy /
12. „dary jesieni” - rozwiązywanie krzyżówki, układanie w kolejności alfabetycznej
nazw owoców. / Karty Pracy /
Sałatka owocowa - bhp podczas prac nożem. Przypomnienie zasad
kulturalnego spożywania posiłku.
14. Podsumowanie dnia.
1