KONSPEKT ZAJĘĆ
Klasa III
Czas trwania: zajęcia całodniowe około 5 godzin.
Ośrodek tematyczny: Las nas zauroczył.
Temat dnia: Wyprawa do lasu w najbliższej okolicy.
Cele ogólne:
poznawanie swojej okolicy
kształcenie umiejętności układania wypowiedzi
praktyczne posługiwanie się przyrządami optycznymi i mierniczymi
doskonalenie techniki obliczeń matematycznych ( dodawanie i odejmowanie), porównywanie różnicowe
docenianie roli zmysłów w poznawaniu przyrody
wyrobienie odwagi w wypowiadaniu własnych opinii
budzenie wrażliwości na piękno przyrody
rozpoznawanie roślin i zwierząt
wdrażanie do ochrony naturalnego środowiska
Cele operacyjne (uczeń):
wskazuje cechy charakterystyczne krajobrazu zgodnie z rzeczywistością
poprawnie wypowiada się w formie kilkuzdaniowej wypowiedzi
umie właściwie zachować się w lesie
rozpoznaje drzewa, krzewy i rośliny zielne
docenia rolę zmysłów w poznawaniu środowiska
potrafi posługiwać się miarką centymetrową
praktycznie posługuje się lornetką, lupą i aparatem fotograficznym
doskonali poprawne wypowiadanie się poprzez dobór odpowiedniego słownictwa.
Formy organizacyjne:
wycieczka szkolna
praca zbiorowa
praca grupowa
praca indywidualna
Metody pracy:
waloryzacyjne
praktyczne
asymilacji wiedzy
Środki dydaktyczne:
słowne - podręcznik „Wesoła szkoła kl. 3”, klucz do oznaczania roślin
techniczne - aparat fotograficzny, lupy, lornetki, miarka centymetrowa
inne - kredki, kartka z bloku, pisaki, torby papierowe, koszyk wiklinowy.
Przebieg lekcji:
Omówienie celu i przebiegu wycieczki. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa obowiązującego w drodze do lasu oraz w lesie.
Wycieczka do lasu.
Wyruszamy pieszo sprzed szkoły.
Punkt docelowy - najbliższy w okolicy las.
1.Wstępna obserwacja lasu. W lesie występują drzewa iglaste i liściaste.
2.Próby odpowiedzi na pytanie:
Na czym polega ekologiczne zachowanie w lesie?
Wypowiedzi uczniów związane są z wierszem ze s. 39 podręcznika pt. „Na
skraju lasu”( utwór może przeczytać uczeń).
Nie zrywaj dzikich kwiatów i nie wykopuj młodych drzewek. Staraj się
obejrzeć je na miejscu.
Nie zbieraj ptasich jaj, żywych owadów, ani innych żywych zwierząt.
Gniazda i młode zwierzęta oglądaj cicho z oddali.
Kiedy szukasz zwierząt pod zwalonymi konarami, pamiętaj, by położyć
konar tak, jak leżał. Dzięki temu nie zniszczysz zwierzęcych domów.
Nie zostawiaj żadnych śmieci. Plastikowe torebki, puszki i butelki
szkodzą lasom. Nigdy nie rozpalaj ognia.
Nie jedz żadnych roślin, ani grzybów, jeśli ktoś dorosły nie powie ci,
że wolno. Niektóre z nich mogą być trujące.
Trzymaj się ścieżek.
3. Zbieranie do jednego koszyka skarbów lasu.
( Niewielkie ilości np. szyszek, żołędzi, liści, kawałków kory, korzeni, gałęzi itp.)
4. Rozpoznawanie drzew, krzewów, roślin zielnych.
Uczniowie posługują się z pomocą nauczyciela kluczami do oznaczania drzew i krzewów.
Poznanie warstw roślinności:
* korony drzew
* podszyt
* runo
* ściółka
5. Podpatrywanie życia mieszkańców lasu.
Uczniowie praktycznie posługują się lupą, lornetką, aparatem fotograficznym.
6. Słuchanie dźwięków lasu.
Wzorowe czytanie przez nauczyciela wiersza pt. „Ile głosów w lesie”?
Rozmowa nauczyciela z uczniami dotycząca treści utworu.
7. Indywidualne układanie próśb lasu.
Uczniowie podają różne propozycje haseł np.
-Nie hałasuj w lesie!
-Nie płosz zwierząt!
-Chroń mrówki!
-Nie pal ognia!
-Nie zrywaj roślin w lesie!
-Nie wyrzucaj śmieci!
8. Nauczyciel akcentuje potrzebę ochrony przyrody.
Podsumowaniem tej części lekcji jest próba malowania zapachów lasu.
Uczniowie wykonują rysunki na kartkach za pomocą kredek.
9. Mierzenie miarką centymetrową obwodów pni drzew.
Uczniowie mają za zadanie zmierzyć obwód czterech drzew o różnej grubości na podanym obszarze i podać obwód najgrubszego i najcieńszego pnia.
Uczniowie obliczają różnicę i dokonują porównania różnicowego ( o ile grubsze?, o ile cieńsze?)
10. Wyszukiwanie ulubionego miejsca w lesie ( np. polana).
Zajęcia wg własnego pomysłu np. zabawy ruchowe, biegi, przeskakiwanie zwalonego drzewa, rzuty szyszkami do celu, zbieranie liści dębu, buka czy klonu.
11. Podsumowanie dnia i samoocena.
Na zakończenie przypominamy wyniki spostrzeżeń z obserwacji poczynionych w drodze do lasu i w lesie. Przeglądamy wykonane rysunki. Uczniowie wybierają pięć najładniejszych prac.
12. W domu: Proponujemy napisanie podziękowania dla lasu.
Bibliografia:
J.Hanisz, Program wczesnoszkolnej edukacji XXI wieku klasy 1 - 3, Warszawa 1999, WSiP
A.Konieczna, E.Grodzka- Jurczyk, Kształcenie zintegrowane w klasie 3, Przewodnik metodyczny część I, Warszawa, 2001, WSiP