Scenariusz zajęć dydaktyczno - wychowawczych
Temat główny: Pojedziemy na wakacje
Temat dnia: Wakacje nad morzem
Grupa: 4 i 5 lat
Czas trwania zajęć: 60 minut
Miejsce: Przedszkole nr 1
Cel wychowawczy:
rozwijanie wrażliwości muzycznej oraz umiejętności muzyczno - ruchowych z wykorzystaniem zabaw
dziecko umie zadbać o porządek na swoim stanowisku pracy
Cele dydaktyczny:
dziecko potrafi odgadnąć z czym związane są przedmioty zgromadzone w worku przez nauczyciela
kojarzenie, zmysłu dotyku i spostrzegawczość;
rozwijanie twórczego myślenia
dziecko opisze na podstawie ilustracji wygląd morza i plaży
dziecko wie jaki odgłos wydaje morze, potrafi go naśladować
dziecko umie dostosować siłę i tempo poruszania rękami do tempa muzyki podczas zabawy „Rejs po morzu”
dziecko potrafi współpracować z grupą podczas zabawy „Rejs po morzu”
dziecko potrafi poprawnie wykonać pracę plastyczną przy użyciu kredek świecowych i farby
Metody: oglądowa, praktyczna, czynna
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: Zabawki do pisaku, dmuchane rękawki do pływania, muszelki, ręcznik, olejek do opalania, klapki, ilustracja morza i plaży, muzyka relaksacyjna „Odgłosy morza”, papierowy statek, duże kartki papieru, kredki świecowe, niebieska farba.
Przebieg zajęć:
Powitanie - „Mało nas do pieczenia chleba”
Mało nas, mało nas
Do pieczenia chleba,
Tylko nam, tylko nam
Ciebie tu potrzeba!
Dużo nas, dużo nas
Do pieczenia chleba,
Więc już nam, więc już nam
Ciebie tu nie trzeba!
Nauczyciel wraz z dziećmi śpiewa przyśpiewkę, dobierając po jednym dziecku i tworząc krąg.
Tajemniczy worek- prowadzący wkłada wcześniej do worka różne zabawki do piasku, klapki, ręcznik, muszelki, olejek do opalania, dmuchane rękawki do pływania. Zadaniem dziecka jest rozpoznanie poprzez dotyk tego, jaki przedmiot znajduje się w środku. Powinno włożyć do niego rączkę i bez patrzenia odgadnąć, co właśnie w niej trzyma. Dziecko opisuje głośno przedmiot, który wybrał z worka a pozostali uczestnicy muszą odgadnąć, co to za przedmiot.
Prezentacja i opis ilustracji morza i plaży- Dzieci opisują wygląd morza i plaży na podstawie ilustracji używając przymiotników
Zabawa muzyczno - ruchowa - Zabawa z Chustą Klanzy „Rejs po morzu” nauczyciel razem z dziećmi przygotowuje statki z papieru następnie dzieci kładą je na chuście i w rytm muzyki dostosowują tempo poruszania chustą do tempa muzyki „Odgłosy morza”, tworzą mniejsze i większe fale tak aby statki spadły z chusty.
Zabawa ruchowa -Zabawa z Chustą Klanzy `'Rekin” uczestnicy zabawy (`'rybki'') siadają w siadzie prostym i trzymają naciągnięta chustę na wysokości ramion delikatnie nią falując. Pod chustą znajduje się jeden z uczestników, który jest `'rekinem''. Zadaniem `'rekina'' jest wciągnięcie pod wodę (pod chustę) losowo wybranych uczestników. Dokonuje tego chwytając uczestników zabawy za stopy. Dwie osoby spośród uczestników są ratownikami i próbują ratować osoby, które są wciągane pod chustę przez `'rekina”.
Zabawa relaksująca - „Zakręcanie i kołysanie dziecka w chuście”
Praca plastyczna - „Morze” Nauczyciel objaśnia wykonanie pracy, zwraca uwagę na zachowanie porządku na stanowisku pracy. Dzieci kredkami świecowymi kolorują kontury muszelek. Następnie zamalowują całą kartkę niebieską farbą. Podczas pracy towarzyszy im muzyka relaksacyjna „Odgłosy morza” Prezentacja wykonanych prac, czynności porządkowe.
Zakończenie zajęć
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu.