KONSPEKT LEKCJI Z LEKKIEJ ATLETYKI
Temat lekcji: „Gry i zabawy rzutne jako przygotowanie do rzutów lekkoatletycznych”
Cele lekcji:
Umiejętności: podstawowe elementy techniki rzutów.
Sprawność fizyczna: rozwój siły mięśniowej i koordynacji ruchowej w przygotowaniu do rzutów la.
Wiadomości: zasady postępowania indywidualnego i grupowego w czasie zajęć.
Akcenty wychowawcze: zachowanie bezpieczeństwa na lekcji wychowania fizycznego.
Przybory: piłki lekarskie 2-kg, piłki palantowe lub tenisowe, 2 tarcze z dykty z wyciętymi otworami średnicy ok. 40-50 cm przybite do słupków, 5 chorągiewek.
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.
Część lekcji |
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
Część wstępna ok. 10-12 min. |
1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć 2.Motywacja do zajęć 3.Rozgrzewka psychomotoryka, profilaktyka |
Zbiórka, raport, podanie celu lekcji Sportowe powitanie Sprawdzenie strojów gimnastycznych
Zabawa ożywiająca „Berek”
1.Trucht dookoła sali z piłką lekarską
w truchcie: -unoszenie prostych rąk nad głową -przysiad i bieg dalej -sygnał pojedynczy-obrót przez prawe ramię i bieg -sygnał podwójny-obrót przez lewe ramię, bieg w marszu: -krążenie ramion przed sobą -skłony do prostych nóg z pogłębieniem wypady w przód ze skrętem tułowia na nogę wykroczną -z przysiadu podpartego wyrzucanie nóg do tyłu
w staniu: -przekładanie piłki dookoła bioder -przerzucanie pod prawą i lewą nogą -przechwytywanie piłki między nogami -w miejscu podskoki jednonóż z krążeniem drugiej nogi nad piłką -ćwiczący w rozkroku w skłonie tułowia w przód z piłką trzymaną oburącz, wykrok połączony z przeniesieniem piłki daleko poza głowę
w klęku: -krążenia rękoma tzw. ósemki -w klęku podpartym, ręce ułożone na piłce, przechodzenie do leżenia przodem i podciąganie rąk do pozycji wyjściowej
w siadzie: -siad prosty, piłka lekarska między stopami, leżenie przewrotne i powrót do siadu prostego, skłon tułowia -siad prosty w wyciągniętych przed siebie rękach, marsz do przodu i do tyłu na pośladkach
w leżeniu: -leżenie tyłem, nogi ugięte w stawie kolanowym, turlanie piłki z ręki do ręki pod uniesionymi biodrami
przebieżki po przekątnej sali gimnastycznej |
Uczniowie ustawiają się w dwuszeregu.
Dzieci pobierają piłki lekarskie. Trucht gęsiego, piłka trzymana oburącz przed sobą Wszystkie ćwiczenia wykonywane są na sygnał prowadzącego
W dalszym ciągu piłka trzymana oburącz, tułów wyprostowany
Ręce oparte na piłce
Klasa ustawiona twarzą do środka koła
Piłka leży na podłodze przed ćwiczącym. Wykrok na prawą i lewą nogę.
Przesuwamy piłką po ziemi
Marsz do środka koła i wycofywanie się na pozycję wyjściową |
Część główna 28-30 min. |
4.Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawności motorycznej i rozwijanie zdolności twórczych |
Piłka w tunelu Wszyscy uczniowie staja w szerokim rozkroku w rzędach na odległość ramion. Ćwiczący podają sobie piłkę między nogami aż do ostatniego-ten biegnie na początek tunelu i tak do momentu aż na początku znajdzie się pierwszy uczeń. Podnosi on piłkę do góry na znak ukończenia ćwiczenia.
Piłka w rzędach Pierwszy z każdego rzędu na linii startu wypycha piłką oburącz sprzed klatki piersiowej do pierwszego z rzędu z naprzeciwka, sam natomiast biegnie na koniec swego rzędu.
Rzucanie piłki do celu Uczniowie z rzędów rzucają równocześnie do swoich tarcz starając się trafić w otwór tarczy.
Zbijanie chorągiewek Na sygnał zespoły starają się celnymi rzutami jednorącz przewrócić chorągiewki.
Który zespół więcej razy przerzuci salę rzucamy prawą i lewą ręką z pozycji wyrzutnej. |
Podział dzieci na 2-3-4 zespoły. Wygrywa zespół, który pierwszy ukończy zadanie. Punkty karne mogą być przyznane za upuszczenie piłki na podłogę.
Zespoły dzielą się na dwa rzędy, których jedna połowa staje na linii startu a druga na linii mety.
Każdy uczeń posiada małą piłkę. Ustawienie na linii w odległości 8-10 kroków od tarczy. Zespół staje w szeregu naprzeciwko chorągiewek w odległości 8 m.
Wygrywa zespół, któremu uda się więcej razy przerzucić salę. |
Część końcowa ok. 3-4 min. |
5.Uspokojenie organizmu.
6.Czynności organizacyjne i dydaktyczno-wychowawcze |
Ćwiczenia uspakajające: -wszyscy w siadzie skrzyżnym na obwodzie koła, plecy wyprostowane, dłonie oparte na kolanach -określenie chwili 1 minuty Zbiórka -omówienie lekcji, wyróżnienie najlepiej ćwiczących -sprzątnięcie sprzętu -pożegnanie
|
Kto uważa, że upłynęła 1 minuta wstaje.
Ustawienie w dwuszeregu. |
OPRACOWAŁA:
MGR ANNA GOŁOS
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 12
2