Roksana Zembrzuska ZZO2
Konspekt wprowadzenia litery S i s.
Temat zajęć - „Legenda o smoku wawelskim” - wprowadzenie litery T i t
Cel główny: poznanie litery S i s
Metody pracy: pokaz, pogadanka, działalność praktyczna
Formy pracy: indywidualna i zbiorowa jednolita
Środki dydaktyczne: plansze z literą S i s - pisaną i drukowaną, obrazki ilustrujące wyrazy rozpoczynające się literą s, tablica i kreda, papierowe talerzyki, grysik, białe kartki A3, farby plakatowe, pędzle, fartuchy i podkładki, zeszyt w cienkie linie, pióro
Przebieg lekcji:
Lp. |
Czynność nauczyciela |
Czynność dziecka |
Czas |
1. |
Przeprowadzenie pogadanki z dziećmi: - Co to jest „smok”? -Co o nim wiesz? - Czy smoki istnieją? |
Swobodne odpowiedzi na zadawane pytania. |
5 min |
2. |
Odczytanie głośne „Legendy o smoku wawelskim”. Rozmowa na temat opowiadania. - O czym jest opowiadanie? - Czy ono jest prawdziwe? - Jak szewc przechytrzył smoka? - Jak skończyła się ta legenda? |
Uważne słuchanie „Legendy o smoku wawelskim” czytanej przez nauczyciela. Swobodne odpowiedzi na pytania związane z legendą. |
15 min |
3. |
Analiza i synteza wyrazu „Smok” - Przeczytajcie głośno wyraz „smok”. Jaką słychać pierwsza głoskę w tym wyrazie? Jakie inne głoski słychać w tym wyrazie? Które z nich są samogłoskami, a które spółgłoskami?
|
Dziecko ustala kolejność głosek w wyrazie „smok” |
5 min |
4. |
Jakie znacie inne wyrazy rozpoczynające się głoską s? (gdy brak pomysłów, nauczyciel prezentuje ilustracje: samochód, seler, sukienka, ser) |
Dziecko nazywa przedmioty na ilustracjach. |
5 min |
5. |
Pokaz litery małej i wielkiej, drukowanej i pisanej: Nauczyciel prezentuje plansze z drukowanymi literami, przypina je do tablicy, a następnie z literami pisanymi. |
Dziecko uważnie przygląda się prezentowanym literom, stara się zapamiętać jak najwięcej szczegółów związanych z ich kształtem. |
3 min |
6. |
Analiza kształtu liter pisanych i porównywanie z innymi kształtami lub literami: Nauczyciel dokładnie analizuje budowę i kształt litery wraz z dziećmi. -Z czego zbudowana jest litera? Co wam przypominają te kształty? (wężyk, nitkę) -Do czego podobna jest litera S? (wąż, szlaczek, rzeczka) -Do czego podobna jest litera s (haczyk)? -Do jakiej innej litery podobna jest litera S? (do Z) -Do jakiej innej litery podobna jest litera s? (do i, c) |
Uczeń podaje skojarzenia związane z kształtem poznawanych liter, aktywnie uczestniczy w pogadance. |
5 min |
7. |
Przerwa śródlekcyjna - zabawa ruchowa |
Dziecko bierze czynny udział w zabawie |
10 min |
8. |
Demonstracja przez nauczyciela wzorowego pisania litery małej i wielkiej: Nauczyciel na oczach uczniów zapisuje na tablicy S i s, zwracając uwagę na kolejność i kierunek wykonywania ruchów pisarskich. Następnie prezentuje zapis w liniaturze. |
Uczeń uważnie obserwuje ruchy ręki nauczyciela podczas pisania liter. |
3 min |
10. |
Przygotowanie dziecka do pisania: -Teraz będziecie wodzić palcem po wzorze S i s, którą macie w swoich podręcznikach -A teraz spróbujemy odwzorować wielką, a następnie małą literę s przed sobą w powietrzu. Cały czas możecie patrzeć na wzór na tablicy. Nauczyciel zdejmuje z tablicy wzory liter, oraz poleca dzieciom zamknąć podręczniki. -Odtwórzcie wzór litery S i s na plecach kolegi. Nauczyciel rozdaje dzieciom papierowe talerzyki oraz nasypuje na nie grysik. -Teraz spróbujcie odwzorować wzór S i s palcem na talerzyku Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki papieru formatu A3 oraz farby plakatowe. - Teraz napiszcie poznaną literę na rozdanych kartkach, najpierw palcem pomoczonym w farbie, a później pędzlem, a jak skończycie posprzątajcie swoje stanowisko pracy.
-Spróbujcie napisać piórem literę s w waszych zeszytach, najpierw małą, następnie wielką. |
Dziecko wodzi placem po wzorze litery w podręczniku.
Dziecko wykonuje polecenie nauczyciela
Dziecko zamyka swój podręcznik i na plecach kolegi z ławki odwzorowuje kształt poznanych liter
Dziecko czeka cierpliwie czeka, aż dostanie swój talerzyk, oraz odwzorowuje na grysiku kształty litery t wielkiej i małej.
Dziecko odwzorowuje kształt S i s pędzlem oraz palcem maczanym w farbie.
Dziecko doprowadza do porządku swoje stanowisko pracy.
Dziecko starannie pisze w zeszycie litery.
|
3 min
3 min
3 min
10 min
20 min
3 min
10 min
|
11. |
Napisanie na tablicy wzoru prostego zdania w liniaturze: „To ładny smok”, polecenie przepisania go do zeszytu. |
Dziecko starannie przepisuje zdanie do zeszytu. |
5 min |
Czas łączny - 103 min.