ZASADY SZTAFETY ORTOGRAFICZNEJ
Podział na trzyosobowe grupy
Wyjaśnienie zadań dla każdej roli:
biegacz - musi pobiec do tekstu dyktanda i zapamiętać jak najwięcej (nie może zapisywać ani fotografować tekstu);
pisarz - ma pięknie i poprawnie napisać tekst podyktowany mu przez biegacza;
korektor - pomaga przy pisaniu, po napisaniu całości dyktanda wolno mu tylko raz pobiec do tekstu dyktanda, sprawdzić i poprawić błędy.
Podziału ról wewnątrz grupy dokonuje nauczyciel lub sami uczniowie.
Uczniowie muszą wiedzieć, od czego będzie zależała ocena ich pracy w grupach. propozycja:
taką samą ocenę otrzymuje cała grupa, której wysiłek przyczynił się do uzyskanego wyniku;
cały punkt będzie odliczony wówczas, gdy błąd wynika z ćwiczonej litery, a pół punktu - za błąd innego typu (ortograficzny i interpunkcyjny), np. gdy ćwiczymy h i ch to błąd w wyrazie hart będzie kosztował cały punkt, a w wyrazie żaba - 0,5pkt.
oprócz poprawności dyktanda będzie również oceniany estetyczny wygląd pracy, który pozwala też uzyskać wyższą ocenę.
Grupa, która skończyła jako pierwsza, oddaje pracę nauczycielowi. Kolejność oddawania również można punktować (3pkt dla pierwszego zespołu, 2 pkt dla drugiego, 1 pkt dla trzeciego).
Oceny negatywne nie powinny być wpisywane.
KONSPEKT LEKCJI
Temat: Sztafeta ortograficzna
Cele: Uczniowie
ćwiczą umiejętność współdziałania w zespole
mają szansę zbudować pozytywne nastawienie do ortografii
ćwiczą funkcjonowanie w przydzielonej roli
sprawdzają swoje wiadomości z ortografii
Materiały:
tekst dyktanda do wywieszenia na zewnątrz sali (korytarz)
kartki i długopisy (tyle, ile grup)
Przebieg:
1. Wstęp
Nauczyciel wyjaśnia zasady sztafety i dzieli uczniów na grupy tak, by w każdej grupie znalazła się przynajmniej jedna osoba, która ma pojęcie o ortografii.
Uczniowie przydzielają sobie role w grupie
Nauczyciel przedstawia zasady oceniania prac
2. Przeprowadzenie sztafety
Nauczyciel daje znak rozpoczęcia sztafety i czuwa nad poprawnym przebiegiem zajęć.
Uczniowie oddają wykonane prace. Nauczyciel zaznacza kolejność ich oddawania.
Dyskusja służąca zebraniu opinii uczniów o ich pracy w zespołach:
- jak wam się pracowało w rolach? Które z ról były łatwiejsze, które trudniejsze?
- czy gdybyście mieli wykonać to ćwiczenie jeszcze raz, czy tak samo przydzielilibyście role?
3. Zakończenie zajęć
Nauczyciel dziękuje uczniom za udział w zajęciach, zapowiada kiedy nastąpi wpisanie ocen.